PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wybierz laureata Nagrody dla Młodego Twórcy. Głosowanie trwa do 27 listopada

Wybierz laureata Nagrody dla Młodego Twórcy. Głosowanie trwa do 27 listopada
Już po raz 20. miasto wyróżni wybitnie uzdolnionych artystów Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Spośród ośmiu nominowanych - troje wybiera Kapituła, czwartą osobę wskazują internauci. Laureatów poznamy 29 listopada, ale głosować można do 27 listopada. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Rok temu było tak - laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury zostali: aktor Piotr Biedroń, jazzman Tomasz Chyła i dyrygentka chóralna Anna Wilczewska. Stoją [od lewej] były redaktor naczelny GWT Mikołaj Chrzan, nieżyjący prezydent Paweł Adamowicz oraz Marek Bumblis, były przewodniczący Komisji Kultury RM
Rok temu było tak - laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury zostali: aktor Piotr Biedroń, jazzman Tomasz Chyła i dyrygentka chóralna Anna Wilczewska. Stoją [od lewej] były redaktor naczelny GWT Mikołaj Chrzan, śp. prezydent Paweł Adamowicz oraz Marek Bumblis, były przewodniczący Komisji Kultury RM
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Malarze, projektanci, muzycy, aktorzy... Chociaż są na początku swojej drogi rozwoju, wyróżnia ich talent i pasja. Mają szansę zostać wyróżnieni Nagrodą dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, która docenia wybitne osiągnięcia artystyczne osób, które w roku przyznawania nagrody nie przekroczyły 35 roku życia.

Ustanowiona została w 2000 roku i ich tego czasu wręczono ją już ponad 100 artystom.  Wśród laureatów są m. in.:Grzegorz Kwiatkowski, Katarzyna Krakowiak, Natalia Cyrzan, Anna Miler, Maciej Moskwa, Kamil Piotrowicz, Elżbieta Benkowska, Maciej Salamon, Mariusz Waras, Adam Nergal Darski, Tadeusz Dąbrowski, Barbara Piórkowska, Wojtek Mazolewski, Piotr Biedroń czy Tomasz Chyła.

Kapituła konkursu (złożona z zeszłorocznych laureatów, przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego i mediów) co roku typuje trzech twórców, ale nagradzana jest też czwarta osoba, którą wybiera publiczność. 

WIĘCEJ O TYM: Wilczewska, Biedroń i Chyła - oto tegoroczni laureaci Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

 

Ten plebiscyt właśnie się rozpoczął. Głos na swojego faworyta można oddać do 27 listopada pod tym linkiem: 

http://s1.enewsletter.pl/n/21623/survey/a1574159406ab3a9c/

Przyjrzyjmy się tegorocznym nominowanym i wybierzmy “swojego” twórcę. Poniżej lista:

 

Nominowani do Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2019

 

Krzysztof Nowicki

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2013 roku obronił dyplom na kierunku malarstwo, w pracowni prof. Teresy Miszkin. Obecnie jest doktorantem na tej uczelni. W swoich malarskich poszukiwaniach dialoguje z dawnym malarstwem. Zajmuje się również grafiką i tworzy obiekty rzeźbiarskie. Jego obrazy zostały zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nominowany za zdobycie Grand Prix III Pomorskiego Triennale Sztuki w 2019, Grand Prix w konkursie "Artystyczna Podróż Hestii", wyróżnienie honorowe w konkursie Fundacji im.F.Eisbisch 2015.

 

Patryk Hardziej

Multidyscyplinarny ilustrator, projektant, grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Jest pomysłodawcą i kuratorem Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, New Scientist Magazine, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta.

Nominowany za m.in. za kompleksową identyfikację wizualną wielu gdańskich wydarzeń kulturalnych takich jak Gdańskie Targi Książki (2018 i 2019) Octopus Film Festival (2018 i 2019), Festiwal Narracja (2018), projekty plakatów filmowych  „Ułaskawienie” „Jana Jakuba Kolskiego”, „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, „Wilkołak” Adriana Panka oraz za monograficzną wystawę „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”.

 

Julia Ciesielska

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Nominowana za m.in. za zdobycie nagrody Instytutu Muzyki i Tańca praz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Młody Tancerz roku 2019" -Tytuł Młodego Tancerza, udział w międzynarodowym projekcie "Młody Duch Tańca", II miejsce w kategorii taniec współczesny podczas XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłoskiego w Gdańsku - 2019, I miejsce w kategorii taniec współczesny, solo oraz III miejsce w kategorii zespół podczas XV Międzynarodowego Konkursu Choreografii "Riga Springs 2019", Tytuł Młody Talent w Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. G. Balanchine w Kutaisi (Gruzja) – 2018

 

Magdalena Gorzelańczyk

Aktorka teatralna i filmowa. Od 2017 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Pracowała z takimi reżyserami jak Adam Orzechowski (debiut), Ewelina Marciniak, Marcin Liber czy Jan Klata. Absolwentka wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Aktorskiej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu „Szantaż” w reżyserii Eweliny Marciniak.

Nominowana za: brawurowe role Teatrze Wybrzeże: Jadwigi w spektaklu „Śmierć białej pończochy”, Wiery w „Ruskich” oraz Polykseny w „Trojankach”. Recenzje kolejnych kreacji scenicznych aktorki wskazują, że jest to artystka z dużym potencjałem, która nieustannie rozwija swój warsztat i teatralną wrażliwość.

 

Agnieszka Piasecka

Jest absolwentką fotografii na Roehampton University w Londynie oraz studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła również program mentorski Sputnik Photos. Zajmuje się̨ historycznymi i alternatywnymi metodami fotograficznymi oraz video. Prowadzi warsztaty technik fotograficznych w gdańskich instytucjach kultury. Na co dzień́ pracuje, jako fotograf i prowadzi nowo otwarte Studio 57, które działać będzie na rzecz rozwoju fotografii w Gdańsku.

Nominowana za: zdobycie głównej nagrody V Gdańskiego Biennale Sztuki w Gdańskiej zorganizowanego przez Gdańską Galerię Miejską. W IV edycji artystka pokazała osobisty i poruszający cykl 25 fotografii zatytułowanych Post-punctum wykonany w technice ambrotypii. W V edycji biennale zaprezentowała nostalgiczną i wstrząsająco intymną narrację złożoną z pięciu obiektów, zbudowaną z fotografii post mortem wpisaną w biżuterię żałobną.

 

Piotr Pawlak

Kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i w wielu miastach Polski. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Nominowany za: m.in. I nagrodę oraz nagroda ex aequo za najlepszą improwizację w XI. Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, II miejsce i nagrodę specjalna na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" w Krakowie, II miejsce oraz dwie nagrody specjalne w VIII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie, I nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii.

 

Martyna Jastrzębska

Artystka intermedialna. Absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości porusza kwestie związane z tożsamościową identyfikacją, modyfikacją znaczeń symboli, zakłóceniami pamięci indywidualnej między innymi przez pracę traumy i nostalgii. Jej prace prezentowane były w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Gdańsku, Poznaniu i Toruniu. Laureatka międzynarodowego programu rezydencyjnego NES Artist Residency Iceland 2017, brała udział w międzynarodowych wystawach i pokazach m.in. w Nowym Jorku, Chorwacji, Niemczech, Austrii, na Islandii i Malcie.

Nominowana za: zdobycie nagrody  Woman Art Award 2019 podczas wystawy „Woman’s Essence” towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji, udział w finale  międzynarodowego konkursu „CFA Artist of the Year 2018 Award” oraz głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2017). 

 

Aneta Kublik

W 2018 roku obroniła dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w międzynarodowym konkursie na Najlepsze Dyplomy ASP 2018 oraz zdobywczyni Grand Prix w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018. Brała udział w wymianie międzynarodowej na Uniwersytecie w Porto.

Nominowana za: wystawę indywidualną „Zobaczyć to, co niewidoczne”, Galeria Żak w Gdańsku Galeria Ring w Legnicy. Brała dział w wystawach zbiorowych: 2019 – „Młode malarstwo z Gdańska”, Ostróda, Galerii Sztuki na Zamku 2019 – „Nowy obraz/nowe spojrzenie”, Poznań, Słodownia, 2018 - Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańsk, Galeria Miejska, 11.Triennale małych form malarskich Toruń 2019.

 

Podczas uroczystości wręczona będzie również Nagroda Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. Tego laureata już znamy. Jest nim Marek Rogala - za założenie i prowadzenie portalu ESKAEM.pl – Szybka Kultura Miejska.

 

Wszystkich laureatów poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w Klubie Żak w piątek, 29 listopada, o godz. 19. Wstęp wolny. 
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze