• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. Zapraszamy osoby 60+ do startu w Olimpiadzie „Senior Obywatel”

Wszystkie Strony Miasta. Zapraszamy osoby 60+ do startu w Olimpiadzie „Senior Obywatel”

Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” odbędzie się w Gdańsku po raz drugi. O szczegółach tej inicjatywy, a także o aktywności gdańskich seniorów rozmawialiśmy w naszym wideoczacie „Wszystkie Strony Miasta”. Zobacz cały program.
10.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wszystkie Strony Miasta. Nz. Barbara Średniawa, organizatorka olimpiady i uczestnicy olimpijskich zmagań Andrzej Matuszak i Alina Kneba oraz (wyżej) Marek Wałuszko, prowadzący program.
Wszystkie Strony Miasta. Nz. Barbara Średniawa, organizatorka olimpiady i uczestnicy olimpijskich zmagań Andrzej Matuszak i Alina Kneba oraz (wyżej) Marek Wałuszko, prowadzący program.
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


We wrześniu rozpoczyna się cykl eliminacji II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”. Zainteresowanie tą edukacyjną inicjatywą jest wśród seniorów coraz większe. W pilotażowej edycji startowali seniorzy z siedmiu pomorskich obszarów samorządowych (gminy, miasta, powiaty), a teraz już z 15.

Eliminacje ruszają we wrześniu, potem finał wojewódzki, a w grudniu finał ogólnopolski. Olimpiada skierowana jest do wszystkich chętnych, którzy ukończyli 60. rok życia, a jednocześnie interesują się życiem społeczno-politycznym, tym jak funkcjonuje państwo demokratyczne. Druga edycja Olmipady „Senior Obywatel” nazwana została imieniem Pawła Adamowicza.

Gośćmi programu „Wszystkie Strony Miasta” byli: Barbara Badowska – Średniawa, organizatorka olimpiady i uczestnicy zmagań Alina Kneba oraz Andrzej Matuszak.

- Pierwsza Olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, ale nie wszyscy się do niej „dopchali”. Nie wszyscy o niej wiedzieli. Brakowało organizatorów w terenie. Seniorzy wymogli na mnie, żeby jeszcze raz zorganizować Olipimadę. Prośby takie płynęły też z Urzędu Marszałkowskiego - mówiła pomysłodawczyni Olimpiady Barbara Średniawa.

Pomysłodawczyni dodała, że Olimpiada ”Senior Obywatel” to znakomita forma aktywności, która zachęca do udziału w życiu publicznym. Seniorzy, którzy przygotowywali się do niej a potem brali udział w rywalizacji, chętniej niż inni szli na wybory czy włączali się w kampanie wyborcze.

- Dlaczego wzięłam udział w Olimpiadzie? Bo to odmładza. Nie starzejemy się tak bardzo, nasze szare komórki zaczynają pracować. Poznajemy różnych nowych ludzi, spotykamy się, bierzemy udział w życiu towarzyskim. Olimpiada pobudza nas do myślenia, że „jeszcze potrafię”. Nie muszę siedzieć i zajmować się tylko wnukami, czy prawnukami. Jak babcia - tylko sprzątanie i zakupy. Mamy poczucie, że żyjemy wśród młodych, że się nie starzejemy – wyjaśniała swoje powody uczestnictwa w Olimpiadzie Alina Kneba.

- Wiedza, którą zdobyłem podczas przygotowania do Olimpiady pozwala mi lepiej funkcjonować, zrozumieć wszystkie mechanizmy zarządzania państwem – mówił Andrzej Matuszak. - Żyjemy teraz w zupełnie innym kraju. Zarządzanie państwowe wygląda inaczej, niż kiedyś za moich czasów. Ważna jest też dla mnie dyskusja i wymiana poglądów z ludźmi.

Jak się okazuje, po poprzedniej Olimpiadzie jej uczestnicy stwierdzili, że nie chcą kończyć swojej znajomości. Powstał więc Klub Olimpijczyka Srebrni Obywatele - założony w maju 2018 r.


Zobacz cały wideoczat:

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór