PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Weekend darmowych atrakcji w podziękowaniu za rekordową wyborczą frekwencję

Weekend darmowych atrakcji w podziękowaniu za rekordową wyborczą frekwencję
W sobotę i niedzielę, 19-20 października, kasy biletowe w gdańskim zoo zostaną zamknięte - wszyscy, którzy zechcą odwiedzić tę instytucję będą mieli okazję zrobić to za darmo. Z kolei w Europejskim Centrum Solidarności obowiązywać będą bezpłatne bilety. Pomysł ten jest podziękowaniem władz Gdańska za rekordową frekwencję w ostatnich wyborach parlamentarnych, która wyniosła w naszym mieście aż 72,54 proc. Autobusy do zoo w ten weekend będą jeździć ze zwiększoną częstotliwością.
Zebra Chapmana urodziła się w gdańskim zoo w sierpniu tego roku. Jej płeć nie jest jeszcze znana
Zebra Chapmana urodziła się w gdańskim zoo w sierpniu tego roku. Jej płeć nie jest jeszcze znana
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Gdańsku udział wzięło 72,54 proc. uprawnionych do głosowania. Była to jedna z najwyższych frekwencji w kraju i o 20 proc. wyższa niż w 2015 roku, gdzie frekwencja wyborcza w Gdańsku wyniosła 52,55 proc.

Rekordowa frekwencja w Gdańsku - głosowało 72,54 procent uprawnionych. Podziękowanie prezydent Gdańska


"Idziemy na rekord" - to pomysł Akcji Demokracji, którego celem było zmobilizowanie Polaków do pójścia na wybory. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski rzucił rękawicę innym miastom. Wyzwanie przyjęła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która w przypadku frekwencyjnego zwycięstwa, zapowiadała świętowanie tydzień później. 

Gdańsk idzie na rekord i powalczy o ponad 60-procentową frekwencję w niedzielnych wyborach


Władze miasta podziękują za obywatelską postawę w sobotę i niedzielę, 19-20 października, na czym skorzystają też turyści czy mieszkańcy sąsiednich gmin. W ramach podziękowania za oddane w Gdańsku głosy, przez dwa weekendowe dni bramy oliwskiego zoo staną otworem dla wszystkich zainteresowanych. Podobnie będzie w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie m.in. wystawę stałą będzie można obejrzeć za darmo. 


W oliwskim ogrodzie zoologicznym

W weekend 19-20 października oliwskie zoo będzie czynne w godz. 9.00-17.00, przy czym należy pamiętać, że goście będą wpuszczani do godz. 16.00. Kasy biletowe tego dnia będą nieczynne. W związku z tym nie kupimy biletu rocznego, nie będą wydawane karty mieszkańca, turysty czy dużej rodziny. Jednym słowem w ten weekend nie załatwimy w kasie żadnych formalności.

Darmowe otwarcie ogrodu zoologicznego dla zwiedzających po raz ostatni miało miejsce w październiku 2014 roku, gdy gościom po raz pierwszy zaprezentowana została lwiarnia wraz z jej mieszkańcami. Liczba odwiedzających, pomimo deszczowej pogody, przekroczyła wtedy 10 tysięcy. 

Najbliższe weekendowe dni mają być słoneczne. Należy mieć zatem na uwadze, że może być tam tłoczno. 

 

Burma, czyli młody samiec Binturonga, zwanego też “kotoniedźwiedziem” - jest nowym gatunkiem, który przyjechał do nas z węgierskiego ZOO. Binturongi zamieszkują lasy południowej i południowo - wschodniej Azji. Są gatunkiem zagrożonym wyginięciem
Burma, czyli młody samiec Binturonga, zwanego też “kotoniedźwiedziem” - jest nowym gatunkiem, który przyjechał do nas z węgierskiego ZOO. Binturongi zamieszkują lasy południowej i południowo - wschodniej Azji. Są gatunkiem zagrożonym wyginięciem
FB/Gdański Ogród Zoologiczny

 

O czym warto pamiętać podczas wizyty w zoo, których nowych mieszkańców warto odwiedzić - rozmawialiśmy w czwartek, 17 października, podczas programu "Wszystkie Strony Miasta", w którym gościem był Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Trzeba liczyć się z tym, że może być bardzo dużo gości - mówi Michał Targowski. - Sądzę, że może nas odwiedzić nawet 15 tysięcy osób. Apelujemy o korzystanie z komunikacji miejskiej. Autobus numer 622 będzie miał zwiększoną częstotliwość kursów, na trasie Pętla Autobusowa w Oliwie - ZOO, będzie jeździł co sześć minut. Polecamy też przyjazd rowerem, będą umieszczone dodatkowe stojaki na rowery. Parking przyjmuje około 1,5 tysiąca samochodów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że gdy parking się zapełni, a kolejni kierowcy będą próbować się na niego dostać, korki na pewno będą się tworzyć.

 

ZOBACZ PROGRAM WSZYSTKIE STRONY MIASTA, W KTÓRYM ROZMAWIALIŚMY O DARMOWYM WEEKENDZIE W ZOO

 

Dyrektor Targowski w naszym programie apelował także o rozsądne zwiedzanie, przez co rozumieć można chodzenie wzdłuż alejek, niewchodzenie do miejsc, gdzie wstęp jest zabroniony czy niewnoszenie balonów na teren zoo, ponieważ są śmiertelnym niebezpieczeństwem do niektórych gatunków zwierząt.

W trakcie programu rozmawialiśmy też o nowych mieszkańcach ogrodu zoologicznego. Jest wśród nich m.in. Gienio czyli samiec żyrafy, trzy walabie benetta (dwie samice i samiec) czy zebra, której płeć nie jest jeszcze znana. Interesującym osobnikiem jest też Burma, czyli młody samiec Binturonga, zwanego przez niektórych “kotoniedźwiedziem”.


W Europejskim Centrum Solidarności

 

Zwiedzanie ECS podczas czerwcowych obchodów Święta Wolności i Solidarności
Zwiedzanie ECS podczas czerwcowych obchodów Święta Wolności i Solidarności
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W najbliższy weekend wysoką frekwencję w wyborach świętujemy także w Europejskim Centrum Solidarności.

W godz. 10.00-18.00 obowiązywać będzie wstęp wolny na wystawę stałą i do Wydziału Zabaw. Każdy zwiedzający musi odebrać bezpłatny bilet w kasach ECS. Można to zrobić wyłącznie w sobotę i niedzielę, 19-20 października, w godz. 10.00-17.00.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Państwowa Komisja Wyborcza podała końcowe wyniki. PODZIAŁ MANDATÓW

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze