PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Wszystkie strony miasta”. W czwartek rozmowa z Moniką Kaźmierczak, miejską carillonistką

“Wszystkie strony miasta”. W czwartek rozmowa z Moniką Kaźmierczak, miejską carillonistką
Muzyka carillonowa w Gdańsku została wpisana na Kra­jową Listę Nie­ma­te­rial­nego Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­wego. O samym fenomenie i staraniach Miasta o ochronę tego unikalnego w skali kraju zjawiska opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka. Rozmowę w czwartek, 14 października, poprowadzi Anna Umięcka, dziennikarka portalu gdansk.pl. Początek w samo południe.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka
Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Dziś trudno wyobrazić sobie klimat Gdańska bez muzyki z wież. Wszelkie ważne wydarzenia w mieście uświetniają carillonowe koncerty ze św. Katarzyny czy Ratusza. Etymologia samego słowa pochodzi z języka francuskiego - carillon to ''gra dzwonów''. 

Miasto stara się od kilku lat o wpis gdańskiej muzyki carillonowej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W tym roku udało się przejść pierwszy etap tego procesu - gdańskie carillony zostały wpisane na Kra­jową Listę Nie­ma­te­rial­nego Dzie­dzic­twa Kul­tu­ro­wego.  

Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak opowie w programie “Wszystkie Strony Miasta” o znaczeniu tego wpisu dla Gdańska, o samym instrumencie, jego historii i fenomenie, ale także o własnych poszukiwaniach muzycznych.

Rozmowę z Moniką Kaźmierczak poprowadzi Anna Umięcka, dziennikarka portalu gdansk.pl.


Emisja programy Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 14 października, na www.gdansk.pl. Początek o godz. 12.00.

 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl