PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Podstawówki zapraszają na Dni Otwarte - o szczegółach mówi Grzegorz Kryger

Podstawówki zapraszają na Dni Otwarte - o szczegółach mówi Grzegorz Kryger
W poniedziałek, 2 marca, rozpoczyna się rekrutacja do gdańskich szkół i przedszkoli. Dni Otwarte w podstawówkach odbywają się w trzy soboty lutego. Ostatni termin - 29 lutego. Warto skorzystać i osobiście zapoznać się z ofertą gdańskich placówek oświatowych. O tym rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z Grzegorzem Krygerem, zastępcą dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w UM w Gdańsku ds. edukacji.
Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w UM w Gdańsku ds. edukacji
Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w UM w Gdańsku ds. edukacji
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Do momentu rekrutacji zostało niewiele czasu. W programie „Wszystkie Strony Miasta”, który nadaliśmy na portalu gdansk.pl wspólnie z odpowiadającym z edukację w Mieście Grzegorzem Krygerem, zastępcą dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w UM w Gdańsku, gorąco zachęcaliśmy do wzięcia udziału Dniach Otwartych. Organizują je wszystkie gdańskie szkoły podstawowe. Do dyspozycji pozostała sobota, 29 lutego.

- Kalendarz roku szkolnego jest nieubłagany. Zbliża się bardzo ważny moment dla wielu rodziców i uczniów. Rekrutacja rusza 2 marca, a 2 kwietnia kończymy pierwszy etap, czyli w placówkach pojawiają się listy osób przyjętych. Zostało więc nie dużo czasu na podjęcie decyzji. Podejmujemy więc różne działania takie jak kampanie promocyjne, ale też dni otwarte w placówkach, które mają pomóc rodzicom w dokonaniu wyboru - mówił dyrektor Grzegorz Kryger. - Podczas Dnia Otwartych obecni są nauczyciele, którzy będą prowadzić konkretną grupę uczniów w kolejnym roku szkolnym. Do dyspozycji będą też inni specjaliści tacy jak psycholog czy logopeda.

 

Dni Otwarte to dla szkół okazja do pełnej prezentacji własnej oferty, a dla rodziców pomoc w podjęciu decyzji
Dni Otwarte to dla szkół okazja do pełnej prezentacji własnej oferty, a dla rodziców pomoc w podjęciu decyzji
źródło: www.sp89.pl


Jak zaznaczył dyrektor Grzegorz Kryger można odwiedzać różne placówki, w różnych dzielnicach. Mile widziane są też osoby spoza Gdańska, choć pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci z terenu Miasta. Szkoły przygotowują się bardzo starannie do Dni Otwartych. Jest to zawsze pełna prezentacja ich oferty. Przy okazji dla przyszłych uczniów przygotowano wiele atrakcji.

W tym roku rejestracja prowadzona jest po raz pierwszy według dodatkowego kryterium. Rada Miasta Gdańska wprowadziła je w przyjętej niedawno uchwale dotyczącej obowiązkowych szczepień.

- Nie jest to w żaden sposób kryterium wykluczające. Zdajemy tu sobie, jako samorząd, sprawę, że obowiązują nas wprost przepisy o zapewnieniu miejsca w szkole dla każdego dziecka, natomiast podkreślamy i budujemy te postawy, z którymi się najbardziej zgadzamy, a więc postawy prozdrowotne, postawy odpowiedzialności za zdrowie swojego dziecka i innych dzieci, które w placówce się znajdują - wyjaśnił dyr. Kryger.

Gość programu zaznaczył też, że najważniejszym pytaniem, na które chciałby, żeby rodzice sobie odpowiedzieli w najbliższych dniach to: „Czy moje 6-letnie dziecko jest gotowe, żeby pość do zerówki szkolnej, czy powinno pozostać jeszcze na jeden rok w przedszkolu?”. Jak dodał, większość dzieci jest już gotowa, by pójść do szkoły.

- My z całego serca i usilnie staramy się rodziców przekonać, że zerówka szkolna jest tym najlepszym wyborem. I ze względu na to, że jest to kolejny poziom w rozwoju dziecka, i z powodu tego, że daje to rok spokojnego przygotowania do tego, co nastąpi w przyszłości, czyli wejścia do klasy pierwszej - mówił dyr. Kryger.

Zobacz zapis całego programu

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl