PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wszystkie Strony Miasta. Na sesji RMG przygotowania do uczczenia ważnych rocznic

Wszystkie Strony Miasta. Na sesji RMG przygotowania do uczczenia ważnych rocznic
Przed XIV sesją Rady Miasta Gdańska w wideoczacie „Wszystkie Strony Miasta” rozmawialiśmy z radnymi klubów Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej m.in. o przygotowaniach do uczczenia przypadających w 2020 r. 40. rocznicy Sierpnia'80 i 50. rocznicy Grudnia'70. Będzie to zapewne jeden z głównych tematów obrad radnych podczas wrześniowej sesji.
Wszystkie Strony Miasta. Nz. od prawej Cezary Śpiewak - Dowbór, przewodniczący klubu KO, Beata Dunajewska, przewodnicząca kluby WdG i prowadzący program Marek Wałuszko
Wszystkie Strony Miasta. Nz. od prawej Cezary Śpiewak - Dowbór, przewodniczący klubu KO, Beata Dunajewska, przewodnicząca kluby WdG i prowadzący program Marek Wałuszko
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl

 

Zaproszeni do studia zostali szefowie wszystkich klubów radnych, z zaproszenia skorzystali:

  • Beata Dunajewska - przewodnicząca Klubu Radnych Wszystko dla Gdańska
  • Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący Klubu Radnych Koalicja Obywatelska


Podczas najbliższej XIV sesji Rady Miasta Gdańska 26 września przedstawiony ma być „Apel w sprawie wystąpienia do Prezydent Miasta Gdańska o podjęcie działań w kierunku organizacji przez Miasto Gdańsk w 2020 roku obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 50. rocznicy Grudnia’70”. Tę inicjatywę przedstawią Radzie właśnie szefowie klubów WdG i KO.

Czytaj też: Gdańsk rozpoczął przygotowania do obchodów w 2020 roku ważnych rocznic

Przewodnicząca klubu WdG Beata Dunajewska przypomniała, że już pewne działania zostały zainicjowane. W ECS na tle tablic z 21 postulatami, podczas konferencji prasowej prezydent Aleksandra Dulkiewicz wspólnie z Lechem Wałęsą i liderami Sierpnia' 80 oraz radnymi poinformowała o przygotowaniach do obchodu tych ważnych rocznic. Teraz sprawą zajmie się Rada Miasta.

- Apelowaliśmy o ponadpolityczne i pozbawione sporów obchody tych wydarzeń. Ja nie wiem, czy to jest możliwe. Wydaje mi się, że raczej nie w dzisiejszej rzeczywistości, ale zawsze należy mieć nadzieję. Spotkaliśmy się pod tablicami, na których napisane są postulaty i każdy miał jakieś wspomnienie związane z tymi tablicami. To jest ważny element naszej historii. Nie ukrywam też, że w związku z pojawieniem się Instytutu Solidarności PiS próbuje zawłaszczyć te tablice, ale one nie są „pisowskie”, nie są „platformerskie”, nie są nawet pani prezydent, ani Lecha Wałęsy. One są dziedzictwem ogólnopolskim – mówiła Beata Dunajewska.

- Miasto z taką historią jak Gdańsk musi dzisiaj dbać nie tylko o sprawy bieżące, o budowę nowych chodników, modernizację chodników, program „Jaśniejszy Gdańsk”, budowę nowych pływalni dla mieszkańców, ale musi też dbać o to dziedzictwo, którego my dzisiaj – nazwę to górnolotnie – jesteśmy spadkobiercami. Musimy dbać o to, żeby te obchody były zorganizowane godnie, zorganizowane na poziomie, a taki poziom gwarantuje organizacja ich przez Miasto Gdańsk. Myślę, że tutaj jest bardzo duża rola Europejskiego Centrum Solidarności, żeby tę historię przedstawić taką, jaka była naprawdę – mówił Cezary Śpiewak- Dowbór.

 

XIV sesję Rady Miasta Gdańska zaplanowano na 26 września
XIV sesję Rady Miasta Gdańska zaplanowano na 26 września
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Goście w studiu są przekonani, że ta sesja, podobnie jak sierpniowa, przebiegać będzie w rytmie toczącej się kampanii wyborczej do parlamentu. Należy się więc spodziewać długich wystąpień kandydujących radnych z PiS. Na pewno nie będzie to sesja krótka.

Radni podczas wrześniowej sesji zajmą się też m.in. zgłoszonym przez klub PiS „Oświadczeniem w sprawie ochrony i zwiększenia liczby terenów zielonych w Gdańsku”. Radni PiS domagają się w nim utworzenia większej liczby parków i terenów zielonych. Zdaniem gości programu „Wszystkie Strony Miasta” jest to element kampanii wyborczej kandydującego do Sejmu przewodniczącego klubu PiS.


- Jest w tym projekcie wiele przekłamań, nie wiem z kim przewodniczący Płażyński redagował to oświadczenie, ale widać, że nawet nie zna nazwy parków, które w tym projekcie występują. Jest tam też szereg informacji, które nie są rzetelne i jako klub Koalicji Obywatelskiej złożyliśmy poprawkę do tego projektu oświadczenia – powiedział Cezary Śpiewak – Dowbór.

- Oczywiście klub Wszystko dla Gdańska po akceptacji poprawek, które złożył klub Koalicji Obywatelskie zagłosuje za. W ogóle mam takie wrażenie, że radni PiS próbują sprawę ekologii i terenów zielonych wykorzystać politycznie – dodała Beata Dunajewska.

Wiele punktów w porządku obrad sesji Rady Miasta zajmują sprawy związane ze głosowaniami nad uchwałami dotyczącymi spraw finansowych czy w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego np. w rejonie ulicy Miałki Szlak i projektowanej tzw. Nowej Sandomierskiej.

Bezpośredni przekaz z sesji Rady Miasta Gdańska nadamy na portalu gdansk.pl. Początek transmisji - czwartek 26 września, godz. 9.00. Zapraszamy!

porządek najbliższej sesji znaleźć można na stronie internetowej RMG

 

Zobacz cały wideoczat:

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl