PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wszystkie Strony Miasta. Przed czwartkową sesją RMG: czy radni poprą oświadczenie wspierające służby na granicy?

Wszystkie Strony Miasta. Przed czwartkową sesją RMG: czy radni poprą oświadczenie wspierające służby na granicy?
Na czwartek, 25 listopada, zaplanowana jest LXII sesja Rady Miasta Gdańska. Gorącym tematem będzie z pewnością, jak się okazuje, sprawa sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Dlaczego radni będą poruszać tę kwestię? O tym rozmawialiśmy z przedstawicielkami klubów radnych w programie „Wszystkie Strony Miasta”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. od lewej - Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) i Beata Dunajewska (WdG)
Nz. od lewej - Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) i Beata Dunajewska (WdG)
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Najbliższa LXII sesja Rady Miasta Gdańsk odbędzie się 25 listopada i będzie przedostatnim spotkaniem radnych w pełnym składzie, które zaplanowano na ten rok. W programie obrad znalazły się 23 projekty uchwał. W programie „Wszystkie Strony Miasta” gościliśmy przedstawicielki wszystkich trzech klubów radnych: Kamilę Błaszczyk - wiceprzewodniczącą klubu Koalicji Obywatelskiej, Beatę Dunajewską - przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska, opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości reprezentowała Elżbieta Strzelczyk.

Początek rozmowy zdominował gorący temat ogólnopolski dotyczący sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. A to za sprawą wniosku złożonego przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącego przyjęcia przez radnych gdańskich "Oświadczenia w sprawie solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicy polsko-białoruskiej".

- Mamy bardzo złą sytuację na granicy białoruskiej, mamy w tej chwili atak "żywych tarcz" w postaci ludzi, których reżim Łukaszenki wykorzystuje do tego, żeby atakować naszą granicę. Nasze wszystkie służby, to znaczy straż graniczna, wojsko polskie, policja strzegą tej granicy, ale na co dzień spotykają się z naprawdę olbrzymimi atakami ze strony tego reżimu. Uważamy, że fantastycznie, że bronią naszej granicy. Możemy bezpiecznie czuć się w Polsce, ale też w Unii Europejskiej, bo to jest też granica wschodnia Unii Europejskiej. Uważamy, że naszym służbom należy się wsparcie – uzasadniała w programie złożenie oświadczenia Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Oświadczenie jest bardzo niekontrowersyjne i ja też widzę dużą potrzebę złożenia takiego oświadczenia przez Radę Miasta Gdańska, aczkolwiek jak zwykle brakuje tutaj takiej drobnej poprawki, ponieważ oprócz tego, oczywiście wszyscy jesteśmy sercem i duchem z naszymi żołnierzami, ze strażą graniczną, to chciałabym w takim oświadczeniu pójść dalej i zawrzeć tam takie elementy, jak pomoc humanitarna dla osób będących tymi "żywymi tarczami", o których mówiła pani radna – wyjaśniała Beata Dunajewska (WdG).

- Rzeczywiście brak tych elementów, jak dostęp dziennikarzy do strefy stanu wyjątkowego i udostępnienia organizacjom humanitarnym wstępu w to miejsce po to, żeby ratować życie ludzkie - dodała Kamila Błaszczyk (KO). - Cieszę się mimo wszystko, że w dalszym ciągu należymy do Unii Europejskiej. Właśnie przywódcy Unii wreszcie zrobili to, co tak naprawdę powinien zrobić polski rząd od początku i zaczęli odpowiednie zabiegi dyplomatyczne.


Porządek LXII sesji RMG (116.77 KB)


Radni podczas najbliższej sesji zdecydują też o podniesienia wysokości wynagrodzenia rodzinom zastępczym zawodowym i prowadzącym rodzinne domy dziecka. Wnioskuje o to komisja rodziny polityki i społecznej Rady Miasta Gdańska.

- To jest bardzo ciężka praca, właściwie granicząca z misją. W Gdańsku de facto rodzin zastępczych nie przybywa, a pojawiają się coraz większe problemy. Nasze rodziny gdańskie, ale też rodziny w całej Polsce stają się coraz bardziej niewydolne. Oczywiście nie uogólniając, ale na przykład zdarzają się sytuacje, że nagle do pieczy zastępczej trafia pięcioro dzieci – mówiła Beata Dunajewska (WdG). - Ile byśmy tym ludziom nie płacili, to i tak zawsze będzie mało, bo w tle są nasze dzieci, dzieci gdańskich rodzin, które poprzez wyjście z rodziny i przekazanie drugiej rodzinie już same w sobie są pokrzywdzone.

Przewodnicząca Beta Dunajewska dodała, że koszty życia wciąż rosną, a rodzice zastępczy kiedyś pójdą na emeryturę. Wtedy też wysokość ich dochodów będzie brana pod uwagę przy naliczaniu im świadczenia emerytalnego.

- Oczywiście tutaj właściwie trudno coś dodać do tego, co pani przewodnicząca powiedziała. Na pewno tym rodzinom trzeba zapewnić godziwe warunki. Sama znam takie dwie rodziny. To naprawdę są ludzie oddani całkowicie temu, żeby zapewnić dzieciom jak najlepszy dom. Jestem absolutnie za tą uchwałą. Na pewno będziemy głosować "za" – zadeklarowała radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Na pewno trzeba docenić pracę tych osób – dodał Kamila Błaszczyk (KO). - Dzięki pracy tych osób dzieci nie trafiają do jakichś zbiorowych domów dziecka, czy placówek, gdzie tak naprawdę setka dzieci byłaby pod opieką kilkunastu osób dorosłych, przychodzących jak do pracy. Tutaj, mimo, że są wyrwane ze swojego środowiska rodzinnego, dzieci mają pewnym sensie namiastkę warunków domowych. To jest dla nich bardzo cenne.


Koniec programu zdominowała rozmowa o transporcie publicznym przyszłości. Przedstawicielki klubów zauważyły, że będzie to na pewno komunikacja przyjazna środowisku, a wiele też wskazuje na to, że pojawia się w mieście pojazdy autonomiczne, bez kierowców. Takie pilotażowe kursy pojazdów autonomicznych Gdańsk zorganizował już dwa razy. Podczas LXII sesji RMG radni podejmą też decyzję w sprawie przystąpienia Gdańska do CCAM - Connected, Cooperative and Automated Mobility Association, czyli Stowarzyszenia na rzecz Mobilności Połączonej, Współpracującej i Zautomatyzowanej. Wejście do tego grona z pewnością przyczyni się – jak zauważyły panie radne - do rozwoju nowego myślenia o miejskiej komunikacji i do łatwiejszego finansowania kolejnych pilotażowych projektów.


Z LXII sesji rady Miasta Gdańska nadamy na portalu gdansk.pl transmisję – początek 25 listopada, o godz. 9.00.


Zobacz cały program „Wszystkie Strony Miasta”:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl