PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wspólnie „Siejemy Ferment” - potrzebne wsparcie dla społecznej inicjatywy z Gdańska

Wspólnie „Siejemy Ferment” - potrzebne wsparcie dla społecznej inicjatywy z Gdańska
Fundacja Twoja Rola prowadząca na gdańskich Rudnikach „Manufakturę Ogrody Sitowie” - pracownię aktywizującą osoby potrzebujące wsparcia w usamodzielnieniu się w życiu prywatnym, społecznym i zawodowym - może wspierać jeszcze efektywniej. Organizacja i jej podopieczni zbierają pieniądze na zakup nowoczesnej, profesjonalnej wyciskarki do warzyw i owoców. Koszt takiego urządzenia to ok. 7,5 tysiąca zł.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gama produktów marki Siejemy ferment  (jaja zielononóżek nie są jeszcze dostępne)
Gama produktów marki "Siejemy ferment" (jaja zielononóżek nie są jeszcze dostępne)
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W siedmiu domach Osiedla Sitowie w gdańskich Rudnikach mieszka i aktywizuje się pod okiem specjalistów ponad 40 osób, które bardzo potrzebują wsparcia w usamodzielnieniu się. To osoby z niepełnosprawnością oraz matki z dziećmi w życiowym kryzysie. Jedną z form, w której mieszkanki i mieszkańcy odnaleźli się zawodowo i społecznie, jest prowadzona tam „Manufaktura Ogrody Sitowie”. Uczestnicy projektu uprawiają ekologicznie warzywa, owoce i hodują kury zielononóżki. Produkują zdrowe, pełne wartości odżywczych kiszonki. W ofercie są m.in. zakwasy z buraków i kapusty, najrozmaitsze kiszone warzywa. Produkty pod marką „Siejemy Ferment” mają już swoich nabywców w Gdańsku.

 

- Przystąpiliśmy do konkursu grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju, chcemy bowiem pozyskać środki na rozwój naszej działalności ogrodniczej kierując się ideą ekonomii społecznej – mówi Wojciech Żak z Fundacji Twoja Rola. - Aplikujemy o środki, a naszymi partnerami są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Farma Smaków ze Straszyna, która jest już odbiorcą naszych zdrowych produktów.

Wojciech Żak prezes Fundacji Twoja Rola
Wojciech Żak prezes Fundacji Twoja Rola
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.plZbiórka na wyciskarkę do warzyw i owoców

W ramach Konkursu Grantowego FIR, przed fundacją postawiono zadanie realizuje kampanię crowdfundingową. To jeden z konkursowych etapów. By móc dalej rywalizować i w efekcie otrzymać środki z FIR na rozwój „Manufaktury Ogrody Sitowie”, podczas kampanii trzeba zebrać środki na zakup niezbędnej wyciskarki do warzyw i owoców. Można wesprzeć inicjatywę wchodząc na stronę, gdzie prowadzona jest zbiórka pieniędzy pt. „Wyciśnij z nami ostatnie soki z naszych warzyw”.

Co ważne, regulamin konkursu zakłada, że do 30 października na koncie zbiórki musi być już przynajmniej 2,5 tys. zł, by Fundacja mogła kontynuować starania o grant.

 - Włączenie się w projekt jest szansą na zatrudnienie osób, które są w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy i naprawdę potrzebują wsparcia - zachęca Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka MOPR w Gdańsku.

Ekipa Siejemy ferment
Ekipa "Siejemy ferment"
Fot. Fundacja Twoja Rola

 

Osiedle Sitowie - wyjątkowe miejsce w Gdańsku

Proces aktywizacji mieszkańców Osiedla Sitowie jest wielowymiarowy i odbywa się przy wsparciu specjalistów: psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego i asystenta. Sześć domków ma charakter mieszkań wspomaganych. W siódmym prowadzone są działania aktywizujące dla wszystkich beneficjentów oraz realizowane są zadania z zakresu ekonomii społecznej. Osiedle Sitowie działa od 10 lat, a jego projekt powstał we współpracy gdańskiego MOPR z organizacjami pozarządowymi. Na zlecenie miasta projekt realizują: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, Stowarzyszenie Wspólnota Serc, Stowarzyszenie MONAR-MARKOT, Stowarzyszenie Prometeusz i Fundacja Twoja Rola.

Zakwas buraczany Siejemy ferment  wytwarza się z buraków rosnących 20 metrów od przetwórni - lepiej się nie da
Zakwas buraczany "Siejemy ferment" wytwarza się z buraków rosnących 20 metrów od przetwórni - lepiej się nie da
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
 
 
oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl