• Start
  • Wiadomości
  • „Wspólnie. Mimo różnic”. W sobotę Międzywyznaniowa Wigilia i Szopka Oliwska PROGRAM

„Wspólnie. Mimo różnic”. W sobotę Międzywyznaniowa Wigilia i Szopka Oliwska PROGRAM

Szopka z 90. ton piasku wyrzeźbiona przez artystów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, kiermasz świąteczny, warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych i tradycyjne spotkanie z duchownymi kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Gdańsku - to wszystko czeka na mieszkańców w sobotę, 18 grudnia, przed Oliwskim Ratuszem Kultury oraz w budynku. Wstęp wolny.
17.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę, 18 grudnia, przed Oliwskim Ratuszem Kultury odsłonięta uroczyście zostanie Szopka z Piasku, towarzysząca Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej
W sobotę, 18 grudnia, przed Oliwskim Ratuszem Kultury odsłonięta uroczyście zostanie Szopka z Piasku, tradycyjnie towarzysząca Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Betlejemskie Światło Pokoju od wtorku w Gdańsku. ZHP zaprasza na uroczyste przekazanie

 

- Zapraszamy wszystkich gdańszczan i ich świątecznych gości do Oliwskiego Ratusza Kultury i przed budynek, na spotkanie w duchu wzajemnej akceptacji, na życzliwe rozmowy, doświadczenie dobrej, sąsiedzkiej atmosfery - zachęca Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska, będącej organizatorem corocznej Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej i Szopki Oliwskiej.

Hasło tegorocznej wigilii, która odbędzie się w sobotę, 18 grudnia, brzmi: „Wspólnie. Mimo różnic”. Właśnie ten wspólnotowy, włączający charakter pragną podkreślić organizatorzy, zapraszając wszystkich, ponad podziałami, bez względu na wyznanie i poglądy. Przypomną o tym świąteczne życzenia, które tego dnia tradycyjnie złożą duchowni wielu wyznań i religii.

- Mając świadomość tego, jak bardzo często się różnimy, namawiamy do bycia otwartym i tolerancyjnym - zachęca Jolanta Leśniewska, dyrektor Fundacji Wspólnota Gdańska. - Zachęcamy do podejmowania dialogu i odnajdywanie wspólnych obszarów - tego, co nas łączy i pozwala nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Wśród gości współtworzących wydarzenie będą przedstawiciele Parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Gdańsku - Sopocie - Gdyni oraz w Elblągu; Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej; Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku; Kościoła Zielonoświątkowego Zbór w Gdańsku; Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku; Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego; Synagogi Grupy Postępowej BEIT Trójmiasto, BEIT Polska, Związku Postępowych Gmin Żydowskich; Parafii pw. MB Królowej Korony Polskiej; Kościoła Anglikańskiego w Gdańsku oraz Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku.

 

Prace nad tegoroczną Szopką z Piasku ruszyły pełną parą. Od 6 grudnia artyści rzeźbią na wysokości - instalacja ma kilka metrów
Prace nad tegoroczną Szopką z Piasku ruszyły pełną parą. Od 6 grudnia artyści rzeźbią na wysokości - instalacja ma kilka metrów
Fundacji Wspólnota Gdańska

 

Uroczystym, międzywyznaniowym życzeniom nie tylko na nadchodzące święta towarzyszyć będzie wyczekiwana co roku atrakcja, ciesząca się popularnością wśród małych i dużych: iluminacja Szopki Oliwskiej z piasku - jedynej takiej w Polsce i jedynej w Europie, wykonanej w warunkach zimowych. Odsłonięcie wyjątkowej instalacji będzie okazją, by przekonać się, co można wyczarować z 90. ton tego niepozornego surowca, dysponując rzeźbiarskim talentem.

Podobnie jak w ubiegłym roku, kilkumetrową szopkę zaprojektowała gdańska rzeźbiarka Ewa Topolan. W 2013 roku mogliśmy oglądać w Oliwie jej figurę z lodu przedstawiającą bożonarodzeniową scenę w jej interpretacji, prezentowała też wspólną z Adą Majdzińską pracę podczas Festiwalu Rzeźb z Piasku. Szopkę wykonują także dobrze znani mieszkańcom artyści - małżeństwo absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska.

Prace nad budową rozpoczęły się w pierwszych dniach grudnia - najpierw pojawiła się wzmocniona konstrukcja stanowiąca fundament szopki, a w Mikołajki do działań przystąpili rzeźbiarze. Zabezpieczona pod namiotem instalacja powstawać będzie do samej inauguracji 18 grudnia. Prezentowana będzie do czwartku, 6 stycznia, 2022 roku, kiedy obchodzone jest Święto Trzech Króli.

 

Ubiegłoroczna szopka powstawała 10 dni, z ponad 70. ton piasku. W tym roku artyści wykorzystują aż 90. ton surowca!
Ubiegłoroczna szopka powstawała 10 dni, z ponad 70. ton piasku. W tym roku artyści wykorzystują aż 90. ton surowca!
mat. Fundacji Wspólnota Gdańska

 

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Fundację Wspólnota Gdańska. Bożonarodzeniowe upominki, dekoracje i inne akcesoria będzie można nabyć na kiermaszu wewnątrz Oliwskiego Ratusza Kultury. Rękodzielnicze (i nie tylko) prace wystawią m.in. Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja Mam Marzenie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Szkoła Podstawowa nr 35 i I Społeczna Szkoła Podstawowa STO. A ci, którzy zechcą własnoręcznie wykonać tradycyjne, polskie ozdoby choinkowe, mogą skorzystać z bezpłatnych, rodzinnych warsztatów.

Całoroczną pamiątką spotkania będzie rozdawany gościom, okolicznościowy, międzywyznaniowy kalendarz ścienny, wydawany od kilku lat przez Fundację.

 

PROGRAM WIGILII OLIWSKIEJ:

Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata J. Rybińskiego 25

- godz. 11.00-13.00 - rodzinne warsztaty ozdób choinkowych dla dzieci w wieku 6-10 lat (zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl)
- godz. 11.00-16.00 - świąteczny kiermasz
- godz. 16.00-18.00 - spotkanie międzywyznaniowe, odsłonięcie szopki z piasku

UWAGA! Podczas wydarzenia pamiętać należy o zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych. Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie w zależności od bieżącej sytuacji pandemicznej.

Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska, Rada Dzielnicy Oliwa. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej