PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wspólne ukwiecanie Gdańska. Weź udział w akcji, dzięki której nasze miasto będzie jeszcze piękniejsze

Wspólne ukwiecanie Gdańska. Weź udział w akcji, dzięki której nasze miasto będzie jeszcze piękniejsze
Krokusy, żonkile, tulipany i czosnki ozdobne - blisko 20 tys. cebulek kwiatowych posadzonych będzie w 12 gdańskich lokalizacjach. Pierwsze sadzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 19 października na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku przy Hucisku. Do wzięcia udziału w akcji zaproszeni są wszyscy gdańszczanie. Im więcej rąk do pomocy, tym lepiej. Wspólne sadzenie rozpocznie się o godz. 11.00.
Wspólne ukwiecanie to akcja dedykowana każdemu, kto chciałby dołożyć własną cegiełkę do budowy piękniejszego Gdańska
Wspólne ukwiecanie to akcja dedykowana każdemu, kto chciałby dołożyć własną cegiełkę do budowy piękniejszego Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Wspólne ukwiecanie Gdańska to akcja dedykowana nie tylko pasjonatom ogrodnictwa, ale również tym, którzy smykałki do uprawiania roślin nie mają. Sadzenie cebulek to nic trudnego, a w razie potrzeby, podczas trwania akcji można liczyć na obecność osób, które pokażą w jaki sposób robić to prawidłowo. W wydarzeniu chodzi to, by każdy chętny miał okazję dołożyć swoją własną cegiełkę do tego, aby nasze miasto było ładne i zadbane. Udział w akcji zapowiedział Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

- Na początku października udekorowaliśmy Gdańsk dyniami, a także innymi pomarańczowymi akcentami, podkreślając nadejście jesieni - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. -  Ale myślimy już o przyszłorocznej wiośnie, kiedy zapadająca teraz w jesienno - zimowy sen przyroda ponownie rozkwitnie pełnią barw i zapachów. By móc za kilka miesięcy cieszyć się kolorowymi kwiatami, które zdobić będą gdańskie trawniki i zieleńce, do prac przystępujemy już teraz. Zachęcamy wszystkich do tego samego.

 

Jak znaleźć skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku? To miejsce dobrze znane wszystkim mieszkańcom - park przy Forum Gdańsk i budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Znajduje się tam obelisk, upamiętniający Polskie Państwo Podziemne
Jak znaleźć skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku? To miejsce dobrze znane wszystkim mieszkańcom - park przy Forum Gdańsk i budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Znajduje się tam obelisk, upamiętniający Polskie Państwo Podziemne
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Miejsce, gdzie odbędzie się pierwsze z zaplanowanych sadzeń wybrane zostało nieprzypadkowo. W sierpniu tego roku Skwer im. Polskich Harcerzy przeszedł metamorfozę. 

- W ramach gruntownej rewitalizacji przeprowadzono renowację trawników, wymieniono nawierzchnię alejek, ustawiono nowe ławki i posadzono krzewy - dodaje Magdalena Kiljan. - Już dziś skwer prezentuje się wyjątkowo, a kiedy wiosną, podczas kwitnienia ozdobi go specjalnie zaprojektowana kwiatowa kompozycja, będzie tam jeszcze piękniej. Jaka ona będzie, to na razie tajemnica. Będzie to zaskakująca kwiatowa niespodzianka, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzach gdańszczan. 

 
Krokusy, żonkile, tulipany i czosnki ozdobne - blisko 20 tys. cebulek kwiatowych posadzonych zostanie w 12 gdańskich lokalizacjach
Kwiaty na rondzie Ofiar Katynia. Krokusy, żonkile, tulipany i czosnki ozdobne - blisko 20 tys. cebulek kwiatowych posadzonych zostanie w 12 gdańskich lokalizacjach
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Mile widziani są wszyscy. Na akcję wspólnego ukwiecania Gdańska można przyjść samemu, z rodziną czy przyjaciółmi. Należy jednak pamiętać, że warto ubrać wygodny strój i trzeba zabrać ze sobą rękawiczki wielokrotnego użytku. Resztę sprzętów, czyli grabki, łopatki, itp. zapewnią pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Warto dodać, że inicjatywę jesiennego sadzenia roślin wsparła Korporacja Budowlana Doraco, która przekazała 5 tys. cebulek kwiatowych na jesienne nasadzenia na terenie Gdańska, z których część posadzona zostanie również w miejscu zaplanowanej akcji. 

Oprócz skweru im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, cebulki kwiatowe posadzone będą także w następujących lokalizacjach: 

 • Pętla autobusowa przy ul. Droszyńskiego
 • Al. Grunwaldzka na wysokości budynków Alchemii
 • Skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Kołobrzeskiej
 • Skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Piastowskiej (ogród sensoryczny)
 • Zieleniec przy ul. Wapienniczej (w pobliżu kładki na Ołowiankę)
 • Zieleniec przy ul. Stolarskiej
 • Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera
 • Cmentarz historyczny przy ul. Cedrowej
 • Skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej
 • Teren przy ul. Lektykarskiej
 • Zieleniec Skwer Świętopełka (ul. Szeroka)

 

oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl