PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wspólne polsko-ukraińskie świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Z udziałem gdańskiej szkoły

Wspólne polsko-ukraińskie świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Z udziałem gdańskiej szkoły
Dwie szkoły podstawowe nr 57: jedna w Gdańsku, druga - w Chersoniu na Ukrainie, współpracują ze sobą od dziewięciu miesięcy. Wspólne działania mają różne odsłony, jedną z nich było spotkanie online i dyskusja na temat tolerancji.
16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku debatowali online z uczniami ze szkoły w Chersoniu, o różnych odsłonach tolerancji
16 listopada, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku debatowali online z uczniami ze szkoły w Chersoniu, o różnych odsłonach tolerancji
Mat. SP nr 57 w Gdańsku

 

W dniu 16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji dwie Szkoły Podstawowe nr 57: w Gdańsku i Chersoniu, które 20 lutego 2020 r. podpisały umowę o współpracy, postanowiły zorganizować specjalne spotkanie poświęcone kwestii tolerancji. Odbyło się ono kilka dni później - 19 listopada - zdalnie, za pomocą aplikacji Teams. Wzięło w nim udział po kilkunastu uczniów, tak w naszym mieście, jak i w Chersoniu, reprezentantów różnych roczników i klas.

W trakcie spotkania przedstawiano prezentacje multimedialne, ale lwia jego część poświęcona była rozmowie na temat szacunku, akceptacji i "uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie".

W spotkaniu wzięli też udział: konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn oraz zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego ds. edukacji Grzegorz Kryger. 


- Nasi uczniowie uczestniczyli w tym spotkaniu indywidualnie, zabierali głos ze swoich domów, gdzie przygotowywali też swoje prezentacje. Uczniowie na Ukrainie siedzieli z kolei w szkole, wspólnie w jednej klasie. Opowiadaliśmy o działaniach, które prowadzone są w naszej szkole, czyli co i w jaki sposób robimy, żeby szerzyć tolerancję, otwartość i podkreślać różnorodność - mówi Anna Listewnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku. - Przedstawiliśmy zarówno projekty miejskie, w których pracujemy, jak i te, które indywidualnie realizujemy w naszej placówce. W tej szkole mówimy bowiem między innymi o autyzmie i zespole Downa, także dlatego, że takich uczniów mamy w naszej społeczności.

W trakcie dyskusji niemal wszyscy uczniowie przyznali, że przynajmniej raz w swoim życiu spotkali się z zachowaniem nietolerancyjnym.

- Jest bowiem tak, że jedni są szczuplejsi, a inni ważą trochę więcej, niektórzy mają wadę wzroku bądź inne schorzenia. I to może spotkać się z nietolerancją. Okazuje się, że temat tolerancji cały czas jest aktualny. Omawialiśmy przede wszystkim codzienne sytuacje, w jakich znajduje się większość z nas - zaznacza dyrektor Listewnik. - W naszej szkole są oddziały przygotowawcze - mamy bowiem uczniów z doświadczeniem migracyjnym z Ukrainy. To także powoduje, że tolerancji uczymy się codziennie - poprzez różnorodne działania, ale też poprzez bycie razem.


Spotkanie zaplanowane było na 1,5 godziny. Okazało się jednak, że to niewystarczający czas, ponieważ temat jest tak szeroki i wielowątkowy, i przede wszystkim interesuje młodych ludzi, w związku z czym uczniowie z obu miast, wraz z towarzyszącymi im nauczycielami, umówili się już na kolejną dyskusję online.

 

2
Mat. SP nr 57 w Gdańsku

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl