Akcja "Zrób prezent - podziel się sobą". Wsiądź do tramwaju, przebadaj się i zostań dawcą szpiku kostnego

Już po raz czwarty można w Gdańsku bezpłatnie przejechać się mikołajkowym tramwajem ze Strzyży na Stogi i zrobić coś dobrego dla siebie: zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi ale przede wszystkim dla innych - zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i podpisać oświadczenie woli w sprawie oddania organów do transplantacji.

Akcja "Zrób prezent - podziel się sobą". Wsiądź do tramwaju, przebadaj się i zostań dawcą szpiku kostnego
A
A
data publikacji: 06 grudnia 2017 r.

Nz. Mikołaj w tramwaju to atrakcja przede wszystkim dla najmłodszych. Dorośli mogą w mikołajkowym tramwaju zarejestrować się dziś jako dawcy szpiku i organów
Nz. Mikołaj w tramwaju to atrakcja przede wszystkim dla najmłodszych. Dorośli mogą w mikołajkowym tramwaju zarejestrować się dziś jako dawcy szpiku i organów
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Mikołajkowy tramwaj będzie kursował na trasie Zajezdnia Strzyża - Siedlce. O godzinie 16.56 ruszy spod zajezdni przy ulicy Wilka Krzyżanowskiego w Gdańsku Wrzeszczu, ostatni kurs skończy się o godzinie 21. Tramwaj będzie widoczny z daleka, bo ozdobiony specjalnym świątecznym oświetleniem. Warto do niego wsiąść, bo w świątecznej atmosferze, z Mikołajem jako jednym z pasażerów można zrobić coś dobrego dla innych. 

Rozkład jazdy mikołajkowego tramwaju

Każdy, kto do niego wsiądzie, będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Wciąż wiele osób czeka na przeszczep i szuka bliźniaka genetycznego, a każda nowa zarejestrowana osoba zwiększa ich szansę.

- Zaangażowaliśmy się w akcję od samego początku - mówi Alicja Mongird rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów, które użyczają tramwaju na cztery godziny trwania akcji "Zrób prezent - podziel się sobą". - Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tej akcji, w której można zrobić coś dobrego dla innych. Co roku kilkadziesiąt osób, pasażerów tramwaju decydowało się zapisać do bazy dawców szpiku i wypełniało deklaracje dawstwa organów po śmierci. To namawianie do dobrych rzeczy,  cieszymy się GAiT w tym uczestniczy.

Wolontariusze będą rozdawać oświadczenia woli w sprawie dawstwa po śmierci organów do transplantacji, ratownicy medyczni będą pokazywać jak udzielać pierwszej pomocy i każdy będzie mógł pod ich czujnym okiem spróbować resuscytacji na specjalnym fantomie. Studenci medycyny zbadają poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Będzie można skorzystać z ich podpowiedzi w razie kłopotów ze zdrowiem. Nie zabraknie też mikołajkowych atrakcji: słodyczy, upominków, mikołajowych czapek i ...darmowego przejazdu tym tramwajem. 

Akcję organizują Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "Adiutare", Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

- Przeszczep szpiku jest dla osób dorosłych często jedyną metodą na wyjście z białaczki - mówi Marta Czyż-Taraszkiewicz z Fundacji z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką. - W poprzednich latach, zwykle ok 20 osób się rejestrowało jako dawcy szpiku, to nie najgorszy wynik jak na cztery godziny wydarzenia. Deklaracje przekazujemy do bazy DKMS. Zapraszamy do przejażdżki tramwajem, bo są też atrakcje, oprócz oczywiście darmowego przejazdu, dla wszystkich pasażerów, od możliwości badań profilaktycznych dla chętnych po słodycze z Bałtyku i prezenty firmy Trefl dla najmłodszych.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora