PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wrzeszcz. Od środy - Kino Podwórkowe dla dzieci i nie tylko
Wrzeszcz. Od środy - Kino Podwórkowe dla dzieci i nie tylko
Rusza wakacyjne kino na trzepaku we Wrzeszczu - impreza dla całych rodzin, podczas której można nie tylko obejrzeć film, ale również wziąć udział we wspólnych zabawach podwórkowych, malowaniu twarzy i puszczaniu dużych baniek mydlanych. Początek Kina Podwórkowego w środę 6 lipca 2016 r., na Placu Wybickiego.

Ubiegłoroczna edycja Kina Podwórkowego - na Placu Wybickiego.
Ubiegłoroczna edycja Kina Podwórkowego - na Placu Wybickiego.
Materiały prasowe

- Kino podwórkowe organizujemy od 2010 roku w różnych miejscach Wrzeszcza. Idea polega na tym, żeby odwiedzać zaniedbane podwórka w dzielnicy i ich okolice, i włączać mieszkańców, w tym również dzieci, w organizację kina. Chcemy, aby te minispołeczności brały aktywny udział w tym wydarzeniu - mówi prezes Fundacji Generacja, Gosia Zamorska.

Na każdy, organizowany przez jej Fundację raz w tygodniu w wakacje podwórkowy seans przychodzi nawet 60. widzów. - Przychodzą głównie dzieci, czasem z rodzicami, a czasem same. Niektóre tylko oglądać, a inne pojawiają się, żeby nam pomagać na różne sposoby, na przykład przynosząc krzesła czy koce. Pomagają nam także mieszkańcy, którzy udostępniają prąd. Mamy pieką ciasta, przynoszą owoce.

Dzięki organizowaniu kina na wrzeszczańskich podwórkach od sześciu lat, na seanse coraz częściej przychodzi stała widownia. Ale z roku na rok pojawiają się także nowi mieszkańcy, zarówno dzieci, jak i dorośli, do których wieść dociera pocztą pantoflową. - Dzieci czekają na te seanse. Za każdym razem bardzo się cieszą, że mogą nam pomóc w organizowaniu tego przedsięwzięcia. Część przychodzi na nieswoje podwórka, tylko po to, żeby nas wesprzeć. To jest już taka swojska i lubiana przez ludzi impreza, która wpisała się w mapę Wrzeszcza. Taka, na którą mieszkańcy czekają - tłumaczy Zamorska.

Projekcjom filmowym towarzyszą gry i zabawy podwórkowe. - W 2014 roku zrealizowaliśmy projekt „Gdańskie zabawy podwórkowe”, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięli w nim udział gdańscy seniorzy, od których dostaliśmy opisy zabaw podwórkowych z ich dzieciństwa. Udało nam się zebrać około 30 takich zabaw, dziś często zapomnianych. Podczas seansów przywracamy do życia te stare, klasyczne podwórkowe rozrywki. Zapewniamy sprzęt - skakanki, gumy do gry, sznur do skakania, kapsle czy kredę - mówi prezes Fundacji Generacja.

Kino Podwórkowe to także okazja do wspólnej zabawy.
Kino Podwórkowe to także okazja do wspólnej zabawy.
Materiały prasowe

Kino Podwórkowe zainauguruje pokaz nominowanego do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany, brazylijski film „Chłopiec i świat”, w środę 6 lipca 2016 r., o godz. 19.30, na Placu Wybickiego. Wcześniej, od godz. 16.30 organizatorzy zapraszają na zabawy podwórkowe, wspólne robienie dużych baniek mydlanych, malowanie twarzy, domową lemoniadę i wiele innych atrakcji.

Następne pokazy odbędą się w kolejne środy - 13 lipca na Placu Biskupa O’Rourke i 20 lipca w Parku Nad Strzyżą. Wszystkie trzy imprezy odbywają się w ramach Klubu Podróżnika - cyklu wakacyjnych warsztatów językowych dla dzieci w wieku 6-11 lat, w siedzibie „Klubu Młodego Wrzeszczaka” (Gdańsk, ul. Wajdeloty 14/2). Tytuły filmów poznamy wkrótce. Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

W kolejnych terminach odbędą się seanse w ramach drugiego projektu Fundacji - Wrzeszczańskiego Kina Podwórkowego. 27 lipca kino zawita na podwórku na ulicę Konrada Wallenroda 2, 3 sierpnia na podwórku na ulicy Chrobrego 7, a ostatni pokaz odbędzie się 10 sierpnia na podwórku na ulicy Wajdeloty 3.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze