PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wrzeszcz Górny. Dwa budynki Pogotowia Opiekuńczego są już zadaszone

Wrzeszcz Górny. Dwa budynki Pogotowia Opiekuńczego są już zadaszone
Trwa budowa nowej siedziby Pogotowia Opiekuńczego. To miejsce, do którego trafiają dzieci po tym, jak zapada decyzja o zabraniu ich od swoich biologicznych rodziców bądź krewnych. Placówka przy ul.Sobieskiego ma być dla nich namiastką domu. Tutaj powstają trzy nowoczesne budynki.
Dwa, z trzech budynków Pogotowia Opiekuńczego, mają już zadaszenie
Dwa, z trzech budynków Pogotowia Opiekuńczego, mają już zadaszenie
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Powierzchnia użytkowa, jaką zajmą obiekty Pogotowia to 2550 metrów kw. Każdy z nich będzie przypominał typowy dom jednorodzinny, o współczesnej architekturze. Budowa placówki rozpoczęła się w marcu br. Jej zakończenie planowane jest natomiast na czerwiec 2019 r.

W październiku br. odbyła się tu uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego. 

Co obecnie dzieje się na placu budowy?

- Wykonywane są prace związane z ogrzewaniem budynków A i C, trwają też przygotowywania do wykonania posadzek. Natomiast w budynku B montowana jest stolarka okienna. Rownolegle wykonywana jest zewnętrzna sieć wodno-kanalizacyjna oraz sanitarna - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

Tak będzie wyglądało nowe Pogotowie już w przyszłym roku
Tak będzie wyglądało nowe Pogotowie już w przyszłym roku
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Obecnie Pogotowie ma swoją siedzibę przy ul. K. Leczkowa we Wrzeszczu, w ogromnym gmachu, dzielonym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Są to dawne pomieszczenia biurowe zaadaptowane na potrzeby pogotowia. Przy ul. Sobieskiego powstają natomiast domki, które mają dać namiastkę poczucia bycia w domu, a nie w instytucji. Jesienią 2019 roku powinny rozpocząć swoją działalność.
Gdańsk, jako jedno z pierwszych miast, zaczął dostosowywać domy, w których przebywają dzieci i młodzież pozbawione opieki rodziców, do warunków zbliżonych do tych panujących w domach rodzinnych. W placówkach takich przebywa nie więcej niż 14 osób.
Wszystkie budynki przy ul. Sobieskiego zaprojektowane zostały jako dwukondygnacyjne podpiwniczone obiekty, które pełnić będą funkcję mieszkalną, w tym jeden z nich dodatkowo rozbudowany zostanie o część administracyjną i opieki specjalistycznej (budynek A). Każdy dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w specjalną windę. W ramach inwestycji powstanie także infrastruktura techniczna i drogowa, w tym miejsca postojowe. Będzie też część rekreacyjna, m.in. małe boisko, plac zabaw i urządzenia siłowni zewnętrznej.
Pogotowie opiekuńcze jest pierwszym miejscem, do którego dziecko trafia po decyzji zabrania z tzw. środowiska. Często są to maluchy doświadczone przez alkoholizm rodziców, przemoc domową, patologię domowników.
Inwestycję we Wrzeszczu realizuje firma Hartuna, która oszacowała koszt budowy na blisko 22 mln złotych.

Trudno oszacować, ilu takich miejsc potrzeba w naszym mieście. Liczba nieletnich, którzy trafiają do pogotowia, bardzo się zmienia.
- W roku 2017 było na tyle mało dzieci, że zastanawialiśmy się nad zmiejszeniem ilości miejsc w ogóle w pieczy. Natomiast w tym roku niespodziewanie odnotowujemy przyrost. W pewnym momencie zastanawialiśmy się, czy nie trzeba będzie stworzyć nawet dodatkowych miejsc. W tym roku tendencja jest, niestety, wzrostowa. To skutek przede wszystkim działalności sądu i kuratorów, bo dzieci trafiają tu na postanowienia sądu lub wniosek kuratora. Dużo zależy też od aktywności oraz od od tego, jak głęboko kurator "wchodzi" w daną rodzinę i na ile sytuacja jest zatrważająca, zagrażająca bezpieczeństwu dzieci - tłumaczyła w październiku br. Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Budowa trzech budynków, w których funkcjonować będą placówki interwencyjne pieczy zastępczej, wynika z przepisów prawa (Ustawy o pomocy społecznej oraz Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), które wejdą w życie w 2019 i 2021 r.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze