• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Górny. 75-lecie "Topolówki". Znana gdańska szkoła inauguruje jubileuszowy rok

Wrzeszcz Górny. 75-lecie "Topolówki". Znana gdańska szkoła inauguruje jubileuszowy rok

Jedna z najbardziej znanych i docenianych szkół publicznych w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcące, nazywane powszechnie "Topolówką", obchodzi w tym roku 75-lecie działalności. W piątek, 21 lutego, zainagurowano oficjalne całoroczne świętowanie.
21.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Popularna gdańska Topolówka kształci uczniów już 75 lat
Popularna gdańska Topolówka kształci uczniów już 75 lat
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W piątkowe popołudnie, 21 lutego, aula na drugim piętrze budynku przy ul. Topolowej 7 wypełniła się niemal po brzegi. Obecni byli aktualni uczniowie III LO, jak również absolwenci i przyjaciele szkoły. Inauguracja obchodów miała wymiar charytatywny - uczniowie zagrali koncert pod hasłem "Jam Session". Koledzy i koleżanki muzyków, wspólnie z nauczycielami, kwestowali z puszkami w ręce. Zbierano pieniądze na rzecz 4-letniej Martynki Klajnert, córki Agaty Mrozowskiej-Klajnert, absolwentki "Topolówki". Dziewczynka cierpi na ciężką chorobę genetyczną, określaną jako zespół Retta.

Przed koncertem obecnych przywitała Małgorzata Mroczkowska dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.

- W tym roku będziemy zapraszali Państwa na różne wydarzenia sportowe, edukacyjne czy rodzinne, aby wspólnie cieszyć się z naszego dorobku - zapowiedziała dyrektor Trójki. - Już dziś zapraszamy na festyn z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca. Główne uroczystości zaplanowaliśmy na 26 września, w listopadzie odbędzie się natomiast konferencja pod hasłem "Edukacja przez relacje", organizowana przy współpracy z Hevelianum. To właśnie relacje międzyludzkie są dla nas najważniejsze. Chcemy wspólnie, z całą społecznością "Topolówki" i wspierającym nas gronem przyjaciół, cieszyć się z tych 75 lat działalności szkoły. Dlatego dzisiejszy koncert jest połączony z akcją charytatywną: wspieramy naszą absolwentkę z 2005 roku.

 

Inauguracja obchodów 75-lecia szkoły była okazją do kwestowania na rzecz chorej córki jednej z absolwentek III LO, Agata Mrozowskiej-Klajnert
Inauguracja obchodów 75-lecia szkoły była okazją do kwestowania na rzecz chorej córki jednej z absolwentek III LO, Agaty Mrozowskiej-Klajnert
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Uczniowie III LO zagrali w piątek, 21 lutego, koncert charytatywny
Uczniowie III LO zagrali w piątek, 21 lutego, koncert charytatywny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

III Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół średnich w Gdańsku. Placówka powstała dzięki inicjatywie i staraniom profesorów założonej w 1904 roku Politechniki Gdańskiej, którzy w 1909 roku doprowadzili do utworzenia we Wrzeszczu męskiego gimnazjum realnego. W pierwszym roku swojej działalności liczyło ono 137 uczniów.

W 1912 r. gimnazjum zostało uroczyście przeniesione do nowo wybudowanego wówczas trzykondygnacyjnego budynku przy ul. Topolowej.

Po zakończeniu II wojny światowej, 1 listopada 1945 roku, szkoła rozpoczęła pracę jako III Państwowe Gimnazjum i Liceum w Gdańsku. Pierwsze pięć lat w powojennych dziejach „Topolówki” znacząco wpłynęło na jej charakter i klimat. Była to zasługa pochodzącego ze Lwowa pierwszego dyrektora szkoły mgr Ignacego Zysa (1945–1950). To z jego inicjatywy przy ulicy prowadzącej do szkoły uczniowie zasadzili dziewięć topoli, zakopując pod każdą zalakowaną butelkę z listami klas „Klasztoru Ojca Zysa”, jak wówczas nazywano szkołę.

1 września 1962 roku III Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Bohaterów Westerplatte.

Szczególną sławą, jako niepokorna i zbuntowana szkoła, cieszyła się ona w czasie „karnawału Solidarności”, stanu wojennego i kolejnych lat (1980–1988). Przeciwstawiająca się komunistycznej dyktaturze młodzież z okazji zakazanych rocznic (agresji ZSRR na Polskę, zbrodni katyńskiej, ogłoszenia stanu wojennego) regularnie organizowała tzw. przerwy milczenia, a także wydawała podziemny „Biuletyn Informacyjny Topolówki”. Wielu spośród uczniów III LO za tą działalność spotkały represje: aresztowania, rewizje, relegowanie ze szkoły.

W 2001 roku w szkole wprowadzono Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych gdańskiej „Trójki”.

Absolwenci tej szkoły odnoszą sukcesy w różnych obszarach życia społecznego. Wśród nich najbardziej rozpoznawalne są osoby, które związały się z kulturą, m.in. Dorota Stalińska, Maciej Dejczer, Maciej Grzywaczewski, Grażyna Wolszczak, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Pawlukiewicz, Wojciech Wencel; mediami - Jarosław Kurski, Jerzy Gebert, Piotr Semka; sportem - Andrzej Grubba; biznesem - Maciej Grabski, Jan Wejchert, Jan Zarębski; polityką - Jan Kozłowski, Anna Fotyga, Maciej Łopiński. "Topolówka" jak żadne inne LO w kraju ma w gronie swoich absolwentów aż czterech prezesów Telewizji Polskiej, wszyscy pełnili tę funkcję po upadku PRL: Marian Terlecki, Wiesław Walendziak, Janusz Daszczyński i Jacek Kurski.

 (informacja o historii szkoły opracowana na podstawie danych zawartych na oficjalnej stronie internetowej III LO)

 

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1