PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wrzeszcz Górny. 75-lecie "Topolówki". Znana gdańska szkoła inauguruje jubileuszowy rok

Wrzeszcz Górny. 75-lecie "Topolówki". Znana gdańska szkoła inauguruje jubileuszowy rok
Jedna z najbardziej znanych i docenianych szkół publicznych w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcące, nazywane powszechnie "Topolówką", obchodzi w tym roku 75-lecie działalności. W piątek, 21 lutego, zainagurowano oficjalne całoroczne świętowanie.
Popularna gdańska Topolówka kształci uczniów już 75 lat
Popularna gdańska Topolówka kształci uczniów już 75 lat
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W piątkowe popołudnie, 21 lutego, aula na drugim piętrze budynku przy ul. Topolowej 7 wypełniła się niemal po brzegi. Obecni byli aktualni uczniowie III LO, jak również absolwenci i przyjaciele szkoły. Inauguracja obchodów miała wymiar charytatywny - uczniowie zagrali koncert pod hasłem "Jam Session". Koledzy i koleżanki muzyków, wspólnie z nauczycielami, kwestowali z puszkami w ręce. Zbierano pieniądze na rzecz 4-letniej Martynki Klajnert, córki Agaty Mrozowskiej-Klajnert, absolwentki "Topolówki". Dziewczynka cierpi na ciężką chorobę genetyczną, określaną jako zespół Retta.

Przed koncertem obecnych przywitała Małgorzata Mroczkowska dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.

- W tym roku będziemy zapraszali Państwa na różne wydarzenia sportowe, edukacyjne czy rodzinne, aby wspólnie cieszyć się z naszego dorobku - zapowiedziała dyrektor Trójki. - Już dziś zapraszamy na festyn z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca. Główne uroczystości zaplanowaliśmy na 26 września, w listopadzie odbędzie się natomiast konferencja pod hasłem "Edukacja przez relacje", organizowana przy współpracy z Hevelianum. To właśnie relacje międzyludzkie są dla nas najważniejsze. Chcemy wspólnie, z całą społecznością "Topolówki" i wspierającym nas gronem przyjaciół, cieszyć się z tych 75 lat działalności szkoły. Dlatego dzisiejszy koncert jest połączony z akcją charytatywną: wspieramy naszą absolwentkę z 2005 roku.

 

Inauguracja obchodów 75-lecia szkoły była okazją do kwestowania na rzecz chorej córki jednej z absolwentek III LO, Agata Mrozowskiej-Klajnert
Inauguracja obchodów 75-lecia szkoły była okazją do kwestowania na rzecz chorej córki jednej z absolwentek III LO, Agaty Mrozowskiej-Klajnert
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Uczniowie III LO zagrali w piątek, 21 lutego, koncert charytatywny
Uczniowie III LO zagrali w piątek, 21 lutego, koncert charytatywny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

III Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół średnich w Gdańsku. Placówka powstała dzięki inicjatywie i staraniom profesorów założonej w 1904 roku Politechniki Gdańskiej, którzy w 1909 roku doprowadzili do utworzenia we Wrzeszczu męskiego gimnazjum realnego. W pierwszym roku swojej działalności liczyło ono 137 uczniów.

W 1912 r. gimnazjum zostało uroczyście przeniesione do nowo wybudowanego wówczas trzykondygnacyjnego budynku przy ul. Topolowej.

Po zakończeniu II wojny światowej, 1 listopada 1945 roku, szkoła rozpoczęła pracę jako III Państwowe Gimnazjum i Liceum w Gdańsku. Pierwsze pięć lat w powojennych dziejach „Topolówki” znacząco wpłynęło na jej charakter i klimat. Była to zasługa pochodzącego ze Lwowa pierwszego dyrektora szkoły mgr Ignacego Zysa (1945–1950). To z jego inicjatywy przy ulicy prowadzącej do szkoły uczniowie zasadzili dziewięć topoli, zakopując pod każdą zalakowaną butelkę z listami klas „Klasztoru Ojca Zysa”, jak wówczas nazywano szkołę.

1 września 1962 roku III Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Bohaterów Westerplatte.

Szczególną sławą, jako niepokorna i zbuntowana szkoła, cieszyła się ona w czasie „karnawału Solidarności”, stanu wojennego i kolejnych lat (1980–1988). Przeciwstawiająca się komunistycznej dyktaturze młodzież z okazji zakazanych rocznic (agresji ZSRR na Polskę, zbrodni katyńskiej, ogłoszenia stanu wojennego) regularnie organizowała tzw. przerwy milczenia, a także wydawała podziemny „Biuletyn Informacyjny Topolówki”. Wielu spośród uczniów III LO za tą działalność spotkały represje: aresztowania, rewizje, relegowanie ze szkoły.

W 2001 roku w szkole wprowadzono Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych gdańskiej „Trójki”.

Absolwenci tej szkoły odnoszą sukcesy w różnych obszarach życia społecznego. Wśród nich najbardziej rozpoznawalne są osoby, które związały się z kulturą, m.in. Dorota Stalińska, Maciej Dejczer, Maciej Grzywaczewski, Grażyna Wolszczak, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Pawlukiewicz, Wojciech Wencel; mediami - Jarosław Kurski, Jerzy Gebert, Piotr Semka; sportem - Andrzej Grubba; biznesem - Maciej Grabski, Jan Wejchert, Jan Zarębski; polityką - Jan Kozłowski, Anna Fotyga, Maciej Łopiński. "Topolówka" jak żadne inne LO w kraju ma w gronie swoich absolwentów aż czterech prezesów Telewizji Polskiej, wszyscy pełnili tę funkcję po upadku PRL: Marian Terlecki, Wiesław Walendziak, Janusz Daszczyński i Jacek Kurski.

 (informacja o historii szkoły opracowana na podstawie danych zawartych na oficjalnej stronie internetowej III LO)

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze