Wreszcie budowlańcy na Wyspie Spichrzów! Uwaga, kierowcy!

Ruszają inwestycje na Wyspie Spichrzów! Zanim zobaczymy pierwsze budynki, budowlańcy muszą się dobrać do sieci podziemnych. Przebudowa i wymiana czeka wodociągi, kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć teletechniczną. Nie da się uniknąć komplikacji dla kierowców. Prace ruszają 29 lutego 2016 r. Przebudowa czeka także ulice Stągiewną, Motławską i Chmielną.

Wreszcie budowlańcy na Wyspie Spichrzów! Uwaga, kierowcy!
A
A
data publikacji: 22 lutego 2016 r.

mat. prasowe

Cały północny cypel Wyspy Spichrzów do ul. Stągiewnej wkrótce zostanie wyłączony z ruchu kołowego i możliwości parkowania. W najbliższych tygodniach rozpocznie się też budowa hotelu i apartamentowców na wyspie. Nikt nie ukrywa, że utrudnienia w okolicy wyspy potrwają kilka lat. Intensywne prace będzie w tym samym czasie prowadziło czterech inwestorów.

Przebudowa sieci podziemnych w ciągu ul. Motławskiej rozpocznie się w przyszły poniedziałek, 29 lutego 2016 r. Oznacza to całkowite wyłączenie tej ulicy z ruchu kołowego. Samochody będą nadal mogły jeździć ul. Chmielną oraz ul. Stągiewną, ale tylko w jednym kierunku – do ul. Długie Ogrody. Jednak obie ulice będą pełnić funkcję dróg lokalnych wyłącznie dla tutejszych mieszkańców, a także działających tu biur i lokali gastronomicznych. Przez ul. Chmielną będzie też przejeżdżał na plac budowy ciężki sprzęt.

Ważne dla kierowców: by dojechać do ul. Spichrzowej i ul. Ciesielskiej od strony ul. Długie Ogrody, trzeba będzie skorzystać z objazdu ulicami: Łąkową, Podwalem Przedmiejskim i Chmielną. Ten objazd będzie obowiązywał przez najbliższych kilkanaście miesięcy! Ruch pieszy zostanie utrzymany.

– Z ulicą Stągiewną powinniśmy się uporać do połowy wakacji – zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Musimy wykonać tu całą infrastrukturę podziemną, i to na dużych głębokościach, m.in. sieci deszczową, sanitarną, wodociągową i teletechniczną. Natomiast prace naziemne, w tym oświetlenie i nawierzchnia, przywrócą dawny charakter Stągiewnej.

Według planu, prace na ul. Stągiewnej powinny zakończyć się do 30 lipca br. Następnie prowadzone będą na ul. Chmielnej. Organizacja ruchu w tym rejonie nieznacznie będzie się zmieniać w odstępach miesięcznych.

Na ulicę Stągiewną (podobnie jak na Chmielną) będą mogli wjeżdżać tylko mieszkańcy i właściciele ulokowanych tu biur i lokali.
Na ulicę Stągiewną (podobnie jak na Chmielną) będą mogli wjeżdżać tylko mieszkańcy i właściciele ulokowanych tu biur i lokali.
Wojtek Jakubowski/www.gdansk.pl

Urzędnicy i inwestorzy nie ukrywają, że w najbliższych miesiącach lepiej omijać tę okolicę samochodem. Będzie dużo ziemi do wywiezienia, więc ruch ciężarówek może być bardzo intensywny, a wszystko dlatego, że jeden z inwestorów będzie robił głębokie wykopy na Wyspie Spichrzów pod dwupoziomowe parkingi podziemne.

Z końcem października powinny zakończyć się wszystkie prace związane z wymianą sieci na tych ulicach, ale prace drogowe mogą potrwać nawet do kwietnia 2017 r.

– To, co będzie się tu działo w najbliższym czasie, jest najbardziej istotne dla całego procesu zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów – zaznacza zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – We wszystkich pierwotnych rozmowach z inwestorami kluczowym elementem była infrastruktura podziemna. To, czego nie widać, jest tak naprawdę kluczem do otwarcia cypla. Dlatego, w naszej ocenie, rozpoczyna się przełomowy etap w realizacji tej inwestycji.

Próby zagospodarowania Wyspy Spichrzów podejmowane były od... zakończenia II wojny światowej. Z różnych powodów wszystkie skończyły dotąd fiaskiem. Wreszcie 31 marca 2015 roku podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy miastem a konsorcjum Multibud-Immobel. Umowa zakłada, że konsorcjum w ciągu 8,5 roku zagospodaruje północną część Wyspy Spichrzów oraz wykona m.in. przebudowę Długiego Pobrzeża, mostu Stągiewnego, skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Chmielną. Inwestycja obejmuje też budowę kładki dla pieszych, która połączy północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem, oraz mariny na południe od mostu Stągiewnego. Szacowana suma nakładów na całe przedsięwzięcie to ok. 400 mln zł, w tym wartość obiektów celu publicznego to ponad 33 mln zł.

Zabudowa rozpocznie się od najdalej wysuniętego na północ fragmentu wyspy i będzie postępować na południe, w kierunku ulicy Stągiewnej. Obszar, którego dotyczy umowa z konsorcjum Multibud-Immobel, to około 2 ha, w tym działki pod drogi publiczne oraz działki pod zabudowę ok. 1,6 ha.

Tak ma wyglądać Wyspa Spichrzów za kilka lat.
Tak ma wyglądać Wyspa Spichrzów za kilka lat.
mat. prasowe

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora