PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wraca Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów! Już we wtorek w AMBEREXPO

Wraca Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów! Już we wtorek w AMBEREXPO
Już po raz trzeci gdańscy seniorzy będą mogli w jednym miejscu poszukać pracy, wykonać badania medyczne, a także podejrzeć dedykowane im rozwiązania technologiczne i poddać się zabiegom prosto z salonu SPA. We wtorek, 26 października, do AMBEREXPO wraca Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. Wydarzenie organizuje Gdański Urząd Pracy, a udział w nim jest bezpłatny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsza edycja Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów odbyła się w 2018 roku, także w AMBEREXPO
Pierwsza edycja Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów odbyła się w 2018 roku, także w AMBEREXPO
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Popularny Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów efektownie powraca po rocznej przerwie. We wtorek, 26 października, w gdańskim AMBEREXPO ponownie pojawi się ponad setka wystawców, którzy zaproponują seniorom m.in. oferty pracy, bezpłatne badania medyczne, różnorodne zabiegi kosmetyczne i spektakularne pokazy. Będą też występy muzyczne, pokaz gotowania na żywo oraz jesienny grill. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 15.

 

Strefa Pracy

Zasiądzie w niej 40 pracodawców, wśród których znajdą się zarówno lokalne firmy, jak i duże, międzynarodowe koncerny. Nowych pracowników wśród seniorów poszukiwać będzie Lotos Kolej, Nationale Nederlanden, PZU, Leroy Merlin, Podmiot Leczniczy Copernicus, KFC czy Zakłady Mięsne Nowak.

Wystawcy rekrutować będą m.in. pracowników ochrony, kasjerów, sprzedawców, elektryków, doradców ds. nieruchomości i piekarzy. Propozycji będzie jednak zdecydowanie więcej, łącznie zaprezentowanych zostanie ponad 200 ofert. Przed spotkaniem z przyszłym pracodawcom będzie można się także przejść po Alei Rekrutacji, gdzie pod okiem ekspertów zostanie opracowane profesjonalne CV.

 

Festiwalowy Job Wall wypełni się ponad dwustoma ofertami zatrudnienia
Festiwalowy Job Wall wypełni się ponad dwustoma ofertami zatrudnienia
Fot. arch. GUP

 

Strefa Zdrowego Stylu Życia

W tym roku uwaga Festiwalu mocno skupi się na zdrowiu. Seniorom zaoferowana zostanie pełna analiza krwi obejmująca m.in. sprawdzanie poziomu glukozy czy cholesterolu. Personel medyczny pomoże też ustalić wysokość BMI oraz wykona pomiar ciśnienia tętniczego. W ramach diagnostyki bezpłatnie wykonywane będzie USG, EKG czy Echo Serca, ważne badania przeprowadzane będą też w specjalistycznych busach - spirobusie, trychobusie i dermobusie. Można w nich sprawdzić jakość włosów i stan skóry głowy, określić pochodzenie niepokojących zmian skórnych czy zweryfikować jakość słuchu. Festiwal będzie też okazją do spotkania ze specjalistami – psychologiem, seksuologiem, rehabilitantem, dietetykiem i optykiem.

Z kolei ratownicy medyczni podpowiadać będą, jak udzielić pomocy w przypadku zakrztuszenia się, udaru czy zawału. Ważną częścią strefy będą też porady związane z trwającą epidemią. O tym jak chronić się przed zachorowaniem na COVID-19 opowiadać będzie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, zaś osoby, które nie przyjęły szczepionki, będą mogły to zrobić w specjalnym punkcie.

 

Bezpłatne badania medyczne to jedna z ważniejszych atrakcji Festiwalu
Bezpłatne badania medyczne to jedna z ważniejszych atrakcji Festiwalu
Fot. archiwum GUP

 

Strefa Mody i Urody

Na seniorów czekać będą styliści, wizażyści i fryzjerzy, którzy udzielą profesjonalnych porad dotyczących make-upu, czesania oraz wizerunku. Również pod opieką ekspertów dojrzałe panie będą mogły przejść prawdziwą metamorfozę uwzględniającą m.in. pełen makijaż i nową fryzurę. Wśród wystawców znajdzie się też firma oferująca zabiegi lampą Bioptron, która łagodzi bóle stawów, rany skóry, chorobowe zmiany skórne czy urazy sportowe, a także podolog, specjalista w zakresie leczenia chorób stóp oraz ich pielęgnacji. Z kolei chwilę odprężenia będzie można przeżyć podczas sesji z masażu Kobido.

 

baner 1920x1080px

 

Strefa Nowych Technologii

W świat nauki wprowadzą seniorów m.in. edukatorzy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, którzy wykonają doświadczenia związane z żywnością, pomogą odróżnić barwniki naturalne od sztucznych i przeanalizują składy suplementów diety.

Z kolei w cyfrową rzeczywistość wprowadzać będą eksperci portalu flexi.pl. Podpowiedzą oni, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i gdzie w sieci szukać pracy czy informacji o interesujących wydarzeniach. Panów z pewnością zainteresują ekologiczne środki transportu. Do wyboru będą m.in. elektryczne hulajnogi i rowery.

 

Strefa Wypoczynku i Kultury

Do wspólnego realizowania swoich pasji zaprosi m.in. miejska biblioteka, która pokaże swoje nowości wydawnicze, a przedstawiciele Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej zdradzą, co w najbliższych miesiącach znajdzie się w ich repertuarze.

Nie zabraknie też warsztatów decoupage, gry w szachy z młodymi adeptami tej dyscypliny oraz wystawy obrazów i zdjęć Gdańska wykonanych przez seniorów.

O unikalny smak Festiwalu zadba natomiast popularny kucharz Robert Sowa. Zaprosi on do wspólnego gotowania i razem z seniorami przygotuje swoje popisowe dania. Festiwalowe menu uzupełni jeszcze jesienny grill, a także smaczne ciastka, kawa, herbata oraz świeże owoce i warzywa.

 

Strefa Bezpieczeństwa i Informacji

Eksperckich porad będzie udzielać 20 instytucji i organizacji samorządowych. Informacje nt. systemu emerytalnego, w tym przechodzenia na świadczenie emerytalne, przekazywać będą eksperci ZUS-u. Z kolei o zawiłościach systemu podatkowego opowiedzą przedstawiciele Urzędu Skarbowego. Pomocą służyć będą prawnicy i notariusze. Podpowiedzą oni jak prawidłowo sporządzić testament, umowę darowizny i wyjaśnią wątpliwości związane z indywidualną sytuacją seniora.

O bezpieczeństwo osób starszych zadbają policjanci i strażnicy miejscy, którzy podpowiedzą, jak ustrzec się przed oszustwami. Na stanowisku NFZ będzie można uzyskać informacje dotyczące e-recepty, zasad korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, programu bezpłatnych leków dla seniorów czy kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Na pytania czekać będą też przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Strona internetowa Festiwalu

UWAGA! Podczas Festiwalu obowiązują wszystkie zasady i obostrzenia związane z organizacją tego typu wydarzenia podczas epidemii COVID-19. W szczególności dotyczy to przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką, zachowywania dystansu społecznego i dezynfekowania dłoni. W wydarzeniu może brać udział jednocześnie maksymalna liczba 565 osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Weryfikacja oświadczeń o zaszczepieniu odbywać się będzie przed wejściem na teren AMBEREXPO.

oprac. IB