PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Melomani i miłośnicy teatru będą zachwyceni. Atrakcje kulturalne w weekend
Melomani i miłośnicy teatru będą zachwyceni. Atrakcje kulturalne w weekend
Niedziela, 13 stycznia, upłynie w Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, pod znakiem koncertów "z serduszkiem" odbywających się w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie jedyna atrakcja w ten weekend - czekają nas jeszcze koncerty muzyki klasycznej, spektakle dla dzieci i dorosłych i wiele innych.
Robert Kwiatkowski - koncertmistrz Filharmoników Bałtyckich, a jednocześnie szef artystyczny orkiestry Hanzeatika. 11 stycznia w Gdańsku zaprezentuje się w podwójnej roli: skrzypka i dyrygenta
Robert Kwiatkowski - koncertmistrz Filharmoników Bałtyckich, a jednocześnie szef artystyczny orkiestry Hanzeatika. 11 stycznia w Gdańsku zaprezentuje się w podwójnej roli: skrzypka i dyrygenta
brak autora


Na koncert symfoniczny "Wokół Wiednia" zaprasza w piątek, 11 stycznia, Polska Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Program koncertu będzie bardzo klasyczny: zabrzmi niebiańsko piękna Symfonia koncertująca Mozarta i klasycznie zrównoważona Pierwsza Symfonia Beethovena, poprzedzone fragmentem ostatniej opery Richarda Straussa, w której kompozytor poszukuje zagubionego przez XX wiek piękna.

Orkiestrze Symfonicznej PFB towarzyszyć będzie solista Ryszard Groblewski (altówka) oraz Robert Kwiatkowski (skrzypce), który poprowadzi muzyków. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej, początek o godz. 19. Bilety: 10-40 zł.


 Co pan na to, panie Freud? pyta reżyser Marek Brand, którzy w spektaklu wciela się również w jedną z głównych ról
"Co pan na to, panie Freud?" przewrotnie pyta reżyser Marek Brand, którzy w spektaklu wciela się również w jedną z głównych ról
mat. prasowe


Także w piątek, 11 stycznia, miłośników teatru zaprasza Teatr w Blokowisku (Gdańsk, ul. Pilotów 11). Zobaczymy tam spektakl "Co pan na to, panie Freud?" Teatru Zielony Wiatrak z Gdańska.

Akcja toczy się nieomal w półmroku. Pod kocem i na wierzchu "kotłują się", dyskutują, maltretują - "trzej mężczyźni". A może to tylko fantomy, zjawy senne, odbicia ego i alter ego, podświadoma dezintegracja osobowości, świadoma ucieczka od siebie i najbliższych, przekonstruowanie własnej osobowości - pozwalające stawiać pytania Freudowskie, jak sugeruje autor.

Bohaterowie nie potrafią podjąć decyzji, boją się konfrontacji, poznania prawdy, powrotu do rzeczywistości. Wybierają ułudę egzystencjalną zamiast świadomego życia. Tkwią w iluzji, niepewności - czy ich życie jest jawą czy tylko snem/złudzeniem rzeczywistości. Pozostaje więc Beckettowskie czekanie na... Godota. W międzyczasie rozgrywają się poważne i ponadczasowe dylematy, gdzie wytyczyć granice między życiem a snem, chamem, prostakiem a inteligentem, między siłą woli czyniącą cuda a snem wpływającym destrukcyjnie na życie jak najbardziej realne, ucieczką a powrotem.

Tekst i reżyseria: Marek Brand, kostiumy: Anna Molga, obsada: Marek Brand, Jacek Labijak, Maciej Szemiel.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 20 zł


Katarzyna Kaźmierczak w roli Agaty - matki, która za wszelką cenę stara się ochronić syna, nawet kosztem jego bycia sobą
Katarzyna Kaźmierczak w roli Agaty - matki, która za wszelką cenę stara się ochronić syna, nawet kosztem jego "bycia sobą"
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Z inną teatralną propozycją na piątek, a także sobotę i niedzielę wychodzi Teatr Wybrzeże - na scenie Stara Apteka (Gdańsk, ul. Teatralna 2, wejscie od Targu Węglowego - przez foyer Dużej Sceny) wystawiany będzie "Little Pony" - spektakl w reżyserii Roudolfa Zioły.

To rzecz bardzo aktualna, poruszająca ważne społecznie problemy. Główny bohater, Timmy, pada ofiarą szkolnej przemocy. Powodem jest jego ulubiony plecak z kucykami z kreskówki "My Little Pony". Rodzice stają przed dylematem: respektować wybory chłopca czy poddać się presji społecznej. Sztuka Paco Bezerry, uznana za najlepszy iberoamerykański tekst dramatyczny roku 2017, stawia szereg trudnych pytań i prowokuje do refleksji nad istotnymi kwestiami dotyczącymi norm społecznych oraz konsekwencjami szkolnej przemocy.

Zobacz, co reżyser mówi o spektaklu: Little Pony w Teatrze Wybrzeże. Nowa premiera od znanego reżysera

Reżyseria: Rudolf Zioło, scenografia: Katarzyna Stochalska, muzyka: Marcin Nenko, obsada: Katarzyna Kaźmierczak, Grzegorz Gzyl.

Spektakl rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 25-40 zł.


W Mitach greckich  Tomasza Mana występuje m.in. Magdalena Żulińska w roli Helenki i Marcin Marzec w roli Posejdona, a także... kolumny
W "Mitach greckich" Tomasza Mana występuje m.in. Magdalena Żulińska w roli Helenki i Marcin Marzec w roli Posejdona, a także... kolumny
mat. Teatru Miniatura


"Mity greckie" to z kolei teatralna propozycja dla dzieci od Teatru Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) na sobotę i niedzielę, 12-13 stycznia.

Glówna bohaterka, Helenka, szuka lekarstwa dla swojej mamy. Pomaga jej w tym nasz gdański Neptun, który zabiera ją w świat greckich mitów w poszukiwaniu ambrozji, lekarstwa doskonałego. Po drodze spotykają całą plejadę greckich bogów i bogiń, a przy okazji dowiadują się dużo o sobie. Pełen muzyki spektakl reżyseruje Tomasz Man, który w Miniaturze zrealizował "Zostań przyjacielem", muzyczną opowieść o przyjaźni. 

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man, scenografia: Anetta Piekarska-Man, muzyka: Maja Miro, Ignacy Jan Wiśniewski, Tomasz Man, obsada: Jacek Gierczak, Wioleta Karpowicz, Marcin Marzec (gościnnie), Aleksandra Miska (gościnnie), Wojciech Stachura, Magdalena Żulińska.

Spektakl jest grany na Dużej Scenie. W ten weekend zobaczymy go w sobotę, 12 stycznia, o godz. 12, i w niedzielę, 13 stycznia, o godz. 17. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 6. roku życia.


 Bałwanek i gorący piecyk to pełna humoru opowieść dla najmłodszych widzów
"Bałwanek i gorący piecyk" to pełna humoru opowieść dla najmłodszych widzów
mat. Teatru Barnaby

Niedzielę, 13 stycznia, warto spędzić w Plamie - zaspiańskim oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11), gdzie dobrze znany w Trójmieście (i nie tylko), lubiany przez dzieci Teatr Barnaby pokaże spektakl „Bałwanek i gorący piecyk”.

Jest to przedstawienie teatralne zrealizowane w technice lalkowej „mapet” oraz teatru cieni. Scenariusz stworzony przez Marcina Marca powstał na podstawie jednej z baśni H. Ch. Andersena pod tytułem „Bałwan ze Śniegu”. Bajka opowiada o losie śniegowego bałwanka, który zakochuje się... w gorącym piecyku. Moc zabawnych momentów i wzruszeń gwarantowana.

Scenariusz: Marcin Marzec, lalki: Karolina Michałek, animuje: Marcin Marzec, muzyka: Michał Łacny.

Początek o godz. 17. Bilety: 10 zł.

Grażyna Brodzińska - polska śpiewaczka operetkowa, musicalowa oraz operowa i aktorka
Grażyna Brodzińska - polska śpiewaczka operetkowa, musicalowa oraz operowa i aktorka
mat. prasowe


Melomanów zapraszamy w niedzielę, 13 stycznia, do Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1), gdzie odbędzie się koncert zatytułowany "Muzyczna aleja gwiazd - Grażyna Brodzińska i jej goście".

To wyjątkowy, pełen wzruszeń koncert, który przeniesie nas w magiczny świat najsłynniejszych utworów operetkowych, musicalowych i przebojów z całego świata. Usłyszymy m. in. "Usta milczą, dusza śpiewa", "Skrzypek na dachu", czy "New York, New York". Nie zawiodą się również miłośnicy muzyki klasycznej - pojawi się "V Symfonia" Beethovena, czy "O sole Mio". To niezapomniane wydarzenie swoją premierę miało podczas 50. Jubileuszowego Europejskiego festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.

Gwiazdą wieczoru będzie Grażyna Brodzińska - znakomita śpiewaczka operowa. Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie, pozostając perfekcyjna w każdym geście. Swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical, jak i światowe przeboje z gatunku różnych nurtów muzycznych. Posiada też w swoim repertuarze utwory napisane wyłącznie dla niej. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem, niezmiennie zapełniając sale koncertowe.

W Gdańsku towarzyszyć jej będą utalentowani soliści reprezentujący różne gatunki i style muzyczne: Jakub Oczkowski i Marcin Jajkiewicz.

Koncert rozpocznie się o godz. 17. Bilety (ostatnie sztuki): 90-150 zł.


Jak co roku na Targu Węglowym stanie Scena WOŚP „Gdańsk dla Orkiestry”, na której odbędą się koncerty największych polskich gwiazd
Jak co roku na Targu Węglowym stanie Scena WOŚP „Gdańsk dla Orkiestry”, na której odbędą się koncerty największych polskich gwiazd
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Wydarzeniem, które z pewnością przyciągnie największą publiczność w ten weekend będzie 27. Finał Wielkiej Orkiesty Pomocy Świątecznej. W niedzielę, 13 stycznia, Gdańsk, podobnie jak inne miasta w Polsce, zagra dla Orkiestry.

- Podczas 27. finału WOŚP będziemy zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych. W Gdańsku zarejestrowano 11 sztabów. Na ulicach kwestować będzie ponad 1200 osób - mówi Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku i zachęca do wzięcia udziału w szlachetnej zabawie. - 13 stycznia udowodnimy, że pomaganie jest dziecinnie proste!

Tego dnia jak co roku, na Targu Węglowym stanie scena plenerowa, na której artyści zagrają dla Orkiestry. Pierwszy koncert odbędzie się już o godz. 15, a impreza potrwa do godz. 21. W programie m.in występ Blue Cafe, Varius Manx, Reggaeside i Etna Kontrabande. Nie zabraknie także wielu innych atrakcji, m.in. tradycyjnego Światełka do nieba.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze