• Start
  • Wiadomości
  • Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. Hołd i modlitwa za poległych

Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. Hołd i modlitwa za poległych

W sobotę (11 listopada) w Paryżu a w niedzielę (12 listopada) w Gdańsku uczczono 100-lecie zakończenia I Wojny Światowej. Uroczystości w naszym mieście z udziałem ambasadora Francji i przedstawicieli francuskiej armii miały miejsce na Wojskowym Cmentarzu Francuskim.
12.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przedstawiciele władz Francji składają wieńce. Nz. (od lewej) konsul honorowy Francji w Trójmieście Alain Mompert obok ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy
Przedstawiciele władz Francji składają wieńce. Nz. (od lewej) konsul honorowy Francji w Trójmieście Alain Mompert, obok ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku znajduje się największy poza terytorium Francji wojskowy cmentarz, na którym pochowani są żołnierze tego kraju. To miejsce wyjątkowe. Na 2 ha powierzchni mieści się 1,5 tys. grobów. Około jedna trzecia pochowanych jest zidentyfikowana, pozostałe groby są bezimienne.

Pochowani są tu głównie jeńcy z niemieckich obozów z okresu II Wojny Światowej, są też ofiary wcześniejszych wojen w tym I Wojny Światowej. Obok siebie spoczywają żołnierze różnych wyznań - chrześcijanie, muzułmanie, wyznawcy judaizmu.

1,5 tys. grobów - to największy poza granicami Francji cmentarz francuskich żołnierzy
1,5 tys. grobów - to największy poza granicami Francji cmentarz francuskich żołnierzy
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


11 listopada to jedna z najważniejszych rocznic w historii Polski, bo to symboliczna data odzyskania niepodlegości, ale też w historii Francji. Oznacza ona zakończenie okrutnego konfliktu militarnego, czyli I wojny Światowej. Z tej właśnie okazji w Paryżu odbyły się wielkie uroczystości, na które prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił najważniejszych światowych przywódców.

Gdańskie obchody na wojskowym cmentarzu to już wieloletnia tradycja. W poniedziałek, 12 listopada, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele francuskiego korpusu dyplomatycznego. Obecny był ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy, a także konsul honorowy w Trójmieście Alain Mompert. Obecni też byli przedstawiciele francuskiej armii oraz byli żołnierze Legii Cudzoziemskiej.

Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. Byli żołnierze Legii Cudzoziemskiej
Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. Byli żołnierze Legii Cudzoziemskiej
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


W części centralnej cmentarza znajdują się ogromne trzy krzyże i to właśnie pod tym pomnikiem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce.

Uroczystości ku czci pochowanych w Gdańsku żołnierzy francuskich mają zawsze uroczystą wojskową oprawę. Obecna jest kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Marynarki Wojennej RP.

W uroczystościach wzięła udział kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP
W uroczystościach wzięła udział kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Modlitwę w tym roku poprowadził metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Obecni byli też mieszkający w Gdańsku obywatele Francji i mieszkańcy miasta. Władze Gdańska reprezentowali zastępca prezydenta Miasta Piotr Kowalczuk i radni Teresa Wasilewska oraz Andrzej Kowalczys.

Więcej o tym miejscu na: Gdańskie Cmentarze



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim