Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co dalej z uchwałą krajobrazową? Władze Gdańska w sobotę przedstawią swoje stanowisko

Zaledwie kilka dni temu, 20 marca, tzw. Uchwała Krajobrazowa została opublikowana przez wojewodę w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Wydawało się, że nic nie stoi już na przeszkodzie, by dokument można było wcielić w życie i rozpocząć porządkowanie przestrzeni miejskiej. Teraz wojewoda Dariusz Drelich wszczął kroki zmierzające do jej unieważnienia. W sobotę konferencja prasowa i odpowiedź władz Gdańska.

Co dalej z uchwałą krajobrazową? Władze Gdańska w sobotę przedstawią swoje stanowisko
A
A
data publikacji: 23 marca 2018 r.

Co dalej z tzw. uchwałą krajobrazową?
Co dalej z tzw. uchwałą krajobrazową?
Maciej Kosycarz/KFP

Uchwała krajobrazowa ma uregulować szczegółowo, jakie nośniki reklamowe mogą wisieć w jakich częściach miasta. Ma ona sprawić, że przestrzenie publiczne wypięknieją. Przepisy zawarte w dokumencie, który Rada Miasta Gdańska przyjęła na sesji 22 lutego, zakładają dwuletni okres przejściowy na przystosowanie się do szczegółowych zasad sytuowania reklam, szyldów, ogrodzeń i małej architektury w naszym mieście. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich opublikował wcześniej w terminie i bez zastrzeżeń uchwałę, jednak teraz wszczął postępowanie zmierzające do jej unieważnienia.

Przeczytaj czym jest uchwała krajobrazowa:

Jest gdański projekt uchwały krajobrazowej. Chodzi o to, by reklamy nie szpeciły miasta

Władze Gdańska nie kryją swojego zdziwienia krokami, które podjął wojewod pomorski. W sobotę (24 marca) zapowiedziały konferencję prasową z udziałem zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka, na której odniosą się do zarzutów przedstawionych do Uchwały Krajobrazowej Gdańska przez Wojewodę Pomorskiego.

"Niestety, okazuje się że Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich nie stanął po stronie mieszkanek i mieszkańców Gdańska, którzy jednoznacznie opowiedzieli się za uporządkowaniem krajobrazu w Gdańsku. Wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności tzw. Uchwały Krajobrazowej. Analizujemy obecnie kroki, jakie podejmiemy w najbliższym czasie" - ten wpis zamieścił dziś (23 marca) na swoim facebookowym profilu zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Poniżej stanowisko przesłane przez Małgorzatę Sworobowicz, rzeczniczkę prasową wojewody pomorskiego:

- Wojewoda Pomorski wszczął wczoraj postępowanie nadzorcze w sprawie tzw. Uchwały Krajobrazowej. Zawiadomiono Radę Miasta Gdańska. W treści korespondencji - zgodnie z obowiązującymi przepisami zawarty jest zapis mówiący o tym, że rada ma możliwość złożenia wyjaśnień w odniesieniu do wskazanych przez Wojewodę w zawiadomieniu zastrzeżeń. Wszczęcie postępowania nie jest jednoznaczne z wydaniem rozstrzygnięcia nadzorczego - podkreśla Małgorzata Sworobowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego. - Uchwała wchodzi w życie i obowiązuje w terminie w niej zawartym. Publikacja jest sprawą niezależną od postępowania nadzorczego. Wojewoda zwrócił uwagę na zapisy uchwały, które mogą przekraczać przyznane gminie uprawnienia.

To skan pisma, które w czwartek dotarło od Wojewody Pomorskiego do Rady Miasta Gdańska:

O wątpliwościach i obawach związanych z ostateczną decyzją wojewody pisaliśmy już wcześniej:

Wojewoda opublikował uchwałę krajobrazową Gdańska. Przepisy wchodzą w życie?

oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl