PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wnioski na 500+, świadczenia rodzinne i alimentacyjne [ZOBACZ wideoczat]

Wnioski na 500+, świadczenia rodzinne i alimentacyjne [ZOBACZ wideoczat]
Gdańskie Centrum Świadczeń od 1 sierpnia przyjmować będzie wnioski na 500+, świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny. Na temat m.in. nowych zasad i sposobu składania wniosków rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Edytą Zaleszczak-Dyks, Katarzyną Sową i Arkadiuszem Kulewiczem.

Gośćmi naszego programu byli m.in. Katarzyna Sowa i Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń
 

Składanie wniosków przez mieszkańców o różne świadczenia to nic niezwykłego. Tak dzieje się od lat. Jednak w tym roku mamy do czynienia z jedną, bardzo istotną zmianą. Ustawa z 7 lipca 2017 roku umożliwia m.in. składanie wniosków o świadczenia rodzinne nie od 1 września, jak było do tej pory, a od 1 sierpnia.

Według szacunków gdańszczanie złożą około 39 tys. wniosków o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, pomoc, fundusze alimentacyjne. Ostateczny termin składania wniosków mija 30 listopada 2017 r. W różnych miejscach Gdańska uruchomionych zostanie 10 punktów obsługi, zatrudnieni zostali dodatkowi pracownicy. 

O nowych zasadach składania wniosków rozmawialiśmy w czwartek, 27 lipca, w wideoczacie "Wszystkie strony miasta". Naszymi gośćmi byli Edyta Zaleszczak-Dyks - zastępca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń, Katarzyna Sowa - kierownik działu obsługi mieszkańców Gdańskiego Centrum Świadczeń oraz Arkadiusz Kulewicz - kierownik Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Rozmawialiśmy m.in. o:

  • miejscu i terminie składania wniosków
  • składaniu wniosków przez internet (w jaki sposób można to zrobić)
  • nowym sposobie ustalania uprawnień dla samotnych rodziców
  • nowych zasadach ustalania uprawnień w przypadku, gdy członek rodziny utraci dochód 
  • przygotowaniach pracowników Gdańskiego Centrum Świadczeń do przyjmowania i rozpatrywania wniosków

- Najwięcej wniosków składanych drogą elektroniczną dotyczy programu 500 plus. Można to zrobić między innymi za pomocą bankowości elektronicznej i platformy ZUS-u. Pozostałe wnioski można składać za pomocą platformy ePUAP i Empatia. - mówił Arkadiusz Kulewicz.  

- To komfortowa sytuacja dla mieszkańców, ponieważ mogą złożyć wniosek bez konieczności przychodzenia do nas, ale na wizyty jesteśmy też bardzo dobrze przygotowani - dodała Edyta Zaleszczyk-Dyks.


OBEJRZYJ CAŁY WIDEOCZAT


Czytaj też:

Od 1 sierpnia można składać: wnioski 500+, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnegooprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl