• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki organizuje NCK

NCK. "Wisła niejedno ma imię" - Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki

Od trzech lat NCK organizuje projekt pt. „Wisła niejedno ma imię” podczas Festiwalu Wisły, zlotu fanów łodzi i rzecznego żeglowania. Festiwal, który odbędzie się od 12 do 15 sierpnia 2019 w miastach na trasie spływu - od Torunia do Włocławka, zawsze gromadzi kilkutysięczną publiczność. Na gdańskim galarze odbywać się będą koncerty, warsztaty i spotkania z poezją.
06.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nadbałtyckie Centrum Kultury od trzech lat bierze udział w Festiwalu Wisły. Na zdjęciu gdański galer w roku 2018
Nadbałtyckie Centrum Kultury od trzech lat bierze udział w Festiwalu Wisły. Na zdjęciu gdański galar w roku 2018
Fot. materiały NCK


Kiedy trzy lata temu Nadwiślańska Organizacja Turystyczna z Torunia ogłosiła pierwszą edycję Festiwalu Wisły, przybliżającego historię żeglarstwa rzecznego, tradycje szkutnicze, ale też kulturę flisacką i - wciąż zbyt mało doceniane piękno Wisły - Nadbałtyckie Centrum Kultury uznało, że to świetna okazja do integracji, pochwalenia się naszą regionalną aktywnością artystyczną i rozsławienia Gdańska w kolejnych rzecznych portach. 

- Wynajęliśmy łódź i zrobiliśmy spływ po rzece zatrzymując się w miejscowych ośrodkach kultury, organizując spotkania, koncerty i warsztaty - wspomina Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. - W tym roku również bierzemy udział z Festiwalu, już po raz trzeci. 

Trzecia edycja Festiwalu Wisły trwać będzie od 12 do 15 sierpnia 2019. Uczestnicy zlotu płyną od Torunia do Włocławka, zatrzymując się w Osieku nad Wisłą i Ciechocinku
Trzecia edycja Festiwalu Wisły trwać będzie od 12 do 15 sierpnia 2019. Uczestnicy zlotu płyną od Torunia do Włocławka, zatrzymując się w Osieku nad Wisłą i Ciechocinku
Fot. materiały NCK


Festiwal Wisły trwać będzie od 12 do 15 sierpnia. Uczestnicy zlotu w ciągu pięciu dni przepłyną stałą trasą - to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów rzeki - od Torunia do Włocławka, zatrzymają się w Osieku nad Wisłą i w Ciechocinku.
Na wodzie zobaczymy oprócz mniejszych łodzi - batów, lejtaków i łodyg, również kilkanaście dużych statków. Pojawią się szkuty, galary, dubasy, litewskie wiciny, francuskie gabary i łodzie wikińskie.

Główną atrakcją zlotu jest parada pod punktem widokowym w Osieku nad Wisłą. Publiczność w każdym z miast może zwiedzać statki i łodzie przybyłych na festiwal, poznać ich historie, konstrukcje czy zastosowanie.

Gdański projekt festiwalowy zatytułowany jest „Wisła niejedno ma imię”
Gdański projekt festiwalowy zatytułowany jest „Wisła niejedno ma imię”
Fot. materiały NCK

 

Gdański galar przycumuje do kei w Toruniu, Osieku i Ciechocinku. W ramach projektu pt. „Wisła niejedno ma imię” przygotowano koncerty Kapeli Kaszubskiej Zgrôwańce, Pawła Ruszkowskiego i występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna" oraz warsztaty rodzinne i kącik poetycki Wyspa Poetów I Pieśniarzy. Na gdańskim galarze wysłuchamy wierszy i piosenek tematycznie związanych z królową polskich rzek. Prezentować je będą aktorzy, autorzy i publiczność. Scenariusz Wyspy Poetów i Pieśniarzy opracowała gdańska poetka Bożena Ptak, autorka m.in. Śpiewnika kaszubskiego (1996 r.), który stworzyła z kompozytorką Katarzyną Gaertner oraz gdańskiego hymnu Jestem z Gdańska, który znajduje się w repertuarze zespołu Golden Life.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

- Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, jej tradycją, kulturą i dziedzictwem, jakim są choćby drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków - piszą na stronie wydarzenia organizatorzy. - Większe szkuty, dubasy, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary i transportowano wybierany z dna piasek, a także mniejsze, służące głównie do połowu ryb, pychówki, lejtaki, łodygi, zwane czasem nieszawkami. Każdą z tych łodzi, udoskonalanych przez wieki, można podczas Festiwalu popłynąć oraz poznać jej budowę. 

Dwie poprzednie edycje festiwalu zgromadziły liczną publiczność - w 2018 roku aż 150 tysięcy osób bawiło się nad Wisłą w Ciechocinku, Osieku i Toruniu. Tegoroczny Festiwal Wisły trwa jeden dzień dłużej i połączony jest z wyjątkowym wydarzeniem - Flisem Obojga Narodów z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej.  

W ramach projektu Wisła niejedno ma imię  odbywać się m.in. warsztaty rodzinne
W ramach projektu "Wisła niejedno ma imię" odbywać się m.in. warsztaty rodzinne
Fot. materiały NCK

 

Program wydarzeń NCK podczas Festiwalu Wisły 2019

12 sierpnia, Ciechocinek

  • Koncert grupy ZGRÔWAŃCË - Kapela Kaszubska
  • WYSPA POETÓW I PIEŚNIARZY 

13 sierpnia, Osiek nad Wisłą

  • Koncert grupy ZGRÔWAŃCË - Kapela Kaszubska
  • WYSPA POETÓW I PIEŚNIARZY

15 sierpnia, Toruń

  • Występ Kaszubskiego Zespółu Pieśni i Tańca "Kościerzyna"
  • Koncert Pawła Ruszkowskiego pt. “ Piosenki znad mojej Wisły" - standardy polskie i światowe po polsku i po kaszubsku: Paweł Ruszkowski - gitara, wokal, Dominik Kisiel - pianino, Jarosław Stokowski - kontrabas
  • Warsztaty rodzinne - rękodzieło kaszubskie

Wstęp: wolny.


WIĘCEJ:
Ogromny księżyc jest już w Gdańsku. To prezent od Krakowa
Znaleźli księżyc. Teraz go suszą i naprawiają, a policja szuka chuliganów

 

TV

Światowa stolica bursztynu