• Start
  • Wiadomości
  • Wirtualny spacer po Gdańsku z przewodniczką. We wtorek na YouTubie Instytutu Kultury Miejskiej

Wirtualny spacer po Gdańsku z przewodniczką. We wtorek na YouTubie Instytutu Kultury Miejskiej

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny wykład w ramach popularnego cyklu „Akademia Gdańska”. We wtorek, 23 lutego, po mieście śladem sentencji i rozmaitych ciekawostek historycznych oprowadzi przewodniczka Ewa Czerwińska. Wydarzenie odbędzie się online, na YouTubie IKM. Udział jest bezpłatny.
22.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” - pod takim tytułem Ewa Czerwińska (na zdjęciu) poprowadzi wykład/spacer w ramach lutowej odsłony cyklu „Akademia Gdańska”
„Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” - pod takim tytułem Ewa Czerwińska (na zdjęciu) poprowadzi wykład/spacer w ramach lutowej odsłony cyklu „Akademia Gdańska”
fot. Renata Dąbrowska

 


„Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” - to parafraza znanej gdańszczanom i gdańszczankom dewizy „Nec temere, nec timide… cum humor”, i tytuł, pod którym odbędzie się wykład w formie wirtualnego spaceru. Poprowadzi go licencjonowana trójmiejska przewodniczka Ewa Czerwińska.

- Do sentencji widniejącej na złotej wstędze, u podstawy herbu Gdańska, dodałam jeszcze człon „cum humor”, czyli „z humorem” - opowiada prelegentka, Ewa Czerwińska. Odbędziemy wirtualny spacer po Gdańsku, po miejscach oczywistych i bardzo dobrze znanych jego miłośnikom. Zwrócę uwagę na ciekawostki związane z historią, sentencjami łacińskimi i humorem. Gdańskim humorem, który czasem był bardzo specyficzny.

Ewa Czerwińska przypomina, że dzieje naszego miasta nie zawsze były łatwe i proste. Co za tym idzie, także i podczas wykładu będzie miejsce zarówno na radosne, jak i smutne opowieści.

- Gdańsk przeżywał różne zawirowania, ale jego mieszkańcy, kochający swoją małą ojczyznę, zawsze potrafili znaleźć powód do uśmiechu, choć czasami, niestety przez łzy. Nie obiecuję więc, że w mojej opowieści będzie tylko zabawnie - zdradza przewodniczka.

Wydarzenie odbędzie się online na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej, we wtorek, 23 lutego. Początek o godzinie 17:00. Udział jest bezpłatny.

 

O „Akademii Gdańska”:

Cykl wykładów „Akademia Gdańska” od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których niełatwo znaleźć informacje w mediach czy internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Cykl ma charakter całoroczny, spotkania odbywają się raz w miesiącu. Edycja 2021 roku została zatytułowana „Rum omnium fundamenta” - poświęcona jest łacinie, dowcipom i zabytkom. 

HARMONOGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI:

  • 30 marca -  „Polowanie na głupca - prima aprilis w międzywojennym Gdańsku”; historyk sztuki Jagoda Załęska-Kaczko.
  • 27 kwietnia - „Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan”, Ewa Jaroszyńska z Ewa-Tours;
  • 25 maja - „Okno: historia, funkcje, znaczenia, symbole…”, dr Katarzyna Darecka, Muzeum Gdańska;
  • 29 czerwca - „Jakie miasto, taka biblioteka”, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska;
  • 28 września - „Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska”, dr Magdalena Mielnik, Muzeum Narodowe;
  • 26 października - „Tajemnice bałtyckich wraków”, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie;
  • 30 listopada - „Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza”, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe.

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury