PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wirtualny spacer po Gdańsku z przewodniczką. We wtorek na YouTubie Instytutu Kultury Miejskiej

Wirtualny spacer po Gdańsku z przewodniczką. We wtorek na YouTubie Instytutu Kultury Miejskiej
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny wykład w ramach popularnego cyklu „Akademia Gdańska”. We wtorek, 23 lutego, po mieście śladem sentencji i rozmaitych ciekawostek historycznych oprowadzi przewodniczka Ewa Czerwińska. Wydarzenie odbędzie się online, na YouTubie IKM. Udział jest bezpłatny.
„Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” - pod takim tytułem Ewa Czerwińska (na zdjęciu) poprowadzi wykład/spacer w ramach lutowej odsłony cyklu „Akademia Gdańska”
„Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” - pod takim tytułem Ewa Czerwińska (na zdjęciu) poprowadzi wykład/spacer w ramach lutowej odsłony cyklu „Akademia Gdańska”
fot. Renata Dąbrowska

 


„Ani tchórzliwie, ani zuchwale, ale z humorem” - to parafraza znanej gdańszczanom i gdańszczankom dewizy „Nec temere, nec timide… cum humor”, i tytuł, pod którym odbędzie się wykład w formie wirtualnego spaceru. Poprowadzi go licencjonowana trójmiejska przewodniczka Ewa Czerwińska.

- Do sentencji widniejącej na złotej wstędze, u podstawy herbu Gdańska, dodałam jeszcze człon „cum humor”, czyli „z humorem” - opowiada prelegentka, Ewa Czerwińska. Odbędziemy wirtualny spacer po Gdańsku, po miejscach oczywistych i bardzo dobrze znanych jego miłośnikom. Zwrócę uwagę na ciekawostki związane z historią, sentencjami łacińskimi i humorem. Gdańskim humorem, który czasem był bardzo specyficzny.

Ewa Czerwińska przypomina, że dzieje naszego miasta nie zawsze były łatwe i proste. Co za tym idzie, także i podczas wykładu będzie miejsce zarówno na radosne, jak i smutne opowieści.

- Gdańsk przeżywał różne zawirowania, ale jego mieszkańcy, kochający swoją małą ojczyznę, zawsze potrafili znaleźć powód do uśmiechu, choć czasami, niestety przez łzy. Nie obiecuję więc, że w mojej opowieści będzie tylko zabawnie - zdradza przewodniczka.

Wydarzenie odbędzie się online na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej, we wtorek, 23 lutego. Początek o godzinie 17:00. Udział jest bezpłatny.

 

O „Akademii Gdańska”:

Cykl wykładów „Akademia Gdańska” od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których niełatwo znaleźć informacje w mediach czy internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Cykl ma charakter całoroczny, spotkania odbywają się raz w miesiącu. Edycja 2021 roku została zatytułowana „Rum omnium fundamenta” - poświęcona jest łacinie, dowcipom i zabytkom. 

HARMONOGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI:

  • 30 marca -  „Polowanie na głupca - prima aprilis w międzywojennym Gdańsku”; historyk sztuki Jagoda Załęska-Kaczko.
  • 27 kwietnia - „Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan”, Ewa Jaroszyńska z Ewa-Tours;
  • 25 maja - „Okno: historia, funkcje, znaczenia, symbole…”, dr Katarzyna Darecka, Muzeum Gdańska;
  • 29 czerwca - „Jakie miasto, taka biblioteka”, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska;
  • 28 września - „Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska”, dr Magdalena Mielnik, Muzeum Narodowe;
  • 26 października - „Tajemnice bałtyckich wraków”, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie;
  • 30 listopada - „Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza”, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe.

 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl