PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wiosna Ludów na ekranie. Startuje festiwal AfryKamera
Wiosna Ludów na ekranie. Startuje festiwal AfryKamera
Poświęcone Arabskiej Wiośnie Ludów filmy fabularne, dokumentalne i animacje nie tylko dla dzieci - tak prezentuje się repertuar tegorocznej, 11. edycji AfryKamery. Gdańska odsłona ogólnopolskiego festiwalu filmowego odbędzie się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w dniach 22-24 kwietnia 2016 r.

W złotym piekle, reż. David A. Masterville
W złotym piekle, reż. David A. Masterville
Materiały prasowe

AfryKamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii. Organizowany jest raz do roku w Warszawie i kilku innych miastach w Polsce, w tym w Gdańsku. Jego celem jest otwieranie na kulturę tego kontynentu i przybliżanie najważniejszych filmowych osiągnięć Afryki. A te, zdaniem organizatorów wydarzenia, z roku na rok są coraz większe.

- Kino afrykańskie jest bardzo różnorodne, podobnie jak sam kontynent, w skład którego wchodzą 54 kraje. W zależności od regionu widoczne są różne wpływy kulturowe i kinematograficzne. Na pewno jest to kino, które bardzo się rozwija, zarówno pod kątem ilości jak i jakości produkcji - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Stępień.

Celem festiwalu jest także pokazanie Afryki z perspektywy twórców z tego kontynentu.

- Pokażemy filmy, w których twórcy lokalni przemawiają w swoim imieniu. Chcielibyśmy, żeby zmieniły się wyobrażenia i stereotypy, które mamy na temat tego kontynentu. Zależy nam na tym, żeby rozwijać wiedzę na temat Afryki - tłumaczy Stępień.

Tegoroczna, 11 już edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Stany rewolucji”. Filmy, które trafiły do repertuaru, pozwolą przyjrzeć się wydarzeniom z przełomu 2010-2011, kiedy doszło do Arabskiej Wiosny. Zobaczymy, jaki wpływ na region miała rewolucja, i jakie zmiany, przede wszystkim kulturowe i społeczne, zapoczątkowała.

- Program w dużej mierze skupiony jest na nowej fali kina Afryki Północnej, która powstała po rewolucji, jaką była Arabska Wiosna Ludów. Doszło wtedy do wyzwolenia pokolenia, myśli i zapału twórczego. Ludzie dostali narzędzia, dzięki którym mogli tworzyć nowy język, po to, by wprowadzić go do kina lokalnego. Na rynek filmowy zaczęli wchodzić nowi twórcy, których chcieliśmy pokazać - zapowiada Stępień.

Jednym z takich twórców jest urodzony w Tunisie Mohamed Ben Attia. W piątek, 22 kwietnia, pierwszego dnia festiwalu, zobaczymy jego film „Hedi”, opowiadający o mężczyźnie, który próbuje uwolnić się spod wpływu matki.

Ponieważ festiwal skupia się nie tylko na dorobku filmowym Afryki ostatnich kilku lat, a stara się również przybliżać nieznaną w Polsce twórczość klasyków tego regionu i twórców nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, w programie znalazły się również takie filmy, jak „Decor” - dramat cenionego egipskiego reżysera Ahmada Abdalla.

Wszystkie pokazy w Gdańsku odbywają się w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35). Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł. Karnety: 28 zł za trzy seanse, 50 zł na całość. Wydarzenia towarzyszące: wstęp wolny.


PROGRAM

Piątek, 22 kwietnia

 • - godz. 18 - „Stany rewolucji”, reż. Abanoub Nabil, Tunezja / Egipt 2014-2016, 100 min;
 • - godz. 20 - „Kanraxel: U zbiegu Agnack” („Kanraxel: The Confluence of Agnack”), reż. Remigiusz Sowa, Wielka Brytania / Polska 2015, 78 min;
 • - godz. 21.30 - „Hedi” („Inhebbek Hedi”), reż. Mohamed Ben Attia, Tunezja / Belgia / Francja 2016, 88 min.

Sobota, 23 kwietnia

 • - godz. 13 - Afrofocus: Cocodjembe - pokaz gry na instrumentach afrykańskich wraz z grupą taneczną Nandaloo, połączenie tradycyjnego afro z dundun dance + warsztaty gry na instrumentach (wstęp wolny);
 • - godz. 12 - AfroKids - pokaz (nie tylko dla dzieci) animacji afrykańskich: „To pilne!” („C'est urgent!”), reż. Armel Pululu, DRCongo, 5'03; „O matce” („About A Mother”), reż. Dina Velikovskaya, Rosja, 7'20; „Marzenie Awy” („La reve d'Awa”), reż. Zena Zeidan, Yancouba Dieme, Senegal, 4'47; „Kukinga”, reż. Frank Mukunday, Tresor Tshamala, DRCongo, 8'34, „Dziedzictwo rubina” („The Legacy of Rubies), reż. Ebele Okoye, Germany / Nigeria, 28';
 • - godz. 17 - AfroSzorty (pokaz filmów krótkometrażowych):: Afryka bez granic, Maroko / Kanada / Lesoto / Nigeria / Kenya / Niemcy / Szwecja / USA / Zambia 2014-2016, 90 min;
 • - godz. 19 - „Arlette: Odwaga to mięsień” („Arlette: Courage is a Muscle”), reż. Florian Hoffmann, Niemcy / Republika Środkowoafrykańska 2015, 85 min;
 • - godz. 20.30 - „Decor”, reż. Ahmed Abdalla, Egipt 2014, 117 min.

Niedziela, 24 kwietnia

 • - godz. 17 - „TransAfryka”, Dem. Rep. Konga / Ghana / RPA / Burkina Faso / Nigeria / Uganda 2015-2016, 100 min;
 • - godz. 19 - „W złotym piekle” („Gold Is Here”, reż. David A. Masterville, Ghana 2014, 70 min;
 • - godz. 20.30 - „Dziewczyna z fabryki” („Factory Girl”), reż. Mohamed Khan, Egipt 2014, 96 min.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze