PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Winna Góra. Zobacz fotorelację z rocznicy odsłonięcia widoku Macieja Kosycarza

Winna Góra. Zobacz fotorelację z rocznicy odsłonięcia widoku Macieja Kosycarza
W niedzielę, 19 września na Winnej Górze w Gdańsku Siedlcach odbyło się widowisko artystyczne upamiętniające znanego gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza. Jest ono częścią cyklu „Muzyka i Sztuka na Gdańskich Szlakach Krajobrazowych”.
Maciej Kosycarz w Galerii Sztuk Różnych podczas promocji wydanego przez siebie albumu papieskiego
Maciej Kosycarz (1964 - 2020)w Galerii Sztuk Różnych podczas promocji wydanego przez siebie albumu papieskiego
zdj. Anna Rezulak/KFP


Maciej Kosycarz był znanym gdańskim fotoreporterem, wydawcą i działaczem społecznym. Przez całe swoje dorosłe życie dokumentował zmieniający się Gdańsk. Prace swoje i swojego ojca prezentował w albumowej serii “Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”. Prezentował też zdjęcia na autorskich wystawach w kraju i za granicą. Stworzył i przez wiele lat prowadził agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury od roku 1997 organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce). Wspólnie z malarką Magdą Benedą założył i prowadził “Galerię Sztuk Różnych Kosycarz & Beneda” przy ul. Ogarnej. Angażował się też społecznie promował walkę z rakiem podczas Onkorejsu, wspierał różne organizacje pozarządowe.

Rada Miasta Gdańska przyznała mu i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi Medal Księcia Mściwoja II. Wybrany też został Gdańszczaninem Roku 2009. W 2011 r. z rąk marszałka województwa pomorskiego otrzymał Gryfa - Pomorską Nagrodę Artystyczną. Jego imię nosi tramwaj i jeden z gdańskich skwerów.

Prof. Paweł Witold Burkiewicz na Winnej Górze
Prof. Paweł Witold Burkiewicz na Winnej Górze
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


We wrześniu ubiegłego roku widokowi z Winnej Góry na gdańskich Siedlcach nadano imię Macieja Kosycarza, znanego fotoreportera i społecznika. Otwarciu nowego widoku na miasto, które było częścią projektu profesora Witolda Pawła Burkiewicza „Spojrzenie na Gdańsk”, towarzyszyło widowisko artystyczne. Wydarzenie to przyciągnęło wówczas tłumu widzów. Obecni byli członkowie rodziny i znajomi Macieja Kosycarza, władze miasta, dzielnicowi radni, mieszkańcy i przedstawiciele mediów.

Mimo chłodnej, jesiennej już pogody na Winną Górę przybyła rodzina i znajomi Macieja Kosycarza Nz. żona Macieja Hanna (druga od lewej)
Mimo jesiennej pogody na Winną Górę przybyła rodzina i znajomi Macieja Kosycarza Nz. żona Macieja Hanna (druga od lewej)
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Z okazji rocznicy tamtego wydarzenia Stowarzyszenie Artystyczne Legalna Muzyka zorganizowało na Winnej Górze spektakl z cyklu „Muzyka i Sztuka na Gdańskich Szlakach Krajobrazowych”. W programie znalazł się koncert formacji Górski Squad, która zaprezentował światowe przeboje muzyki rozrywkowej. Profesora Paweł Burkiewicz przedstawił swój esej ekologiczny, a performer Władek Zaporowski poetycki występ. Całość poprowadził Jarek Janiszewski.

Zobacz naszą fotorelację z tego wydarzenia: 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl