• Start
  • Wiadomości
  • WiMBP. Książka w roli głównej. Trzy spotkania z fascynującymi opowieściami i autorami 

WiMBP. Książka w roli głównej. Trzy spotkania z fascynującymi opowieściami i autorami 

Zbliża się kalendarzowa jesień, a w chłodne dni chętnie sięgamy po dobrą książkę. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła nas zainspirować i zorganizowała spotkania, podczas których poznamy autorów znakomitych reportaży: Rafała Hetmana i Marka Górlikowskiego oraz podyskutujemy o “Przyjacielu” - powieści, za którą Sigrid Nunez otrzymała National Book Award 2018 roku. Sprawdź daty. 
20.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do końca września czekają nas trzy spotkania wokół książek w trzech filiach: w Bibliotece Manhattan (Wrzeszcz), Bibliotece na Fali (Przymorze) oraz Bibliotece Babie Lato (Przymorze)
Do końca września czekają nas trzy spotkania poświęcone literaturze, w trzech filiach WiMBP: Bibliotece Manhattan (we Wrzeszczu), Bibliotece na Fali (na Przymorzu) oraz Bibliotece Babie Lato (na Przymorzu)
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Spotkanie z książką "Przyjaciel" Sigrid Nunez

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych zaprasza 20 września, godz. 17.30.

Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82)

W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To również historia o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.

O czym opowiada książka? Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?

„To jest książka, którą mogłabym napisać, gdybym umiała – uważa Inga Iwasiów, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka. - Szczera, a zarazem baśniowa opowieść o miłości i żałobie. Analiza relacji z zesłanym miłosiernie przez opiekuńcze moce, choć rozsadzającym miniaturowe mieszkanie, psem. Podzielam zdumienie narratorki, która znajduje codziennie spersonalizowane reklamy kursów pisarskich, łączonych z gotowaniem, medytacją lub pobytem w spa. I jak ona odrobinę wierzę, że powieść może nas przeprowadzić przez najgorsze, lecz nikogo nie ocali.”

A Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej” napisał w rekomendacji: „Książka Sigrid Nunez, mądra i do bólu szczera, to nie tylko opowieść o najważniejszych uczuciach i pragnieniach, których często nie można spełnić. To nie tylko dowód na to, jak wyjątkowymi stworzeniami są psy. To również brutalna prawda o zakłamaniu i fałszywych relacjach panujących w środowisku literackim. Lustro, w którym wielu powinno się przejrzeć”.



Spotkanie z Rafałem Hetmanem

autorem reportażu "Izbica, Izbica" odbędzie się 22 września, o godz. 18. 

Biblioteka na Fali (ul. Jagiellońska 8)

Reporter Rafał Hetman (ur. 1987) publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Jest finalistą Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu. 

Izbicę, o której pisze w reportażu, od XVIII wieku zamieszkiwali Żydzi. Zbombardowana we wrześniu 1939 r. wieś, w latach okupacji niemieckiej stała się miejsce kaźni wielu tysięcy osób. Na początku 1942 r., utworzono tu getto przejściowe dla Żydów wywiezionych do obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, przez które przeszło od 11 tys. do 15 tys. Żydów z różnych krajów europejskich. Podczas okupacji z rąk niemieckich zginęło 90 proc. spośród sześciotysięcznej ludności osady. Hetman wraca do historii, uparcie pomijanej po wojnie. 

W “Izbica, Izbica” Rafał Hetman “wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej  historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego ma główną siedzibę w Gdańsku, na Targu Rakowym 5/6
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego ma główną siedzibę w Gdańsku, na Targu Rakowym 5/6
fot. Anna Rezulak/KFP



Spotkanie z Markiem Górlikowskim  

autorem reporterskiej książki pt. "Państwo Gucwińscy" odbędzie się 30 września, o godz. 17. 

Biblioteka Babie Lato (ul. Opolska 3)

(Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Spotkanie jest współorganizowane z Radą Dzielnicy Przymorze Wielkie).

Marek Górlikowski jest reporterem i dziennikarzem, przez wiele lat był związany z "Gazetą Wyborczą". Ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo Śledcze oraz Wywiad i Publicystyka. Został laureatem Nagrody im. Jana Jędrejewica za biografię “Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” (2018), nominowaną również do finału Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Na potrzeby najnowszej książki Marek Górlikowski zjawił się we Wrocławiu, by porozmawiać z Hanną i Antonim Gucwińskimi, którzy przez 55 lat kierowali wrocławskim ogrodem zoologicznym. Sławni i uwielbiani, “nie dzielili swojego życia na dom i ogród – to ogród był ich domem”, a ich telewizyjny program „Z kamerą wśród zwierząt” odniósł ogromny sukces. Jednak odeszli w atmosferze skandalu. Dlaczego? Autor odkrywa w książce tajemnice ogrodu, ale i smutne losy rezydujących tam zwierząt. Nie ocenia, ale stawia pytania, pozostawiając nas z uczuciem niepokoju, bo przecież wszyscy kochamy zwierzęta, ale co to właściwie znaczy - docieka Górlikowski.

“Wrocławskie zoo jest areną zwierzęcych i ludzkich dramatów, historii miłosnych i kryminalnych, sensacji z biznesem i polityką w tle. Tu krzyżują się ludzkie losy: w szalecie pracuje hrabina, a w królikarni azyl znajduje niemiecki pastor. Tu żyją, czują i umierają konkretne, znane po imieniu zwierzęta.

Dwie biografie szybko stają się jedną, ta zaś przekształca się we wnikliwe reporterskie śledztwo. Widzimy błyskawiczne kariery państwa Gucwińskich i narastające wokół nich kontrowersje – aż do głośnego odejścia z zoo. Marek Górlikowski oddaje głos bohaterom i świadkom minionych wydarzeń. Stawia pytania o naturę człowieka, zwierzęcia i zmieniające się przez lata relacje między nimi.

Bo co to właściwie znaczy: kochać zwierzęta?”

NOWE GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEK OD 1 WRZEŚNIA 2021 r. znajdziesz tutaj

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej