PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zmarł znany dziennikarz Wiktor Bater. Związany był też zawodowo z Gdańskiem

Zmarł znany dziennikarz Wiktor Bater. Związany był też zawodowo z Gdańskiem
We wtorek, 7 kwietnia, zmarł nagle w wieku 53 lat znany dziennikarz Wiktor Bater. Pracował w wielu redakcjach i miejscach. Związany był też zawodowo z Gdańskiem. Pełnił funkcję redaktora naczelnego Pomorska.tv.
Wiktor Bater (1966-2020)
Wiktor Bater (1966-2020)
źródło: Facebook/Wiktor Bater

 

Wiktor Bater urodził się w 1966 r. w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a także rusycystykę i judaistykę na Freie Universität Berlin. Był jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce, przede wszystkim dzięki swojej pracy korespondenta wojennego.

Przez lata pracował jako rosyjski korespondent wielu polskich redakcji m.in. Polskiego Radia (1999-2007), Radia Zet, TVN, TVP (2007-2009) i Polsat News.

To on jako pierwszy poinformował o katastrofie smoleńskiej. Jego relacje z tej tragedii zostały docenione. W 2010 r. otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii News.

Zapamiętany też został ze swoich korespondencji dla TVN 24 z Biesłanu, gdzie relacjonował atak terrorystyczny na szkołę. Od kwietnia 2015 do czerwca 2019 był szefem redakcji informacji w Superstacji. Prowadził też tam programy publicystyczne Rozmowa dnia i Dookoła Świata. Od 2019 pracował w Halo.Radio.

Miał też w swoim życiu wątek związany z Wybrzeżem. Pełnił funkcję redaktora naczelnego Pomorska.tv. Należał też do grona stałych komentatorów Radia Gdańsk.

W 2008 r. napisał książkę "Nikt nie spodziewa się rzezi (Notatki korespondenta wojennego)". Zmarł nagle 7 kwietnia 2020 roku w Moskwie.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl