PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wigilia braci mniejszych. Schronisko Promyk zaprasza na świąteczne spotkanie z czworonogami

Wigilia braci mniejszych. Schronisko Promyk zaprasza na świąteczne spotkanie z czworonogami
W sobotę, 21 grudnia w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt Promyk, w godz. 11 - 15 odbędzie się Wigilia braci mniejszych. Zaplanowano wspólne ubieranie choinki, przygotowanie świątecznych ozdób, konkursy i rozmowę na temat właściwej komunikacji człowieka ze zwierzęciem. Zaproszeni są wszyscy miłośnicy zwierząt, a także byli podopieczni placówki. Prezenty w postaci karmy czy zabawek, będą mile widziane.
Ich smutny wzrok mówi więcej niż słowa... W czasie dzielenia się dobrem, nie zapominajmy o bezdomnych zwierzętach
Ich smutny wzrok mówi więcej niż słowa... W czasie dzielenia się dobrem, nie zapominajmy o bezdomnych zwierzętach
Mateusz Ochocki/KFP

 

W schronisku Promyk (ul. Przyrodników 14, Gdańsk) przebywa obecnie 120 psów i 70 kotów. Znaczna część tych zwierząt spędzi w placówce kolejne Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy, którym los tych czworonogów nie jest obojętny, proszeni są o odwiedziny Promyka w najbliższą sobotę, 21 grudnia. Odbędzie się tam Wigilia Braci Mniejszych, czyli świąteczne spotkanie dedykowane czworonogom i ludziom kochającym zwierzęta.

Pracownicy schroniska wraz z wolontariuszami przygotowali na najbliższą sobotę wiele atrakcji. Zajęcie znajdą zarówno dorośli, jak i najmłodsi. W programie dnia zaplanowano m.in. własnoręczne wykonanie świątecznych ozdób. Gdy ta praca dobiegnie końca, goście wspólnie ubiorą choinkę. Dzieci, które będą miały ochotę urozmaicić czas poświęcony na robótki ręczne, będą mogły wziąć udział w konkursach, quizach i zagadkach, które dotyczyć będą oczywiście zwierząt. 

- Nasze schroniskowe wigilie to wyjątkowe wydarzenia, bo towarzyszą im bardzo ciepłe i pozytywne emocje - mówi Katarzyna Zaleska ze schroniska Promyk. - Warto do nas dołączyć tego dnia.

 
Jakie ozdoby zostaną przygotowane na Wigilii Braci Mniejszych, takie zawisną na znajdującej się w schronisku choince. Wszystko w Waszych rękach
Jakie ozdoby zostaną przygotowane na Wigilii Braci Mniejszych, takie zawisną na znajdującej się w schronisku choince. Wszystko w Waszych rękach
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Podczas wydarzenia nie zabraknie też bezpośredniego kontaktu z podopiecznymi schroniska. Chętnych do całowania, przytulania i głaskania w Promyku przecież nie brakuje. Na świątecznym spotkaniu można spodziewać się też elementów edukacyjnych. O tym, jak prawidłowo komunikować się z psem czy kotem, a także jak rozumieć komunikaty wysyłane przez zwierzęta - opowiedzą pracownicy schroniska.

Jeśli dzieci, które przyjdą na Wigilię Braci Mniejszych, będą grzeczne - jest szansa, że odwiedzi je Mikołaj. Przypominamy, że Mikołaj przypłynął do Gdańska 5 grudnia! Gwiazdkowa impreza to też okazja do ponownego spotkania się dawnych podopiecznych schroniska i ich nowych adopcyjnych rodzin. Od lat ta formuła dnia otwartego cieszy się dużą popularnością i coraz więcej psów rok w rok odwiedza miejsce, w którym zaczęło się ich nowe szczęśliwe życie. Zatem osoby, które rozważają adopcję będą miały też okazję, by porozmawiać z tymi, którzy decyzję o adopcji już podjęli. Takie spotkanie to dobry moment, by skorzystać z doświadczenia i rad innych. 

Wigilia Braci Mniejszych to także wydarzenie dla tych, którzy zwierzęta już mają, albo dla tych, którzy z różnych powodów na adpocję nie mogą się zdecydować, ale los bezpańskich zwierząt nie jest im obojętny. Takie osoby też mogą pomóc. Zakup karmy, przekąsek, legowiska, smyczy czy zabawki - będzie doskonałym pomysłem i prezentem na święta dla tych poszkodowanych przez los zwierząt. Wystarczy drobiazg, bo liczy się każdy prezent od serca.

- Ponieważ większość naszych podopiecznych to psi seniorzy, szczególnie prosimy o drobną, suchą karmę dedykowaną psom starszym, która będzie dobrej jakości - mówi Katarzyna Zaleska ze schroniska Promyk. - Potrzebujemy także karmy w puszkach dla seniorów, karmy dla alergików i psów z problemami gastrycznymi. Przydadzą się też witaminy dla psów i kotów, a także, szczególnie w okresie zimowym - tran.

Mając na względzie dobro podopiecznych schroniska kierownictwo placówki postanowiło zawiesić proces adopcji w przedświątecznym okresie, czyli od poniedziałku 16 grudnia do piątku 27 grudnia. Wstrzymanie adopcji nie jest równoznaczne ze wstrzymaniem odwiedzin. Potencjalni, nowi opiekunowie, mogą odwiedzać zwierzęta siedem dni w tygodniu, w godz. 11. 00 - 16.00. 

 
W schronisku Promyk przebywa obecnie 120 psów i 70 kotów
W schronisku Promyk przebywa obecnie 120 psów i 70 kotów
Mateusz Ochocki/KFPNatalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze