• Start
  • Wiadomości
  • Wiesz, gdzie jest grób AK-owca? Zgłoś to, zaopiekują się tym miejscem

Wiesz, gdzie jest grób AK-owca? Zgłoś to, zaopiekują się tym miejscem

To już drugi rok z rzędu, gdy Miasto i Fundacja Gdańska prowadzą akcję porządkowania grobów osób, które należały do Armii Krajowej, a po wojnie wybrały Gdańsk na swój nowy dom. Chodzi o miejsca pochówku z czasów PRL i wolnej Polski. Wiesz, że ta osoba - mężczyzna lub kobieta - była w AK? Zgłoś się do Fundacji Gdańskiej. We wtorek, 31 października, można to było zrobić także za pośrednictwem wolontariuszy, którzy czekali na informacje na trzech cmentarzach: Oliwa, Srebrzysko, Łostowice.
31.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczniowie z gimnazjum i liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 na nietypowej lekcji historii

Na tych właśnie trzech cmentarzach, przy wejściach, we wtorek ustawione były punkty informujące o akcji. Wolontariusze dyżurowali tam w godz. 10-16.

O znajdujących się w Gdańsku grobach AK-owców można informować Fundację Gdańską w każdej chwili, za pośrednictwem internetu. Szczegóły akcji oraz formularz są dostępne na stronie internetowej www.utrwalamypamiec.pl.

O czyje groby chodzi? Wszystkich, którzy byli zaprzysiężeni przez dowództwo Armii Krajowej i niekoniecznie uczestniczyli w walkach - wystarczy, że w czasie wojny służyli Polskiemu Państwu Podziemnemu. Nie było większej i ważniejszej siły w okupowanej Polsce niż Armia Krajowa, służyło w niej blisko 400 tysięcy mężczyzn i kobiet. Część z nich żyła po wojnie w Gdańsku. Zwykle nie chwalili się swoją wojenną przeszłością, bo komunistyczne władze patrzyły na to złym okiem. Nawet w PRL umieli jednak dobrze służyć Polsce - solidną pracą, pielęgnowaniem inteligenckiego etosu, dobrym wychowaniem dzieci. Miasto już drugi rok z rzędu prowadzi akcję sprzątania grobów byłych żołnierzy AK.

Tegoroczna akcja pielęgnowania grobów AK-owców w Gdańsku miała inaugurację przy bramie Cmentarza Srebrzysko w piątek, 20 października. Uczestniczyli w niej uczniowie gimnazjum i liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 pod opieką nauczyciela historii i WOS-u Mikołaja Wysieckiego. Oprócz porządkowania nagrobków akcja miała charakter edukacyjny. Przewodnikiem po nekropolii był prof. Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Prof. Grzywacz podzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami z okresu wojny, a także zachęcał do dbania o kultywowanie pamięci, nie tylko za sprawą słów, ale także gestów i czynów. Marzeniem prof. Grzywacza jest, aby przed Dniem Wszystkich Świętych żaden grób żołnierza Armii Krajowej nie pozostał opuszczony.

Jednym z prelegentów na lekcji historii był dr Janusz Marszalec, prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim

Z kolei prelegenci: dr Janusz Marszalec, Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Mateusz Jasik, pracownik Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przybliżyli uczniom fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. 

Uczniowie odwiedzili groby im.in: Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito”, sanitariuszki Wandy Minkiewicz ps. „Danka”, Rajmunda Drozda ps. „Mikrus”, Zdzisława Zielenia ps. „Orlik” i cichociemnego ppłk. Adama Szydłowskiego ps. „Poleszuk”. Każda z odwiedzonych mogił została uporządkowania, na każdej uczniowie zapalili znicze. Kolejnym etapem akcji będzie uporządkowanie nagrobków na Cmentarzach w Oliwie oraz Łostowicach. Trwa akcja szukania wolontariuszy, którzy przed Świętem Zmarłych pomogą na posprzątać groby. Formularz zapisów na wolontariat dostępny jest https://wolontariatgdansk.pl/activity/details/2011.

Młodzi ludzie sprzątali groby żołnierzy AK

Cmentarz Srebrzysko. Młodzież zapala znicze na grobach żołnierzy AK

Akcja prowadzona jest od dwóch lat przez Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Stowarzyszeniem imienia Bolesława Srockiego. Od początku jej celem jest budowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej spoczywających na gdańskich cmentarzach.

Przewodnikiem po cmentarzu był prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz AK

- Zeszłoroczna akcja dzięki zgłoszeniom mieszkańców pozwoliła zidentyfikować 37 miejsc pochówku żołnierzy AK - mówi Mateusz Skrzypiec z Fundacji Gdańskiej, koordynator akcji. - W tym roku cel jest taki sam. Prosimy mieszkańców, żeby dzielili się swoją wiedzą na temat miejsc spoczynku bohaterów. Efektem zeszłorocznej akcji jest troska o porządek na mogiłach wskazanych przez mieszkańców.

Partnerem akcji jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z o. o.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet