PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Wieś sprawiedliwych. Świadkowie" - ostatni pokaz filmu w tym roku

"Wieś sprawiedliwych. Świadkowie" - ostatni pokaz filmu w tym roku
O mieszkańcach kaszubskiej wsi Pomieczyno, którzy podczas Marszu Śmierci ratowali więźniów obozu koncentracyjnego KL Stutthof opowiada film Andrzeja Dudzińskiego i Tomasza Słomczyńskiego „Wieś sprawiedliwych. Świadkowie”. Projekcja i spotkanie z twórcami w Sali Polskie Niebo w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku w sobotę, 7 grudnia, o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Tomasz Słomczyński i jeden ze świadków wydarzeń z 1945 roku
Tomasz Słomczyński i jeden ze świadków wydarzeń z 1945 roku
fot. Michał Malawski

 

Film opowiada o nieznanym epizodzie z czasów drugiej wojny światowej - pomocy, jakiej maszerującym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof, prowadzonym przez Niemców w tzw. Marszu Śmierci, udzielili mieszkańcy kaszubskiej wsi Pomieczyno. Tej nocy (z 1 na 2 lutego 1945 roku) z kościoła, do którego zapędzono więźniów, dzięki pomocy miejscowych, uciekło kilkadziesiąt osób. Następnie część uciekinierów była ukrywana w okolicznych gospodarstwach, aż do wkroczenia Armii Czerwonej.

Autorami filmu są Andrzej Dudziński i Tomasz Słomczyński. Od początku grudnia odbywają się w województwie pomorskim projekcje i spotkania z widzami. Spotkania odbyły się w Kartuzach, Wejherowie, Żukowie.  

Sale były wypełnione do ostatniego miejsca. 

- Bardzo wszystkim dziękuję. Padło dużo dobrych słów na temat filmu. Co ważne, na sali byli nasi bohaterowie, Świadkowie pisze na swoim profilu na FB Tomasz Słomczyński. 

 

wies sprawiedliwych

 

Słomczyński komentuje kolejne spotkania z widzami:

Głos zabierali kolejni Świadkowie - ludzie, którzy pamiętają Marsz Śmierci, widzieli to na własne oczy, którzy - tak samo jak bohaterowie naszego filmu, pomagali więźniom KL Stutthof. Oczywiście w najbliższej przyszłości będziemy chcieli zarejestrować również i ich wspomnienia w formie wideo. Dla nas, twórców filmu, to także ważne doświadczenie, gdy widzimy tę ogromną potrzebę mówienia o niesamowitym spotkaniu, do jakiego doszło w styczniu i lutym 1945 roku - spotkaniu mieszkańców wsi znajdujących się na trasie Marszu i więźniów pędzonych w nieludzkich warunkach. To doświadczenie zbiorowe, dotyczące sporej części Kaszub, o którym - mam takie wrażenie, ludzie ci nie mieli okazji publicznie opowiadać. Dzisiaj się przełamują i biorą mikrofon do ręki. Tak wyglądają pokazy naszego filmu.

 

Ostatni w tym roku pokaz filmu „Wieś sprawiedliwych. Świadkowie” oraz spotkanie z twórcami odbędzie się w sobotę, 7 grudnia, o godz. 17.00 w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego, ul. Augustyńskiego 1, sala Polskie Niebo. Wstęp wolny.

 

Przeczytaj reportaż Tomasza Słomczyńskiego o wsi Pomieczyno i Marszu Śmierci.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl