• Start
  • Wiadomości
  • Wielokulturowe Pomorze w sieci: koncert ukraińskiej artystki Hanny Tiekuczewej w niedzielę, 7 czerwca

Wielokulturowe Pomorze w sieci: koncert ukraińskiej artystki Hanny Tiekuczewej w niedzielę, 7 czerwca

- Pragniemy włączać przybyszów w kulturalne życie Pomorza, tak, aby wielokulturowość stała się wizytówką kulturalną naszego regionu - mówi Marta Korga z NCK, organizatora projektu Wielokulturowe Pomorze w sieci, w ramach którego już w niedzielę, 7 czerwca 2020 r., o godz. 19, odbędzie się koncert Hanny Tiekuczewej. Artystka zaśpiewa ukraińskie przeboje muzyki pop, pieśni ludowe i, po raz pierwszy, autorskie utwory.
06.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hanna Tiekuczewa
Hanna Tiekuczewa
fot. mat. NCK

 

Gdańsk 2020 - sztuka na czas pandemii. Posłuchaj głosu artystów na wystawie online

 

Hanna Tiekuczewa do Gdańska przyjechała z obwodu ługańskiego. Urodziła się w niewielkim mieście Antracyt w Donbasie. Mama była dyrygentką i skrzypaczką, a tata - malarzem. Hanna poszła w ślady rodziców artystów, szczególnie mamy. Studiowała wychowanie muzyczne w Ługańskim Instytucie Kultury i Sztuki, pracowała w domu kultury, wygrywała konkursy. W perspektywie miała posadę w szkole lub w filharmonii, narzeczony miał dobrą pracę w fabryce. 

- Mieszkaliśmy jak wszyscy. Planowaliśmy wziąć ślub - mówi Hanna.

Plany pokrzyżował im 2014 – rok wybuchu wojny w Donbasie.

Hanna Tiekuczewa

 

 

Do Polski najpierw wyjechał narzeczony. Wybór miasta był przypadkowy – tam, gdzie trafi się ogłoszenie o pracę. Padło na Gdańsk. Hanna dołączyła do Antona trzy miesiące później. To był rok 2017. Przez krótki czas pracowała w McDonaldzie, ale chciała zarabiać na życie, śpiewając i grając. Zaczęła więc występować w przejściu podziemnym przy Dworcu Gdańsk Główny. 

- Lato, jesień, zima, wiosna, codziennie po dwie godziny - wspomina. - Poznałam trochę światka muzycznego z Gdańska. Dorabiali tak niektórzy studenci gdańskiej akademii muzycznej.

Jakiś czas potem znalazła spokojną przystań w zawodzie muzyka. Pracuje dziś w przedszkolu i w Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie prowadzi chór Wyrij, który składa się z amatorów śpiewu z Ukrainy żyjących na Pomorzu. Wykonują ukraińskie pieśni ludowe.

- Cieszę się, że trafiłam do Gdańska - mówi Hanna Tiekuczewa. - Dzisiaj nie myślę o tym, by mieszkać gdziekolwiek indziej. No i miło jest mieszkać nad morzem. 

Rok temu do Hanny i Antona dołączyły mama i siostra dziewczyny.

Przez lata Hanna działała w wielu zespołach i chórach. Już w Gdańsku założyła trio ludowe VoDoGraj. Niedawno rozpoczęła swój autorski projekt muzyczny, ale próby z nowymi muzykami przerwała pandemia. Właśnie dlatego podczas niedzielnego koncertu w ramach Wielokulturowego Pomorza będziemy mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć sześć utworów Hanny po raz pierwszy.

Koncert odbędzie się na kanałach social media Nadbałtyckiego Centrum Kultury w niedzielę, 7 czerwca o godz. 19: https://www.youtube.com/user/NCKGdansk.

 

Weekendowe koncerty carillonowe - od 12 czerwca grać będą dwie wieże w mieście

 

Koncert Hanny Tiekuczewej odbywa się ramach projektu Wielokulturowe Pomorze – to cykl wydarzeń artystycznych w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, których celem jest zaprezentowanie potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w gdańszczanach różnych narodowości (imigranci, przedstawiciele mniejszości etnicznych), zamieszkujących województwo Pomorskie.

Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. 

- Chcemy wspomóc tych twórców w realizacji własnych projektów, przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury - mówi Marta Korga z NCK.

Pracownicy NCK oferują artystom szeroko rozumiane wsparcie, m.in. uczą, jak przygotować kosztorys oraz umowy zgodne z polskim prawem, jak też organizować i promować wydarzenie.

- Przewidujemy także skromną pomoc finansową na realizację najciekawszych pomysłów w Ratuszu Staromiejskim lub Centrum św. Jana - tłumaczy MArta Korga z NCK. - W ten sposób pragniemy włączać przybyszów w kulturalne życie Pomorza, tak, aby wielokulturowość stała się wizytówką kulturalną naszego regionu, ukazującą różnorodny potencjał tkwiący w jego mieszkańcach. Wydarzenia Wielokulturowego Pomorza odbywać się będą kilka razy w roku jako program towarzyszący Festiwalowi Kultur „Okno na świat”.

 

W ramach kolejnych odsłon projektu Wielokulturowe Pomorze online spotkamy się z:

- artystą wizualnym z Nigerii, Bob-Nosa Uwagboe, którego pandemia zastała podczas wystawy jego prac w Muzeum Narodowym w Gdańsku,

- artystką i malarką z Białorusi, Ritą Stashulionak

- artystką z Ukrainy, Oleną Ulianową, która oprowadzi nas po Galerii „Szary Ganek”.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury