• Start
  • Wiadomości
  • Wielkopiątkowe misterium w Gdańsku. Plenerowa inscenizacja Sądu nad Jezusem. WIDEO i ZDJĘCIA

Wielkopiątkowe misterium w Gdańsku. Plenerowa inscenizacja Sądu nad Jezusem. WIDEO i ZDJĘCIA

W sercu Głównego Miasta w Gdańsku już po raz trzeci odegrane zostało misterium Sąd nad Jezusem. To przygotowany przez Stowarzyszenie SUM spektakl, którego fabuła oparta jest na ewangelicznych fragmentach opisujących mękę Jezusa Chrystusa. Dla licznie zgromadzonej publiczności było to nie tylko artystyczne przeżycie, ale też moment wielkopostnej refleksji.
19.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sąd nad Jezusem w Gdańsku
Sąd nad Jezusem w Gdańsku
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Poprzednie dwie inscenizacje z ubiegłych lat spotykały się z dużym zainteresowaniem widzów. Tak było też i tym razem, obok gdańszczan, którzy na spektakl przybyli specjalnie byli też turyści. Pomysł widowiska nawiązuje do znanych z czasów średniowiecznych misteriów, czyli dramatów liturgicznych. Odgrywane je początkowo w scenerii kościelnej, a potem w plenerze.

Naturalną scenografię dla aktorów grających w gdańskim misterium stanowiła doskonale rozpoznawalna miejska przestrzeń znajdująca się pomiędzy Złotą Bramą, Katownią i Dworem Bractwa św. Jerzego. Dodatkowy niepowtarzalny klimat zapewniała pora dnia. Inscenizacja rozpoczęła się tuż po zachodzie słońca.

zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl



Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM, które wcześniej, przez kilkanaście lat, organizowało drogę krzyżową przechodzącą w ciągu dnia przez centrum Gdańska, w okolicach placówek handlowych, wśród zaabsorbowanych ostatnimi przygotowaniami do Wielkanocy mieszkańców. Gdańska Via Dolorosa zaczynała się tradycyjnie przed Dworem Artusa gdzie rozgrywane były sceny w pałacu Piłata, kończyła zaś ukrzyżowaniem na Górze Gradowej, odgrywającej rolę Golgoty. Trzy lata temu zmieniono formułę.

W przygotowanie widowiska zaangażowany był zespół aż stu osób. Nad sprawnym poprowadzeniem wykonawców, na co dzień skupionych wokół Teatru Plama, czuwał reżyser i autor scenariusza Robert Cyrta, zaś za scenografię i kostiumy odpowiadała będzie Elwira Twardowska. Muzykę na żywo wykonał zespół Karpaty Magiczne.

Fragment spektaklu
Fragment spektaklu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl



Zobacz relację wideo:



Czytaj też:
Misterium Gdańskie. Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek. Posłuchaj twórców spektaklu


W tym roku po raz pierwszy inscenizację zakończył motyw piety, scena Matki Boskiej trzymającej martwego Jezusa. W tym przypadku scena spektaklu nawiązywała do rzeźby szczególnej – tzw. Piety Gdańskiej, która eksponowana jest w Kaplicy Św. Jerzego, w bocznej południowej nawie Bazyli Mariackiej.

Pieta w finałowej scenie
Pieta w finałowej scenie
zdj. Facebook/Lech Parell


Obsada Sądu nad Jezusem:


Jezus - Marcin Szychowski
Św. Jan Ewangelista - Michał Juszczakiewicz
Annasz - Leon Krzycki
Kajfasz - Eugeniusz Sienkiewicz
Faryzeusz I - Maciej Szemiel
Faryzeusz II - Krzysztof Matuszewski
Faryzeusz III - Piotr Łukawski
Piłat - Grzegorz Gajewski
Żona Piłata - Marta Twardowska
Herod - Grzegorz Duda
Maryja - Marzena Nieczuja-Urbańska
Judasz - Sebastian Wolf
Św. Weronika - Aleksandra Kucharska
Św. Piotr - Adam Bogdan
Maria Magdalena - Laura Haras
Barabasz - Marcin Wróbel
Płaczące Kobiety - Joanna Majewska, Wiktoria Morawska, Bogumiła Bęben, Ewa Jakielaszek a także wykonawcy z Teatru Epatha i Stowarzyszenia motocyklowego Lotor

Karpaty Magiczne
Anna Nacher - głos, muzyka
Andrzej Widota - organy, elektronika
Janek Kubek - bębny ramowe, cajon, inne instrumenty perkusyjne
Marek Styczyński - syntezator Mooga, hydżak, ligawka, muzyka

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

TV

Bajpas kartuski działa