Tysiące absolwentów - wśród nich także aktor. Zespół Szkół Energetycznych ma już 60 lat

Mury tej szkoły opuściło tysiące osób, które zasiliło i zasila wciąż sektor energetyczny. W połowie lat 80. ub. wieku jej absolwenci mieli też być kadrą dla pierwszej polskiej elektrowni w Żarnowcu. Zespół Szkół Energetycznych (ZSE) w Gdańsku skończył właśnie 60 lat. Nie wszyscy absolwenci zostali w branży - jeden z nich, Tomasz Ciachorowski, jest aktorem, znanym z ról w takich serialach, jak "Złotopolscy" czy "M jak miłość".
21.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bez absolwentów Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku trudno sobie wyobrazić profesjonalną działalność firm energetycznych
Bez absolwentów Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku trudno sobie wyobrazić profesjonalną działalność firm energetycznych
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Krótka historia szkoły

Placówka składa się dziś z Technikum nr 13 oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 10. W obecnym budynku przy ul. Mikołaja Reja 25 funkcjonuje od 1987 r.
Wcześniej szkoła energetyczna działała na wyspie Ołowianka przy Elektrociepłowni 1.
 
- Wyjątkowym rokiem szkolnym był ostatni rok pracy na Ołowiance. Był to zupełnie inny obiekt, niewielki. W stosunku do obecnego budynku był wręcz mikro - wspomina Krzysztof Wrzosek, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
 
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 1964/1965
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 1964/1965
mat. Zespół Szkół Energetycznych
W ciągu 60 lat na liście dyrektorów gdańskiej szkoły energetycznej znalazło się do tej pory siedem nazwisk: mgr Jerzy Rudziński (1962-1985), mgr inż. Jerzy Sulewski (1985-1990), mgr Jerzy Jasiński (1990-2006), mgr inż. Andrzej Kosmalski (2006-2007), mgr inż. Jerzy Dorau (2007-2015), mgr Iwona Targońska (2007-2019) oraz mgr Agnieszka Musyt-Lewandowska (2019 - ).

Nie tylko kadra energetyczna

Witold Wierzbicki, nauczyciel historii w ZSE, podkreśla natomiast, że wśród jego uczniów, oprócz osób, które znalazły pracę w branży energetycznej, byli także przyszli prokuratorzy, oficerowie straży granicznej, policji, sędziowie oraz radcy prawni.
 
Pierwsi absolwenci szkoły energetycznej, rok 1964/65
Pierwsi absolwenci szkoły energetycznej, rok 1964/65
mat. Zespół Szkół Energetycznych
Jednym z absolwentów gdańskiej szkoły energetycznej był Tomasz Ciachorowski, który swoje powołanie odnalazł ostatecznie w aktorstwie. 

- Ukończyłem tę szkołę 22 lata temu, w roku 2000. Chodziłem do technikum do klasy o specjalności  energetyka cieplna. Byłem jednym z nielicznych uczniów, którzy czytali wszystkie lektury, a przynajmniej starałem się. I starałem się dyskutować jakoś z naszą polonistką Krystyną Onuszko, która była dla nas bardzo surowa - wspomina aktor, który ma na swoim koncie role w serialach “Złotopolscy”, “Na dobre i na złe” oraz “M jak miłość”

Jak się zmieniła energetyka i świat w ciągu 60 lat?

Jubileusz 60-lecia Szkolnictwa Energetycznego w Gdańsku uczczono w poniedziałek 19 września podczas gali w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka. 
- Jako, że naszą tradycją jest energetyka, nie mogę sobie odmówić krótkiego porównania roku 1960 z teraźniejszością. Otóż w 1960 r. polski system elektroenergetyczny dysponował mocą zainstalowaną o wartości 6,3 GW (gigawata). Produkcja energii w tymże roku wynosiła 29,3 TWh (terawatogodziny), a zużycie energii elektrycznej wyniosło wówczas 29,6 TWh. W roku 2021 moc zainstalowana wyniosła ponad 53,6 GW, produkcja wyniosła ponad 173,5 TWh, a zużycie ponad 174,4 TWh. Jak można zauważyć nie tylko my nie staliśmy w miejscu - mówiła dyrektorka ZSE Agnieszka Musyt-Lewandowska.
 
2022-09-19-60lat-szkolnictwo-017_949x633.JPG
W uroczystej gali w siedzibie PFB uczestniczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Podkreśliła, że w ostatnich sześciu dekadach zmieniło się dosłownie wszystko. - A nasza szkoła miała olbrzymi udział w dokonywaniu się tych zmian, w szczególności w obszarze technologii związanych z przetwarzaniem i dystrybucją energii - zaznaczyła Agnieszka Musyt-Lewandowska.
 
Najważniejsze daty z życia ZSE w Gdańsku:
 
  • 1962 - powstaje Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Zakładu Energetycznego Gdańsk
  • 1965 - utworzenie Technikum Energetycznego Pracujących Zakładu Energetycznego Gdańsk
  • 1986 - powołanie 5-letniego Technikum Energetycznego Elektrowni Jądrowej Żarnowiec w budowie
  • 1989 - w ramach Zespołu Szkół Zawodowych zaczynają funkcjonować dwie szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa Zakładu Energetycznego Gdańsk oraz  Zasadnicza Szkoła Zawodowa Zespołu Elektrociepłowni Gdańsk, zmieniono też nazwę od 1 września szkoła nazywa się: Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku
  • 1999 - szkoła przestaje być resortową i staje się samorządową. Gdańska Kompania Energetyczna przekazuje budynek miastu Gdańsk z przeznaczeniem na siedzibę Zespołu Szkół Energetycznych
  • 2012 -  włączenie Szkół Elektrycznych i Elektronicznych do Zespołu Szkół Energetycznych - powstaje szkoła w obecnym kształcie. Rozpoczęcie nauczania zgodnie z nową podstawą programową w zawodach technik energetyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1