PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wielki Test Wiedzy o Gdańsku wygrał... sopocianin. Drużyna samorządowców rywalizowała z dziennikarzami

Wielki Test Wiedzy o Gdańsku wygrał... sopocianin. Drużyna samorządowców rywalizowała z dziennikarzami
Redakcja gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej zaprosiła mieszkańców do udziału w Teście Wiedzy. Tym razem dotyczył on naszego miasta. Wydarzenie zorganizowano w sobotę, 8 sierpnia, na trybunach Stadionu Energa Gdańsk.
Wielki Test Wiedzy o Gdańsku zorganizowano na trybunach Stadionu Energa Gdańsk
Wielki Test Wiedzy o Gdańsku zorganizowano na trybunach Stadionu Energa Gdańsk
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Do testu o Gdańsku przygotowano 60 pytań. Część z nich dotyczyła historii miasta, część - wiedzy o poszczególnych dzielnicach. Były też pytania o miejsca symboliczne w Gdańsku, a także o sprawy bieżące (np. do kubła w jakim kolorze należy wrzucać odpady papierowe, czy w którym roku oficjalnie otwarto stadion Energa Gdańsk) i postacie związane z naszym miastem - zarówno historyczne, jak i współczesne (np. kto obecnie jest trenerem Lechii Gdańsk).


Pytania były zamknięte, każde miało cztery warianty odpowiedzi.

Trzem najlepszym osobom udało się zdobyć po 53 punkty. Wśród nich zorganizowano dogrywkę, by móc wyłonić zwycięzcę. Musiały one odpowiedzieć na dodatkowe 12 pytań.

 

Swoją wiedzę o Gdańsku postanowiło sprawdzić 86 osób
Swoją wiedzę o Gdańsku postanowiło sprawdzić 86 osób
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Okazało się, że największą wiedzę o Gdańsku posiada... sopocianin, Maciej Maciejewski. To on wygrał tegoroczny test wiedzy zorganizowany przez Gazetę Wyborczą. Drugie miejsce zajął Mirosław Gąsior z Gdańska, a trzecie - Krzysztof Ostaszewski z Rokitnicy pod Pruszczem Gdańskim.

Do udziału w teście zgłosić mógł się każdy mieszkaniec, zarówno z Gdańska, jak i innej gminy. Sam konkurs trwał około godziny.

Na Biskupiej Górce powstają zdjęcia do filmu inspirowanego „Opowieścią wigilijną”


Choć do udziału w tym wydarzeniu zapisało się aż 220 osób, to ostatecznie w sobotę, 8 sierpnia, na Stadionie Energa Gdańsk pojawiło się ich 86. 

Nagroda za zdobycie pierwszego miejsca wynosiła 5 tys. złotych, za drugie miejsce - 2 tys. złotych, a za trzecie - 1 tys. złotych.

 

W ramach wielkiego testu wiedzy zorganizowano też pojedynek drużynowy. Na zdjęciu: drużyna samorządowców i Urzędu Miejskiego (w jej skład weszli: zastępca prezydent Piotr Kowalczuk, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu Adam Korol i radne: Beata Dunajewska oraz Kamila Błaszczyk)
W ramach wielkiego testu wiedzy zorganizowano też pojedynek drużynowy. Na zdjęciu: drużyna samorządowców i Urzędu Miejskiego (w jej skład weszli: zastępca prezydent Piotr Kowalczuk, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu Adam Korol i radne: Beata Dunajewska oraz Kamila Błaszczyk)
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Dodatkową atrakcją Testu był drużynowy pojedynek wiedzy o Gdańsku pomiędzy drużyną władz samorządowych i Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w której skład weszli: zastępca prezydent Piotr Kowalczuk, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu Adam Korol i radne Beata Dunajewska i Kamila Błaszczyk oraz drużyną dziennikarzy w składzie: Marcin Ręczmin, Katarzyna Michałowska, Michał Tokarczyk i Paweł Wojciechowski. Samorządowcy zwyciężyli w tej konkurencji, zdobywając ponad 70 punktów więcej niż dziennikarze.

Współorganizatorem testu była Fundacja Gdańska. Nad przygotowaniem pytań pracował zespół pod kierownictwem prof. Sławomira Kościelaka z Uniwersytetu Gdańskiego, który prowadzi na uczelni m.in. kierunek podyplomowy "Gedanistyka".

Nowy Port. Przy ul. Floriańskiej powstała nowa przestrzeń na działania społeczne


Pierwszy Wielki Test Wiedzy, który dotyczył Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Gazeta Wyborcza zorganizowała dwa lata temu. Teraz postanowiono skupić się na Gdańsku. Test planowano na maj, ale trwająca epidemia wymusiła zmiany. Pandemia wciąż trwa, więc zmieniono formułę testu.

 Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze