Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wielki polityk, przyjaciel Gdańska - złóż kondolencje

Hans Koschnick był burmistrzem Bremy, prawdziwym przyjacielem Gdańska, w sierpniu miał odebrać Medal Wdzięczności. Zmarł w czwartek, 21 kwietnia 2016 roku. Dziś, 28 kwietnia, od godz. 8.45 w Radzie Miasta wystawiona jest księga kondolencyjna.

Wielki polityk, przyjaciel Gdańska - złóż kondolencje
A
A
data publikacji: 28 kwietnia 2016 r.

Hans Koschnick
Hans Koschnick
Materiały prasowe

- To był wyjątkowy polityk, autorytet - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - Miał kontakt z każdym człowiekiem, potrafił myśleć szerzej, nie tylko regionalnie.

Hans Koschnick urodził się 2 kwietnia 1929 roku w Bremie, zmarł tamże 21 kwietnia 2016 roku. W okresie od 1955 do 1985 roku był posłem Parlamentu Bremy (Landtagu). W latach 1967-1985 sprawował urząd burmistrza i Prezydenta Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy. W tym czasie po ponad dwóch latach negocjacji, w które zaangażowane były rządy Polski i Niemiec, doprowadził do podpisania, w dniu 12 kwietnia 1976 roku, POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY PARNERSKIEJ MIAST GDAŃSKA I BREMY.

- Był jednym z wielkich architektów zbliżenia polsko-niemieckiego, także, gdy już nie sprawował funkcji burmistrza Bremy, nadal był ważnym łącznikiem między Polską a Niemcami - przypomina Kerski. - Po stanie wojennym należał do tych zachodnich polityków, którzy wierzyli w siłę społeczeństwa obywatelskiego. Zachęcał do dialogu z Lechem Wałęsą i podziemną Solidarnością. Inni politycy w tym czasie mówili jedynie o uspokojeniu i stabilizacji.

Jako wieloletni burmistrz Bremy, Hans Koschnick podejmował szereg działań mających na celu wsparcie Gdańska w szczególnie trudnym okresie historii naszego miasta: powstawania Solidarności, w czasie pożaru Hali Stoczni Gdańskiej (1996), w czasie powodzi w 2006 roku. Wielokrotnie lobbował na rzecz Gdańska w Senacie i Parlamencie Bremeńskim oraz w forum instytucji Unii Europejskiej.

- To był ktoś kto naturalnie poruszał się między Bremą a Gdańskiem. Nie wszyscy wiedzą, ale przeżył dwa zamachy na swoje życie - zaznacza dyrektor ECS. 

Hansowi Koschnickowi i jego małżonce przyznany został Medal Wdzięczności - podziękowanie dla obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w walce o wolność i demokrację.

- Wybieraliśmy się w sierpniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem do Bremy, by te medale wręczyć osobiście. Nie zdążyliśmy - mówi Kerski. - Medale przekażemy żonie Hansa Koschnicka.

W czwartek, 28 kwietnia, ok. godz. 8.45 tuż przed rozpoczęciem obrad Rady Miasta Gdańska wystawiona została księga kondolencyjna. Jako pierwsi wpisali się do nie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

W dniu 9 maja, w ECS, odbędzie się debata na temat 40-lecia współpracy gdańsko-bremeńskiej. Część poświęcona będzie osobie Hansa Koschnicka. 

Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska
Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska
Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora