PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Triduum Paschalne - Wielki Piątek. Transmisja liturgii Męki Pańskiej na gdansk.pl - godz.19.00

Triduum Paschalne - Wielki Piątek. Transmisja liturgii Męki Pańskiej na gdansk.pl - godz.19.00
Trwa Triduum Paschalne. Wczoraj odprawiona została transmitowana na gdansk.pl liturgia Wielkiego Czwartku, dziś w Wielki Piątek zapraszamy na liturgię Męki Pańskiej odprawianej w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Zapraszamy też na pozostałe transmisje - liturgii sprawowanej w Wielką Sobotę i nadawanych z kościoła św. Jana w Gdańsku mszy św. wielkanocnych w niedzielę i poniedziałek.
Pieta (początek XV w.) z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
Pieta (początek XV w.) z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
źródło: Facebook/Dominikanie Gdańsk


Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

W tym roku, zgodnie z ostatnimi obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19, zmniejszona została dopuszczalna liczba wiernych podczas nabożeństw. Jedna osoba może przypadać na 20 metrów kwadratowych. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych zarówno gdańscy dominikanie, jak i ks. Krzysztof Niedałtowski postanowili, że liturgia w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w kościołach św. Jana i św. Mikołaja będzie sprawowana bez udziału wiernych. Podczas ubiegłorocznego lockdownu w obu gdańskich kościołach było tak samo, również ze względów bezpieczeństwa kościoły były zamknięte, a wierni mogli uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem internetu.

- To będzie trudny Wielki Tydzień - mówił do wiernych w niedzielę palmową ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. - Wieczorną liturgię każdego z tych dni będziemy celebrować uroczyście i najpiękniej jak potrafimy, we wspólnocie.

Wielki Czwartek jest też w kościele katolickim świętem upamiętniającym ustanowienie sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. W Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku odprawiono tego dnia o godz. 19.00 Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej. Transmitowaliśmy ją na portalu gdansk.pl. Wciąż jej zapis dostępny jest na kanale youtubowym gdańskich dominikanów.

Dziś w Wielki Piątek o godz. 19.00 kolejna transmisja Triduum Paschalnego. Będzie to liturgia Męki Pańskiej. Celebransem będzie o. Jacek Truszczyński OP

Grupa ukrzyżowania w kościele św. Mikołaja
Grupa ukrzyżowania w kościele św. Mikołaja
źródło: Facebook/Dominikanie Gdańsk


Na portalu gdansk.pl będzie można jeszcze uczestniczyć online w kolejnych liturgiach Triduum Paschalnego. Plan transmisji jest następujący:


Wielki Piątek (2 kwietnia) – godz. 19.00
Wielka Sobota (3 kwietnia) – godz. 21.00

Na naszym portalu gdansk.pl udostępnimy też msze św. świąteczne nadawane z kościoła św. Jan w Gdańsku:

Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia)– godz. 12.00
Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia) – godz. 12.00

Transmisje będą również dostępne na kanałach youtubowych duszpasterstwa środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej i gdańskich dominikanów.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl