Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wielki Jubileusz. 50-lecie zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski

Prowadzili od początku do końca sezonu. Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk w 1966 roku po raz pierwszy w historii zdobyli tytuł mistrza Polski. W piątek, 3 czerwca, będziemy obchodzić 50-lecie tamtego sukcesu. Na chwile wspomnień zapraszamy do Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS.

Wielki Jubileusz. 50-lecie zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski
A
A
data publikacji: 02 czerwca 2016 r.


Mistrzostwo Polski było początkiem wielkich sukcesów gdańskiego klubu. Drużyna prowadzona przez trenera Leona Walleranda w dwóch kolejnych sezonach wywalczyła tytuł wicemistrzowski. Wybrzeże to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Obecnie zajmuje trzecie miejsce w tabeli wszech czasów - zdobył łącznie 10 tytułów mistrza Polski, 10 tytułach wicemistrzowskich oraz dwa sfrebrne medale Pucharu Europy (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów).

Sukces z 1966 roku był bardzo efektowny. Od początku rozgrywek gdański zespół usadowił się na czele tabeli i nie oddał prowadzenia aż do samego końca. W 22 meczach gdańszczanie zwyciężyli 17 razy, odnieśli dwa remisy i 3 porażki.

Mistrzowie Polski z 1966 roku.
Mistrzowie Polski z 1966 roku.
Archiwum

– Pamiętam ostatni mecz, decydujący o tym, który z zespołów zdobędzie Mistrzostwo Polski. Mecz rozegrany we Wrocławiu ze Śląskiem. I udało nam się właśnie tam, w jaskini lwa pokonać zespół wrocławski i przypieczętować ten pierwszy tytuł mistrzowski - wspomina Ryszard Gauden, bramkarz złotej drużyny, a obecnie dyrektor Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Wybrzeże Gdańsk. 

Prawdziwą potęgą Wybrzeże stało się w latach 80. minionego wieku, kiedy seryjnie zdobywało złote medale, dwukrotnie walcząc w finale Pucharu Europy - 1986 i 1987. Ostatnie tytuły mistrzowskie w kraju Wybrzeże zdobyło pod wodzą trenera Daniela Waszkiewicza już w XXI wieku - 2000 i 2001.


Uroczystości jubileuszowe pierwszego wielkiego sukcesu piłkarzy ręcznych Wybrzeża odbędą się w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS w piątek, 3 czerwca o godz. 17. Medale Prezydenta Miasta Gdańska otrzyma 13 zawodników, m.in. Robert Zawada, Zdzisław Czoska, Wiesław Predehl. Pośmiertnie medalami PMG zostaną odznaczeni również twórcy zespołu - Leon Wallerand, Marian Rozwadowski i Jan Wadych. Uhonorowani będą działacze.

Podczas uroczystości zaplanowano dwa 30-minutowe mecze. W pierwszym młodzicy SPR Wybrzeże spotkają się z zawodnikami szkolonymi w Fundacji Artura Siódmiaka. 

Podczas drugiego spotkania na boisku zobaczymy byłe gwiazdy gdańskiego parkietu, m.in. srebrnych (2007) i brązowych (2009) medalistów mistrzostw świata - Marcina Lijewskiego, Damiana Wleklaka i Artura Siódmiaka oraz Arkadiusza Dudarefa, Jacka Grzenkowicza, Igora Stankiewicza, Dariusza Skupa, Sebastiana Suchowicza, Bartosza Walaska.

Jednym z gości i uczestników meczu będzie Marcin Lijewski, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, zwycięzca Ligi Mistrzów. Na zdjęciu z dziećmi z gdańskich szkół podczas lekcji.
Jednym z gości i uczestników meczu będzie Marcin Lijewski, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, zwycięzca Ligi Mistrzów. Na zdjęciu z dziećmi z gdańskich szkół podczas lekcji.
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl