PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wielki głos świata Luzofonii. Lucibela oczarowała publiczność Siesta Festivalu

Wielki głos świata Luzofonii. Lucibela oczarowała publiczność Siesta Festivalu
Trzeci dzień Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 należał do Lucibeli. Artystka młodego pokolenia uznawana za objawienie muzyki kabowerdyjskiej zadebiutowała przed polską publicznością w sobotę, 27 kwietnia, dając w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej od razu dwa koncerty.
Lucibela to artystka młodego pokolenia uznawana za objawienie muzyki kabowerdyjskiej
Lucibela to artystka młodego pokolenia uznawana za objawienie muzyki kabowerdyjskiej
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Lucibela została odkryta przez José da Silvę, tego samego, dzięki któremu świat poznał Cesarię Evorę.

Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Zaczynała w hotelowych barach wysp Sal i Boa Vista, śpiewając właśnie piosenki Cesarii, Titiny, Bany. Jak wszyscy artyści kabowerdyjscy, chciała sprawdzić się w Lizbonie.

Przez kilka lat śpiewała tam z zespołem Nos Raiz pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu miasta. Ilekroć brzmiał tam jej głos, tłum gęstniał i nie rozchodził się aż do ostatniej piosenki. Z Nos Raiz zagrała kilka utworów na płytę „Conquistador” (2017 r.).

Zanim odkrył ją świat, artystka kilka lat śpiewała z zespołem Nos Raiz pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu w Lizbony
Zanim odkrył ją świat, artystka kilka lat śpiewała z zespołem Nos Raiz pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu w Lizbony
fot. Anna Rezulak / KFP


– Było jednak oczywiste, że talent tej miary potrzebuje światowej ekspozycji – mówi Marcin Kydryński, dyrektor artystyczny festiwalu. - Lucibelę usłyszał nieomylny José da Silva, odkrywca Cesarii i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił ją do studia w Paryżu i znalazł najznakomitszych muzyków na pierwszą autorską płytę. Wkrótce Lucibela pojawiła się na festiwalach i galowych koncertach muzyki kabowerdyjskiej u boku największych – bez wyjątku znanych publiczności Siesy – artystów Luzofonii. Nie ulega wątpliwości, że mamy przed sobą jeden z największych talentów dekady. Pierwszy album – „Laco Umbilical” zwiastuje lata olśnień i wzruszeń. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, mogąc właśnie w Gdańsku zaprezentować po raz pierwszy w Polsce głos, który wkrótce zachwyci cały świat.

 

Ana Moura i Selma Uamusse na zakończenie festiwalu

Na zakończenie, w niedzielę 28 kwietnia, zaśpiewają Ana Moura w Filharmonii Bałtyckiej i Selma Uamusse w Klubie Parlament.

Ana Moura to artystka fado, która występowała z Prince’m, z zespołem The Rolling Stones, nagrywała z Herbie Hancock’iem, bierze udział w festiwalach jazzowych. Jej płyta “Desfado” była przez sześć tygodni najlepiej sprzedającą się płytą w Portugalii a przez 100 nie schodziła z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych płyt. Album “Moura” z 2015 roku, stał się jedną z popularniejszych płyt w dziejach muzyki portugalskiej.

Selma Uamusse pochodzi z Mozambiku. Koncertował już raz na Siesta Festival i tylko częściowo przynależy do świata Luzofonii. Śpiewa bowiem głównie w językach changana i chope (portugalski a nawet angielski stanowią ciekawy kontrapunkt dla macierzystych słów artystki). Zaczynała w zespołach soulowych, śpiewała też gospel i jazz oraz w zespole wpół rockowym “Wraygunn”. Dopiero na debiutanckiej płycie: „Mati” czerpie z bogatej tradycji swojego kraju. Sięgnęła po ludowe instrumenty, wplatając je w klubowe brzmienia, nie rezygnując przy tym z saksofonów i trąbek, co stwarza nową, rześką jakość. Najważniejszy jednak, co sama podkreśla, jest element afrykańskiej duchowości, po raz pierwszy tak silnie obecny w jej muzyce.

Gdańsk Lotos Siesta Festival 2019 to cykl koncertów odbywających się od 25 do 28 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w klubie Stary Maneż oraz w Klubie Parlament.

oprac. AU