• Start
  • Wiadomości
  • Wielki Głód na Ukrainie. Złożono kwiaty i znicze w 86. rocznicę

Wielki Głód na Ukrainie. Złożono kwiaty i znicze w 86. rocznicę

W sobotę, 23 listopada, w samo południe zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk oraz konsul Ukrainy Lev Zakharchyshyn na Cmentarzu Łostowickim przy pomniku ofiar głodu, represji i przesiedleń złożyli kwiaty i znicze w rocznicę jednej z największych zbrodni w historii ludzkości.
23.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kwiaty i znicze składali m.in. konsul Ukrainy Lev Zakharchyshyn (drugi z lewej) i zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk (drugi z prawej)
Kwiaty i znicze składali m.in. konsul Ukrainy Lev Zakharchyshyn (drugi z lewej) i zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk (drugi z prawej)
fot. FB Piotr Kowalczuk

 

Wielki Głód (po ukraińsku Hołodomor) miał miejsce w latach 1932-1933 w ZSRR, największe nasilenie przybrał na terenie dzisiejszej Ukrainy (wówczas Ukraińska SRR). 

Głód nie był wywołany niekorzystnymi warunkami klimatycznymi (np. suszą, powodzią, ulewą) czy problemami gospodarczymi kraju. Był świadomym działaniem władz sowieckich z Józefem Stalinem na czele wobec protestu mieszkańców Ukrainy przeciwko wprowadzeniu na przełomie 1929/1930 przymusowej kolektywizacji rolnictwa oraz niszczeniu ich tożsamości narodowej i kulturowej. 

Według różnych szacunków przez Wielki Głód śmierć poniosło 6-10 mln osób, z czego na Ukrainie 4-5 milionów. 

 

Przy pomniku ofiar głodu, represji i przesiedleń na Cmentarzu Łostowickim
Przy pomniku ofiar głodu, represji i przesiedleń na Cmentarzu Łostowickim
fot. FB Piotr Kowalczuk

 

W tym roku obchodzona jest 86. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. W sobotę, 23 listopada, w samo południe zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk oraz konsul Ukrainy Lev Zakharchyshyn na Cmentarzu Łostowickim przy pomniku ofiar głodu, represji i przesiedleń złożyli kwiaty i znicze w rocznicę jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. 

 

Znicz składa zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk
Znicz składa zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk
fot. FB Piotr Kowalczuk

 

O Wielkim Głodzie na Ukrainie książkę napisała Anne Applebaum, amerykańsko-polska dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera (2004), publicystka „The Washington Post”. Książkę "Czerwony głód" promowała w Europejskim Centrum Solidarności na początku marca 2018 roku. 

Applebaum mówiła podczas spotkania:

- Stalin wyznaczył, które wsie, które gospodarstwa nie mogą otrzymywać dostaw żywności, soli, niczego. Wprowadził blokady drogowe. W zimie komunistyczni aktywiści chodzili od domu do domu i zabierali ludziom wszystko, co było do jedzenia: worki zboża, warzywa, krowy, ostatnie kromki chleba. Wylewali gotującą się zupę. Ostatnie jedzenie. To byli ludzie przysłani z Rosji, ale też lokalni. Stalin widząc, że ludzie głodują, kontynuował eksport żywności za granicę. Powstała też na Ukrainie cała sieć sklepów, w sumie 1500, gdzie chłopi sprzedawali swoją biżuterię, krzyżyki, medale carskie. Wymieniali to na mąkę i ziemniaki. To było świetne źródło dochodu dla Kremla.


O Wielkim Głodzie na Ukrainie Agnieszka Holland zrobiła film fabularny "Obywatel Jones", który na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył główną nagrodę "Złote Lwy".

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo