• Start
  • Wiadomości
  • Wielki gdański ogród. Coraz więcej roślin sezonowych rośnie w naszym mieście

Wielki gdański ogród. Coraz więcej roślin sezonowych rośnie w naszym mieście

- W 2017 roku posadziliśmy blisko 67 tysięcy roślin sezonowych. W 2018 roku planujemy posadzić 73 tysiące - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDIZ. Efekty pracy działu utrzymania zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni można podziwiać od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
05.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Każdy ogród wymaga lat pracy i dużej cierpliwości. Tereny zielone w administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni traktujemy jak duży ogród, w którym, w odróżnieniu do małych ogrodów zapewnienie atrakcyjności dla mieszkańców i turystów, wymaga wielu tygodni planowania, liczenia, dużej wyobraźni oraz ogromnego doświadczenia. Nie każda roślina przecież jest odporna na miejskie warunki.

W ubiegłym roku posadziliśmy ich od wiosny do jesieni blisko 67 tysięcy sztuk, począwszy od stokrotek, bratków, przez begonie, pelargonie, surfinie, szałwie, aksamitki, kapusty ozdobne, skończywszy na chryzantemach.

- Aby nasze miasto było miastem kwiatów systematycznie odświeżamy wygląd kwietników i rabat - mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ. - Dzięki wiosennym nasadzeniom, do których wykorzystujemy głównie: bratki i stokrotki, letnim kiedy wśród gatunków dominują: begonie, aksamitka rozpierzchła, starzec popielny, kocanki, ale również jako nowości w tym roku w większej ilości posadzony zostanie koleus Blumego, dalię rabatową, bluszczyk kurdybanek, tojeść rozesłana, komarzyca, wilce, petunie, smagliczki, wilczomlecz, diochondra srebrzysta oraz jesiennym, gdzie królują chryzantemy i wrzosy. Wszystko po to, aby nasze miasto wygląda przez większość roku niezwykle kolorowo.


Rośliny sezonowe wnoszą do kompozycji nie tylko bogactwo form, ale i niespotykaną wśród innych grup roślin różnorodność kolorów. Odpowiedni dobór roślin umożliwia zmiany barw kompozycji od wczesnego lata do późnej jesieni, gdyż w czasie, gdy jedne rośliny kończą kwitnienie, to inne dopiero zaczynają.

- Podczas planowania kolorystki kwietników, wzięliśmy również pod uwagę fakt, że w 2018r. świętować będziemy setną rocznicę odzyskania nieodległości - dodaje Latoszewska.

Z tego powodu motywy biało-czerwone pojawią się na wieżach kwiatowych, w donicach kwiatowych oraz kwietnikach, począwszy od pierwszych nasadzeń wiosennych, a skończywszy na tych jesiennych.

W 2018 roku zwiększamy ilość roślin. W 2017 roku posadziliśmy blisko 67 tysiące roślin sezonowych. W 2018 roku planujemy posadzić 73 tysiące. Na szczególną uwagę zasługują kompozycje kwiatowe sadzone w stojących donicach i wieżach kwiatowych. Upiększają one te miejsca w mieście, gdzie nie można założyć kwietnika.


Co bez wątpienia nie umknie uwadze gdańszczan i naszych gości?

3 herby kwiatowe ozdobią pasy rozdziałów na al. Grunwaldzkiej w Oliwie, ul. Elbląską na wys. Rudnik oraz ul. Kartuską w rejonie ronda Wolnego Miasta Gdańska. 

Napis kwiatowy „Wrzeszcz” stanie na Placu Komorowskiego.

Ponadto obsadzenia będą miały miejsce na Rondzie Ofiar Katynia, Placu Kobzdeja, Placu Heweliusza, Zielonym Parku, Parku Uphagena, w sercu dzielnicy Nowy Port – przy ul. Wyzwolenia, w rejonie ulic: Pomorska-Kapliczna, Gospody-Pomorska i w Parku Oliwskim. W samym tylko Parku Oliwskim od wiosny do jesieni zaplanowane zostało nasadzenie 27 tysięcy roślin.

Donice ozdobią: Plac Solidarności, ul. Wały Jagiellońskie od ul. Hucisko do Zieleniaka, Targ Rybny i obszar Głównego Miasta. 30 różnej wielkości wież kwiatowych, w których posadzonych zostanie ponad 3300 roślin stanie na Targu Rybnym, przy budynku Rady Miasta Gdańska, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta Gdańska, na Targu Drzewnym, Podwalu Staromiejskim, zieleńcu przy ul. Szerokiej, na placu Kobzdeja, zieleńcu przy ul. Jana Heweliusza, Fontannie Czterech Kwartałów, Placu Solidarności, przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko, na Wyspie Sobieszewskiej i Westerplatte. Zaprojektowano dwa wariany: pelargonia bluszczolistna (biała, ciemnoróżowa, wilec) oraz pelargonia (biała i czerwona).


Skrzynki na barierkach (18 sztuk) zawieszone zostaną przy ul. Hucisko i Garncarskiej. Kompozycję tworzyć będą wilec, rozplenica japońska oraz pelargonia o kwiatach czerwonych.

Innym rozwiązaniem są podwieszane pojemniki, zwane amplami, które umieszczane są powyżej wzroku obserwatora, tj. na lampach ulicznych. Aranżacje te mogą być sadzone w jedno- lub wielogatunkowych zestawach głównie z uwzględnieniem roślin o przewieszających się pędach. 84 kwietniki umieszczone będą na słupach i latarniach, w których posadzonych zostanie 160 szt. roślin. W jakich lokalizacjach? Będzie to: Plac Kobzdeja, Dworzec Główny PKP, budynek Rady Miasta Gdańska, Targ Drzewny, Plac Wybickiego, Targ Węglowy, zieleniec vis a vis Teatru Wybrzeże, Błędnik, ul. Rajska, ul. Nowe Ogrody.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim