• Start
  • Wiadomości
  • Wielkanocny weekend w Gdańsku - okazje do zadumy i wyciszenia przy muzyce i nie tylko

Wielkanocny weekend w Gdańsku - okazje do zadumy i wyciszenia przy muzyce i nie tylko

Ten weekend w Gdańsku upłynie pod znakiem Świąt Wielkanocnych. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach kulturalnych, które pozwolą się w tym czasie wyciszyć, skupić na przeżywaniu, ale też spędzić czas z rodziną.
19.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Misterium Gdańskie tradycyjnie wprowadzi wiernych w czas wielkanocnej zadumy
Misterium Gdańskie tradycyjnie wprowadzi wiernych w czas wielkanocnej zadumy
Fot. Stowarzyszenie SUM
 
W Wielki Piątek czekają nas aż dwa ważne wydarzenia religijne. O godz. 20:00 w okolicach Targu Węglowego - pomiędzy Katownią a Złotą Bramą - odbędzie się widowisko Misterium Gdańskie „Sąd nad Jezusem”.
 
Będzie to spojrzenie na moment z początków chrześcijaństwa przez pryzmat współczesności, dzisiejszych świadków historii, którą jak się wydaje, znamy doskonale, ale która w każdym momencie dziejów jest trochę inna. Istotnym wsparciem widowiska będzie realizowana na żywo, specjalnie przygotowana dla tego wydarzenia muzyka zespołu Karpaty Magiczne.
 
 
 
Nocne Misterium Krzyża to widowisko o charakterze pokutnym, odwołujące się do tradycji średniowiecznych
Nocne Misterium Krzyża to widowisko o charakterze pokutnym, odwołujące się do tradycji średniowiecznych
mat. prasowe
 
Nieco później tego samego wieczoru Bractwo Świętego Pawła zaprasza na V Nocne Misterium Krzyża.
 
Procesja, inspirowana andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w., będzie mieć charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych i lamentacyjnych, przechodzących w ciszę przerywaną przez dźwięk bębnów i kołatek. Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem i kandelabrów.
 
Będzie to kolejny powrót do tradycji - w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody.
 
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.45 i potrwa do godz. 00.15. Początek przy Bastionie św. Gertrudy, następnie uczestnicy przejdą ulicami: Pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - Bazylika Mariacka.
 
Wstęp wolny.
 
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jak co roku zaprasza do wspólnego przeżywania podniosłego czasu Wielkanocy przy pieśniach pasyjnych
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jak co roku zaprasza do wspólnego przeżywania podniosłego czasu Wielkanocy przy pieśniach pasyjnych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Także tego dnia „Słowo i Muzyka na Wielki Piątek” zabrzmią w Bazylice Mariackiej  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Gdańsk, ul. Podkramarska 5). Wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jana Łukaszewskiego
 
W programie wieczoru znajdą się utwory muzyki pasyjnej z cyklu „Responsoria Tenebrae” Pawła Łukaszewskiego: „Tenebrae facte sunt”, „Caligaverunt oculi mei”, „Recessit pastor noster”, „O vos omnes” i „Ecce quomodo moritur iustus”.
 
Muzyka będzie wzbogacona rozważaniami księdza biskupa Zbigniewa Zielińskiego ponieważ jest to dzień, w którym Kościół wspomina śmierć Jezusa na krzyżu, sprzyja więc zadumie, zachęca do refleksji na temat życia i wiary.
 
Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. Wstęp wolny.
 
William Christie podczas występu z Les Arts Florissants na Actus Humanus Resurrectio 2019
William Christie podczas występu z Les Arts Florissants na Actus Humanus Resurrectio 2019
Fot. Paweł Stelmach
 
Przypominamy także o trwającym festiwalu Actus Humanus Resurrectio. W Wielki Piątek, o godz. 20:00, w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43-44) odbędzie się koncert znanego już sympatykom wydarzenia z poprzednich lat zespołu La Compagnia del Madrigale, który przedstawi zbiór „Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia”, autorstwa Carlo Gesualda. W Wielką Sobotę natomiast uwielbiany w Gdańsku Christophe Rousset, wspólnie z Les Talens Lyriques, wykona „Leçons de ténèbres” Marca-Antoine’a Charpentiera oraz François Couperina. Koncert ten również odbędzie się w Dworze Artusa, o godz. 20:00.
 
Melomanów czekają także recitale w wykonaniu znakomitych polskich twórców: w Wielki Piątek, o godz. 17:30, w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) zabrzmią „Melodie na psałterz polski” Mikołaja Gomółki, w interpretacjach Adama Struga, zespołu Monodia Polska i grającej na pozytywie Marii Erdman. Z kolei w sobotnie popołudnie nad dachami miasta będzie niósł się cykl kantat „Membra Jesu Nostri” Dietricha Buxtehude w transkrypcji i wykonaniu Moniki Kaźmierczak, miejskiej carillonistki. Koncert odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46), o godz. 17:30.
 
Ostatniego dnia festiwalu, w Niedzielę Wielkanocną, o godz. 17:30, w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) Marcin Świątkiewicz zmierzy się ze „Sztuką fugi” Bacha, zaś wieczorem - o godz. 20:00 - podczas koncertu finałowego w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) zabrzmi komplet sześciu Koncertów Brandenburskich Johanna Sebastiana Bacha, w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin.
 
Bilety na poszczególne koncerty: 20-140 zł. Więcej: ACTUS HUMANUS

 

TV

120-letnia kamienica jak nowa