• Start
  • Wiadomości
  • Wielkanocne śniadanie na Targu Węglowym - posiłek i życzenia dla potrzebujących

Wielkanocne śniadanie na Targu Węglowym - posiłek i życzenia dla potrzebujących

W Wielką Sobotę (20 kwietnia) gdańscy restauratorzy zaprosili potrzebujących mieszkańców na śniadanie wielkanocne. Każdy, kto chciał, otrzymał ciepły posiłek i dostawał na drogę świąteczną paczkę. Minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
20.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Śniadanie wielkanocne na Targu Węglowym odbyło się 20 kwietnia 2019 r. w południe
Śniadanie wielkanocne na Targu Węglowym odbyło się 20 kwietnia 2019 r. w południe
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

To było już dwudzieste śniadanie wielkanocne organizowane tradycyjnie w przededniu Wielkiej Niedzieli przez oddział pomorski Polskiej Izby Restauratorów i Hotelarzy.

- Po raz pierwszy nasze spotkanie odbywa się bez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczcijmy jego pamięć minutą ciszy. On zawsze tu z nami był i pomagał w organizacji wydarzenia - mówi Piotr Dzik, gdański radny i restaurator, współorganizator śniadania wielkanocnego dla potrzebujących. - My, restauratorzy przygotowujemy je od początku pod hasłem, że nikt nie jest tak biedny, by nie pomógł drugiemu, i nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka. Dziś ten świąteczny stół ma łączyć, a nie dzielić. Witam was wszystkich serdecznie.

Wraz z gdańskim restauratorami śniadanie na Targu Węglowym od lat organizuje Szczep Bór gdańskiego ZHP.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, rady i restaurator Piotr Dzik, z-ca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Na Targu Węglowym byli także Teresa Wasilewska - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, miejscy radni i grono gdańskich restauratorów
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, rady i restaurator Piotr Dzik, z-ca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Na Targu Węglowym byli także Teresa Wasilewska - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, miejscy radni i grono gdańskich restauratorów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz: - Piotr Dzik to człowiek o wielkim sercu, ale  też taki, który umie zgromadzić innych wokół siebie i namówić ich do pomocy. Dzięki niemu, gdańskim i pomorskim restauratorom, ludziom dobrej woli, możemy się tu spotkać, za co serdecznie mu dziękuję - dziękowała prezydent. - Święta Wielkiejnocy to czas narodzin na nowo. Dziś wszyscy czujemy już nareszcie wiosnę, a zima była długa w tym roku, także w naszych sercach po stracie pana prezydenta i w nich jeszcze trochę potrwa... Życzę wam, wiedząc jak często ciężki jest was los, by dobrzy ludzie byli wokół was i żeby zmartwychwstały pan Jezus także do was przyszedł i pomógł wam zmieniać wasze życie.

 

ks. inf. Ireneusz Bradtke tradycyjnie poświęcił nie tylko święconkę, ale także uczestników śniadania wielkanocnego na Targu Węglowym
Ks. inf. Ireneusz Bradtke tradycyjnie poświęcił nie tylko święconkę, ale także uczestników śniadania wielkanocnego na Targu Węglowym
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Święconkę przygotowaną przez restauratorów poświęcił ks. inf. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej: - Jutro rano po raz kolejny w swoim życiu będziemy przeżywać radość ze zmartwychwstania Jezusa, z tego najważniejszego wydarzenia, które przywróciło nam wszystkim nadzieję - mówił ks. inf. Bradtke. - Święta Wielkanocne to święta nadziei, że można wygrać nawet przegraną wojnę, można wygrać każdą jedną sprawę, gdy będziemy blisko Jezusa. Zapraszam wszystkich tu zebranych na mszę rezurekcyjną w Wielką Niedzielę o godz. 6 w kościele Mariackim.

 

Magdalena Adamowicz
Magdalena Adamowicz, za nią starsza córka - Antonina
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Głos zabrała także Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego prezydenta Gdańska: - Paweł przez te blisko dwadzieścia lat był tutaj z nami. Czasem bywałam tu z nim, bywały też nasze córki. Zawsze wracając do domu opowiadał mi jakąś historię, bo on zawsze z wami rozmawiał, był blisko was - podkreśliła Magdalena Adamowicz. - Następcy Pawła kontynuują tę tradycję i wierzę, że będzie w Gdańsku kontynuowana zawsze. I chociaż jest wam czasem ciężej w życiu, z różnych powodów, chciałabym by nikt was nie oceniał, i byście zawsze dobrze się w Gdańsku czuli. Wierzę, że w tych dniach świątecznych będzie dużo miłości i wzajemnego szacunku, czego wam życzę.


Na potrzebujących wsparcia w namiocie przy Targu Węglowym czekało tego dnia m.in. 1500 jaj, 300 kg bigosu, 200 litrów żurku, setki bochenków chleba, świąteczne ciasta, surówki, owoce i warzywa, paczki żywnościowe na drogę.

W Wielką Niedzielę, 21 kwietnia, na śniadanie wielkanocne zapraszają jeszcze studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Górka, początek o godz. 7.40 - parking przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku.

 

 

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!