Wielkanoc. Groby Pańskie w gdańskich kościołach

Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach przygotowuje się na Wielki Piątek. Nie inaczej jest w Gdańsku - zobacz, jak wyglądają tegoroczne symboliczne dekoracje na pamiątkę śmierci Chrystusa.
20.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grób Pański w kościele p.w. Opatrzności Bożej...
Grób Pański w kościele p.w. Opatrzności Bożej...
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Tradycja budowanie symbolicznego Grobu Pańskiego w kościołach sięga średniowiecza, jednak w XVIII wieku zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie - poza Austrią, Węgrami, Polską i południowymi Niemcami - podaje portal historyczny dzieje.pl.

Grób Pański to symboliczna dekoracja przygotowywana w kościołach w Wielkim Tygodniu na pamiątkę śmierci Chrystusa.

 

... w kościele p.w. Ignacego Loyoli
... w kościele p.w. Ignacego Loyoli
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Od VIII wieku w większości krajów europejskich kultywowano paraliturgiczny obrzęd składania pod kamienną płytą grobową samego krzyża lub Chrystusa w postaci eucharystii. W niektórych świątyniach składano krzyż oraz puszkę z Najświętszym Sakramentem.

Natomiast hostię w monstrancji nad wyobrażeniem grobu Chrystusa po raz pierwszy wystawiono w kościele jezuitów w Monachium, a dopiero w epoce baroku wprowadzać zaczęto dodatkowo figurę zmartwychwstałego Jezusa przykrytego całunem.

W Polsce w różnych epokach często wprowadzano do dekoracji grobów aktualne motywy, symbolizujące aktualne, trudne doświadczenia narodowe. Tak było np.w czasie rozbiorów, podczas II wojny światowej i w trakcie stanu wojennego. 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

TV

Pracownicy magistratu oddali krew