• Start
  • Wiadomości
  • Wielka Zbiórka Książek 2020. Wspomóż czytelników - akcja trwa do 11 października 

Wielka Zbiórka Książek 2020. Wspomóż czytelników - akcja trwa do 11 października 

W Gdańsku, i sześciu innych miastach w Polsce, trwa akcja Fundacji Zaczytani.org, dzięki której przekazane przez nas książki, nowe lub używane, trafią do otwartych bibliotek w szpitalach, placówkach opiekuńczych i pomocowych. W jednym z 13 gdańskich punktów zbiórki, w Forum Gdańsk, akcji towarzyszy interesująca wystawa. 
04.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Książki z Wielkiej Zbiórki zasilają biblioteki w szpitalach i placówkach opiekuńczych. W ubiegłym roku zaczytani.org zebrali ponad 600 tysięcy książek, które trafiły do blisko 300 bibliotek w Polsce
Książki z Wielkiej Zbiórki zasilają biblioteki w szpitalach i placówkach opiekuńczych. W ubiegłym roku zaczytani.org zebrali ponad 600 tysięcy książek, które trafiły do blisko 300 bibliotek w Polsce
mat. Forum Gdańsk

Zebrane książki zasilą tzw. Zaczytane Biblioteki gwarantując stały dostęp do literatury pacjentom szpitali, hospicjów, domów opieki, podopiecznym domów dziecka, rodzin zastępczych, domów seniora, mieszkańcom odwiedzającym świetlice i lokalne centra aktywności, dawcom odwiedzającym stacje krwiodawstwa, osadzonym w zakładach karnych. Zaczytane Biblioteki nie są standardowymi wypożyczalniami. Funkcjonują zgodnie z ideą bookcrossingu. 

Dzięki regularnym wysyłkom książek z centralnego magazynu Fundacji Zaczytani.org każdy ma możliwość zabrania ze sobą do domu ulubionej pozycji. W ten sposób organizatorzy akcji zachęcają nie tylko do czytania, ale też do dzielenia się książkami.

– Dla nas książka jest pretekstem do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym czy nawet między grupami społecznymi. Naszą misją jest pokazywanie ludziom, jak ważną rolę może odgrywać książka w procesie leczenia czy w trudnej codzienności – mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Zaczytani deklarują, że w ubiegłym roku udało się im zebrać ponad 600 tysięcy książek, którymi zasilili blisko 300 Zaczytanych Bibliotek na terenie całej Polski.

Przy okazji Wielkiej Zbiórki Książek odbywa się też w kilku miastach wystawa pt. Zaczytane Ławki
Przy okazji Wielkiej Zbiórki Książek odbywa się też w kilku miastach wystawa pt. Zaczytane Ławki
mat. Forum Gdańsk

 

Zaczytane ławki przed Forum Gdańsk

Przy okazji Wielkiej Zbiórki Książek odbywa się też w kilku miastach wystawa pt. Zaczytane Ławki. W naszym mieście znajdziemy ją przed Forum Gdańsk. Stoją tam intrygujące formą rzeźby - ławeczki w kształcie otwartych książek. To jednocześnie miejskie meble, bo można nie tylko podziwiać, ale też na nich usiąść, najlepiej z... książką. 

Ławeczki są kolorowe i intrygujące, budzą uśmiech, czasem refleksję. Mają swoje nazwy, na przykład: Ławka Spełnionego Twórcy, Ławka Odwagi, Ławka Pełna Metafor, Ławka Miód Malina. Ich ambasadorami zostali znani twórcy m.in. Andrzej Mleczko, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Małgorzata Ostrowska, Katarzyna Pakosińka. 

Są również praktyczne - przy każdej ławce jest umieszczony kod QR, który pozwala na pobranie bezpłatnego audiobooka.

Wystawa Zaczytane Ławki potrwa również do 11 października.

 

Jakie książki można podarować?

Organizatorzy akcji przypominają, że czekają na książki nowe, ale również używane, wydane po 2000 roku, przeznaczone dla czytelników w różnym wieku: dzieci, młodzieży lub dorosłych. Gatunek literatury jest obojętny, nie przyjmują tylko podręczników i encyklopedii.


Co stanie się z zebranymi książkami?

Zbierane w siedmiu miastach (Gdańsku oraz Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) książki trafią najpierw do magazynów. Następnie wolontariusze fundacji je posortują i przygotują paczki dla beneficjentów fundacji, czyli szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

Zasady bezpieczeństwa

Epidemia koronawirusa powoduje, że dbałość o bezpieczeństwo sanitarne przy każdej akcji staje się zadaniem pierwszoplanowym, co podkreślają współorganizatorzy z Forum Gdańsk. 

- Bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo prowadzonej akcji - mówi Magdalena Gibney, dyrektorka Forum Gdańsk. - W związku z panującą epidemią koronawirusa zwróciliśmy się z prośbą o rekomendację do Głównego Instytutu Sanitarnego oraz do Ministerstwa Zdrowia. Na podstawie udzielonych rekomendacji przygotowaliśmy informacje, jak przeprowadzić zbiórkę bezpiecznie. 

Wg rekomendacji GIS osoby przynoszące książki do Punktu Zbiórki powinny mieć założoną maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki ochronne. Tak wyposażone będą też osoby w punkcie zbiórki odbierające dary. Książki należy zostawiać tylko w miejscu do tego wyznaczonym, bez dotykania innych egzemplarzy znajdujących się w kartonie na zbiórkę. Zanim zostaną zapakowane, książki przejdą 24-godzinną kwarantannę.

Również proces dostarczania książek do magazynu jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi Sanepidu: każda osoba dostarczająca książki do magazynu jest zobowiązana do zdezynfekowania rąk i włożenia maseczki ochronnej zasłaniającej nos i usta oraz rękawiczek ochronnych. Musi zachowywać dystans społeczny, a w magazynie przebywać jak najkrócej i tylko w oznaczonej strefie odbioru książek.

Ławeczki są kolorowe, mają zabawne nazwy, na przykład: Ławka Miód Malina, ich ambasadorami są znani twórcy. Można na nich siadać, a przy każdej umieszczony kod QR, który pozwala na pobranie bezpłatnego audiobooka
Ławeczki są kolorowe, mają zabawne nazwy, na przykład: Ławka Miód Malina, ich ambasadorami są znani twórcy. Można na nich siadać, a przy każdej umieszczony kod QR, który pozwala na pobranie bezpłatnego audiobooka
mat. Forum Gdańsk

 

Jak można wesprzeć Wielką Zbiórkę Książek?

Oddać książkę w jednym z punktów zbiórki, ale również:

  • Poinformować o akcji znajomych i rodzinę.
  • Dodać zaczytaną nakładkę na zdjęciu profilowym na Facebooku.
  • Dodawać zdjęcia i informacje o Wielkiej Zbiórce Książek w swoich social mediach, oznaczając Zaczytanych (FB: zaczytani.org, IG: zaczytani_org) oraz dodając #WZK.
  • Zaangażować się w wolontariat – aby pomóc w sortowaniu książek. Więcej informacji: wzk@zaczytani.org.

 

Sprawdź, gdzie możesz oddać książkę w Gdańsku:

 

Gdański Teatr Szekspirowski

ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

Hol główny teatru

codziennie

godz. 14:00-19:00

 

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Dębinki 1

Przedsionek wejścia głównego do biblioteki.

poniedziałek - piątek

godz. 9:00-14:00

 

Szkoła Podstawowa nr 21 im. kpt. ż. w. K. O. Borchardta

ul. Na Stoku 43

poniedziałek - piątek

godz. 6:30-15:30

 

Urząd Statystyczny w Gdańsku

ul. Danusi 4

Pokój nr 7 na parterze (Informatorium)

poniedziałek godz. 7:00-18:00

wtorek - piątek godz. 7:00-15:00

 

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów"

ul. Turystyczna 3

poniedziałek - piątek

godz. 10:00-20:00

 

Europejskie Centrum Solidarności

ul. Solidarności 1

stanowisko naprzeciwko kas biletowych - parter

poniedziałek - piątek

godz. 11.00-18.00

sobota

godz. 11.00-15.00

 

Miejski Teatr Miniatura

ul. Grunwaldzka 16

Foyer Teatru Miniatura, niedaleko głównego wejścia do teatru, dostępne dla wszystkich tylko w godzinach prezentacji spektakli

 

Ziaja Ltd

ul. Jesienna 9

Główny hol, przed magazynem

godz. 11:00-13:00

 

Alior Bank – oddział

ul. Rajska 8/5

poniedziałek - piątek

godz. 9:00-17:00

 

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Marusarzówny 10

Przy portierni

poniedziałek - piątek, godz. 8:00 - 17:00

 

AVIVA

aleja Grunwaldzka 163

sala szkoleniowa

poniedziałek - piątek godz. 8:00-16:00

 

Opera Bałtycka w Gdańsku

aleja Zwycięstwa 15

Przed kasą Opery

wtorek - piątek

godz. 12:00-19:00

sobota

godz. 14:00-19:00

 

Forum Gdańsk

Targ Sienny 7

w godzinach pracy centrum Handlowego

 

Wielka Zbiórka Książek została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów siedmiu miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

TV

120-letnia kamienica jak nowa