PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Gdańsk zebrał już ponad 250 tys. zł AKTUALIZACJE
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Gdańsk zebrał już ponad 250 tys. zł AKTUALIZACJE
WOŚP pod batutą Jurka Owsiaka gra dziś - w niedzielę, 13 stycznia 2019 r. - po raz 27., i jak co roku, bierze w nim udział też Gdańsk. Od rana na ulicach miasta wolontariusze zbierali datki do puszek, od kilku dni trwają też aukcje internetowe.
Orkiestra zbierała dziś na zakup specjalistycznego sprzętu dla tych oddziałów szpitalnych, które udzielają pomocy najciężej chorym dzieciom
Orkiestra zbierała dziś na zakup specjalistycznego sprzętu dla tych oddziałów szpitalnych, które udzielają pomocy najciężej chorym dzieciom
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Gdańszczanie wspomagają Orkiestrę również w ten sposób: 46 osób oddało po 450 ml krwi, co dało blisko 21 litrów krwi
Gdańszczanie wspomagają Orkiestrę również w ten sposób: 46 osób oddało po 450 ml krwi, co dało blisko 21 litrów krwi
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA GODZ. 19.30

Na Targu Węglowym panuje fantastyczna, radosna atmosfera. Trwa koncert zespołu Blue Cafe, a przed nami jeszcze (o godz. 20) Światełko do nieba, a potem kolejny

występ. Tym razem zepołu Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Miejski plac wręcz czerwieni się od charakterystycznych serduszek WOŚP. Darczyńcy przyklejają je m.in. do kurtek, czapek, torebek i dziecięcych wózków.

W pobliżu Katowni, gdzie ustawiono koncertową scenę, pojawiło się kilkaset osób. Większość po to, aby posłuchać występów artystów, ale nie brakuje i takich, którzy postanowili wziąć udział w orkiestrowych licytacjach.

Prawdziwe oblężenie przeżywa zaś stoisko z gadżetami WOŚP, do którego stoi długa kolejka. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też stoiska gastronomiczne, które funkcjonują na Targu od początku grudnia 2018 r. w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Mieszkańcy Gdańska wspierają WOŚP nie tylko finansowo. Okazało się, że nie brakuje chętnych, którzy postanowili oddać krew. Do krwiobusu, który zaparkował przy gmachu Teatru Wybrzeże zgłosiły się 63 osoby. Po wstępnym wywiadzie lekarskim, aż 46 osób oddało po 450 ml krwi, co dało blisko 21 litrów krwi! To naprawdę dobry wynik.

Wśród krwiodawców znalazła się Katarzyna Suchocka, mieszkanka Gdańska pochodząca z Giżycka.

- Oddałam krew po raz pierwszy, choć od dawna o tym myślałam - mówi Katarzyna Suchocka. - Zobaczyłam dziś krwiobus i uznałam, że to świetna okazja na taki debiut. WOŚP wspieram od lat, ale tym razem w innej formie. Na miejscu wspierała mnie koleżanka.


W Wielkiej Zbrojowni trwa liczenie pieniędzy z dzisiejszej zbiórki. Zostaną one wpłacone na konto WOŚP w mBanku
W Wielkiej Zbrojowni trwa liczenie pieniędzy z dzisiejszej zbiórki przez pracowników mBanku. Pieniądze zostaną wpłacone na konto WOŚP
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA GODZ. 18.00

W głównym sztabie WOŚP w Gdańsku pojawił się też kwestujący na ulicach Gdańska prezydent Miasta Paweł Adamowicz. Po podliczeniu pieniędzy z jego puszki okazało się, że zebrał ponad 5,6 tys. zł. Paweł Adamowicz podkreślił, że gdańszanie są bardzo hojni, choć datki na WOŚP wrzucali też obywatele innych krajów: Ukrainy, Białorusi czy Szwecji.

Posłuchaj, jak swoją pracę wolontariusza WOŚP podsumował prezydent:


AKTUALIZACJA GODZ. 16.30

Anieszka Buczyńska, koorydnatorka WOŚP w Gdańsku: - Mamy już 250 tysięcy złotych!

Jeszcze o godz. 15 główny sztab WOŚP w Gdańsku informował, że zebrano 100 tys. złotych, a zaledwie 1,5 godziny później ta kwota wzrosła do 250 tysięcy złotych!
- To kwota, jaką zebrano dotąd we wszystkich gdańskich sztabach. Z dzisiejszego kwestowania rozliczyło się już 223 wolontariuszy - informuje Sandra Szmigiel ze sztabu WOŚP w Gdańsku. - Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o jakichkolwiek incydentach związanych z dzisiejszą zbiórką.

Zobacz sondę filmową z wolontariuszami:


AKTUALIZACJA GODZ. 16

- Na ulicach Gdańska jest 1200 wolontariuszy orkiestry, a w całym kraju jest ich ponad 120 tysięcy - mówi Agnieszka Buczyńska, koorydnatorka WOŚP w Gdańsku.

Do tegorocznego finału jeszcze kilka godzin, ale już wiemy, że zebrano dotychczas ponad 100 tysięcy złotych. - Nastroje są wspaniałe - zapewnia Buczyńska. 
Pieniądze liczone są już teraz w Wielkiej Zbrojowni, gdzie znajduje się Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. 

Zobacz relację z centrum:  

2AKTUALIZACJA GODZ. 15
W sztabie WOŚP, który zorganizowano w gmachu SP nr 8 przy ul. Dragana, panuje  dziś atmosfera wielkiego rodzinnego święta. Pojawiły się tu dziesiątki osób, w tym całe rodziny, które kupują i licytują na rzecz Orkiestry, a przy okazji miło spędzają czas przy kawie i cieście.
Natalia Dobrzyńska, Katarzyna Uszyńska i Alicja Sobolewska, uczennice 8F z SP nr 8, kwestują dziś już od godz. 8.30: - Ludzie chętnie wrzucają do puszek. Niektórzy chcą porozmawiać, inni odchodzą w milczeniu. Wrzucają podobne kwoty, jak w poprzednich latach, ale naszym zdaniem, na ulicach jest zdecydowanie mniej ludzi niż w poprzednich latach. Może dlatego, że sklepy dziś są zamknięte... - twierdzą dziewczęta.

Kaja Kędzioł, wolontariuszka WOŚP, także ze sztabu przy ul. Dragana, kwestowała dziś od godz. 7. - Zbierałam głównie przy dworcach. Ludzie różnie reagowali, ale w większości bardzo pozytywnie. Wrzucali często niemałe kwoty, ale trudno na razie powiedzieć, czy pobijemy ubiegłoroczny rekord. Orkiestra ma swoich zwolenników w różnym wieku, wrzucają i młodsi i starsi - zapewnia Kaja.

IMG_20190113_142919
Wolontariuszki Natalia Dobrzyńska, Katarzyna Uszyńska i Alicja Sobolewska to uczennice 8F z SP nr 8. Zbierają pieniądze do puszek już od rana
Kamila Grzenkowska/gdansk.pl


AKTUALIZACJA GODZ. 14

Sztab WOŚP w gdańskiej ósemce  jest drugim co do liczby wolontariuszy w mieścieNa ulicach Gdańska działają wolontariusze z 11 sztabów. Sztab przy Szkole Podstawowej nr 8 na Chełmie jest drugim co liczebności w mieście. Działa w nim aż 180 osób, co zresztą widać na zdjęciu z wczoraj, kiedy to rozdawano w szkole puszki. Teraz wraz z kolegami i koeżankami z innych sztabów działają na ulicach Gdańska.


Zobacz relację wideo:


Do włączenia się w Wielką Orkiestrę świątecznej Pomocy i do wsparcia jej dzieła zachęcał i zachęca prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który już tradycyjnie sam zarejestrował się jako wolontariusz, ma swój identyfikator i zbiera pieniądze do puszki. Jako wolontariusze kwestują też zastępcy prezydenta Gdańska: Piotr Kowalczuk i Piotr Grzelak, którego wspierają synowie. Obaj zastępcy biorą udział w Orkiestrze już kolejny raz.


W niedzielę, 13 stycznia, gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
W niedzielę, 13 stycznia, gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA GODZ. 12.30 

Pierwsze wyniki dzisiejszej zbiórki w Gdańsku będą znane około godz. 15.
- Niektórzy wolontariusze kwestują już od 6 rano. Często są to całe grupy szkolne, które chodzą z WOŚP-owymi puszkami po dzielnicach, w których mieszkają - mówi Agnieszka Buczyńska, która kieruje Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Zbiórka przebiega spokojnie. Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o jakichkolwiek incydentach.

Na aukcji sztabu WOŚP największą popularnoscą cieszy się rower męski produkcji Kross Le Grand William. To seria ORIGINALS inspirowana pierwszymi modelami rowerów miejskich. Aukcja osiągnęła wartość 910 zł. A na aukcji miejskiej bezkonkurencyjna jest orangutanica Raja i jej obraz! Dzieło o wymiarach 42 x 29,7 cm zostało wykonane nietoksycznymi farbami plakatowymi, techniką dowolną. Pracę Raja wykonała dla Michała Krause, swojego wieloletniego opiekuna. Trzeba za nią zapłacić 2550 zł!


AKTUALIZACJA 13 STYCZNIA, GODZ. 10 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już gra! Na ulicach wolonatriusze zbierają pieniądze do puszek. Znajdziecie ich też w 11 sztabach. Ile udało im się już zebrać, będziemy informowac na bieżąco. 

Scena WOŚP „Gdańsk dla Orkiestry" ustawiona będzie, jak w sylwestrową noc, nieopodal Złotej Bramy na ul. Bogusławskiego (w stronę Targu Węglowego). Muzycy rozgrzewający wolontariuszy i darczyńców pojawią się na niej o godz. 15:00. Koncert zakończy się ok. godz. 21:00.

Światełko do Nieba zaplanowano na godz. 20. Tym razem nie będzie fajerwerków, ale będzie to pokaz pirotechniki scenicznej, bezhukowej. 

Wszystkie aukcje miejskie znajdziecie na tej stronie.

Wszystkie aukcje sztabu WOŚP znajdziecie na tej stronie.Na co zbiera Orkiestra?

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje zbiórkę na zakup specjalistycznego sprzętu dla placówek z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

Jak podaje WOŚP, w Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali, które obejmują zasięgiem teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

Finał z popularną kwesą uliczną zaplanowano na niedzielę, 13 stycznia - pieniądze jak zwykle będzie można wrzucić do charakterystycznych WOŚPowych puszek, które noszone będą przezwolontariuszy. Część gdańskiech centrów handlowych już w sobotę włączyła się do zbiórki pieniędzy, bowiem 13 stycznia wypada tzw. niedziela niehandlowa. Nie ma tam wolontariuszy, a jedynie stacjonarne skarbony, w których można umieszczać datki (w całym Gdańsku jest ich kilkanaście). 

Co ważne, już od kilku dni można wziąć udział w specjalnych Orkiestrowych internetowych aukcjach, przygotowanych zarówno przez miasto Gdańsk, jak i gdański sztab WOŚP. Będą one trwały jeszcze przez kilka dni po niedzielnym finale WOŚP. Sprawdźcie, co można wylicytować!


AUKCJE MIEJSKIE:

Największą popularnością na tej aukcji cieszy się obraz namalowany przez orangutanicę Raję z gdańskiego ogrodu zoologicznego. W sobotę, 12 stycznia, około południa, oferowano za niego już 2,5 tys. złotych.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też jednodniowy rejs historycznym żaglowcem "Zaruski", za który już zaproponowano 640 złotych, a także wynajem na jeden dzień loży VIP na gdańskim bursztynowym stadionie – w sobotę kosztowało to już 1059 złotych.

Co jeszcze można wylicytować? Na przykład bursztynową kolię "Qule", którą przygotowano na wzór biżuterii, którą ofiarowano księżnej Kate w trakcie jej książęcej wizyty w Gdańsku, wspólnie z mężem Williamem. Na aukcji znalazł się też zegar z drewnianej, XVIII-wiecznej rury wodociągowej i koszulka Lechii Gdańsk z autografem Jarosława Kubickiego.

Wszystkie aukcje miejskie znajdziecie na tej stronie.


AUKCJE PRZYGOTOWANE PRZEZ GDAŃSKI SZTAB WOŚP:

Tutaj, do sobotniego południa, największym zainteresowaniem cieszył się rower marki Kross ufundowany przez sklep szprychy.com. Dotąd zaoferowano za niego 610 złotych. Dużą popularnością cieszy się też voucher na zwiedzanie jednego z symboli Gdańska - statku "Sołdek", w towarzystwie dyrektora Muzeum Morskiego. Jedna z osób zaproponowała za taką atrakcję 305 złotych. Są też chętni na jeden nocleg w gdańskim hotelu Almond Business&Spa. Dotąd zaoferowano za taką usługę 162 zł.

Co jeszcze znalazło się na tej akcji? M.in. walizka marki Wittchen, rejs żaglowcem Loth Lorien podczas Baltic Sail i przejażdżka gondolą VIP na kole Amber Sky, które obecnie stoi na Wyspie Spichrzów.

Wszystkie aukcje sztabu WOŚP znajdziecie na tej stronie.

Wspólnie z Orkiestrą postanowiło zagrać też najmłodsze centrum handlowe w naszym mieście - Forum Gdańsk. Już dzisiaj, w sobotę 12 stycznia, na specjalnej instalacji w kształcie serca można odcisnąć swój kciuk, by pokazać wspólnotę z osobami popierającymi i wspierającymi WOŚP. Na miejscu można spotkać wolontariuszy z charakterystycznymi, orkiestrowymi puszkami. O godz. 16 zaplanowano tu występ teatralny dla dzieci pt. "W Krainie Ziombelków”, w wykonaniu Akademii Artystycznej z Gdańska.


Będzie się działo! 27. finał WOŚP już w niedzielę, 13 stycznia! PROGRAM


W niedzielę, 13 grudnia, zajrzyjcie w okolice Targu Węglowego, gdzie stanie koncertowa scena, a także do szkół, które znajdują się w Państwa dzielnicach. Wiele z nich zaangażowało się w organizację różnych atrakcji, które odbędą się właśnie w placówkach oświatowych.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze