• Start
  • Wiadomości
  • Wielka Gra w Amber Expo. Dwa szalone dni poświęcone planszówkom

Wielka Gra w Amber Expo. Dwa szalone dni poświęcone planszówkom

Targi Gra i Zabawa 2017 trwają od soboty do niedzieli do godz. 18 w Amber Expo. Można zagrać w 1500 gier planszowych przy 350 stolikach, spotkać w realu postaci z gier czy komiksów, wziąć udział w warsztatach plastycznych czy sprawdzić się w quizie wiedzy o baśniach.
19.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Stoisko do gry 'Pass the Pigs' czyli Podrzuć Świnię. Zamiast kostką do gry rzucamy... miniaturową świnką!

Tysiące miłośników planszówek opanowały w sobotę i niedzielę Amber Expo. Chodzi o gry przygodowe, logiczne, edukacyjne, karciane, puzzle czy klocki. Dla miłośników takich gier to po prostu raj. 

W gry można grać na miejscu (impreza trwa do niedzielnego wieczora); można zapoznać się z nowościami (i kupić je na miejscu); można wziąć udział w warsztatach projektowania gier; posłuchać, jak planszówki mogą uczyć historii (tak!) albo jak granie wpływa na rozwój osobowy, psychologiczny i poszerzanie wyobraźni. Był też wykład o połączeniu tradycyjnych planszówek z nowoczesnymi aplikacjami (popularnymi “apkami”) - wszystko dla większej frajdy graczy. 

Po wybiegu chodziły ożywione postaci m.in. z gier Tekken, Mortal Kombat i Wiedźmin

W ramach targów dwie prelekcje wygłosił m.in. Adam Kwapiński, zawodowy projektant gier mający na swoim koncie kilkanaście tytułów wydawanych w Polsce i za granicą. Najbardziej znane gry jego autorstwa to Herosi, Sigismundus Augustus, Bohaterowie Wyklęci czy Teomachia. Kwapiński nie lubi gier kooperacyjnych, nadmiernej losowości i konieczności przekładania żetonów z miejsca na miejsce, co było słychać w jego wykładach.

Można było spotkać postaci z gry towarzyskiej 'Kim jest Janusz?'

Kto nie wie, jak w daną grę zagrać, może skorzystać z pomocy wolontariuszy, którzy chętnie wyjaśniają zasady. Były też oczywiście stare, dobre i wiecznie popularne szachy. To być może planszówka wszech czasów? 

Wśród nowości pojawiła się m.in. gra planszowa sopockiego Trefla "Anty-Monopoly". Jak czytamy w opisie, rozgrywka "oddaje współczesne realia, w których mali i średni przedsiębiorcy działają na rynku razem z wielkimi monopolistami. Tu sami decydujecie, czy chcecie rozegrać partię z punktu widzenia przedsiębiorcy, czy monopolisty, dzięki czemu w trakcie rozgrywki kierować się będziecie odmiennymi regułami."

Czy gry mogą uczyć historii? Na zdjęciu stoisko kolejnej odsłony gry na konsole Call of Duty

Stoiska są bajecznie: kolorowe i pełne fantazji, jak na świat gier przystało. Przyciągają uwagę i rozbudzają wyobraźnię. Niewątpliwą atrakcją był pokaz (na wybiegu) bohaterów i bohaterek gier w realu: czy jest coś lepszego niż na parę chwil móc zostać bohaterką gry, komiksu, filmu w rzeczywistości? Wcielić się w postać nie tylko na planszy, ale całą sobą?

Był też pokaz nowości z targów planszówek z niemieckiego Essen, gdzie co roku pokazywane są największe i najważniejsze premiery ze świata gier planszowych. 

Kilkaset stolików do gry. A nad wszystkim unosi się duch My Little Pony

Do tego setki bitew (na stolikach), turniejów, starć, konfrontacji. Na pewno i zwycięzcy i pokonani byli równie szczęśliwi. Liczy się bowiem dobra zabawa i duch współzawodnictwa. 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim