• Start
  • Wiadomości
  • Więcej miejsca na pomorskich plażach. Prace refulacyjne potrwają do września

Więcej miejsca na pomorskich plażach. Prace refulacyjne potrwają do września

Na pomorskie plaże trafi około 4 mln metrów sześc. piasku, dzięki czemu ich szerokość zwiększy się od 40 do nawet 100 metrów. Piasek użyty do tego przedsięwzięcia, wydobywany jest w trakcie prac związanych z pogłębieniem i poszerzeniem toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku.
26.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Więcej miejsca na pomorskich plażach to świetna wiadomość zarówno dla mieszkańców nadmorskich miejscowości, jak i turystów
Więcej miejsca na pomorskich plażach to świetna wiadomość zarówno dla mieszkańców nadmorskich miejscowości, jak i turystów
gdańsk.pl

 

Modernizacja toru wodnego, którego długość wynosi prawie 6,5 kilometra, rozpoczęła się z początkiem czerwca br. O pracach związanych z tą inwestycją szczegółowo opowiedziano w środę, 26 czerwca, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w gdańskim Kapitanacie Portu. W spotkaniu udział wzięli kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski -dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Małkiewicz - naczelnik wydziału techniczno – inwestycyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni i Michał Gawroński przedstawiciel firmy Jan de Nul Group, wykonawcy robót.

- Od 2003 roku do Portu Gdańskiego zawijają największe statki na świecie, a od 2010 roku także największe kontenerowce – wyjaśnia kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski. - Dlatego celem modernizacji toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku jest umożliwienie dwukierunkowej żeglugi statków. W praktyce oznacza to tyle, że statki będą mogły w jednym czasie wypływać i wpływać do portu. Inwestycja zintensyfikuje ruch na torze wodnym, ale także obroty portu.

W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie z 350 do 600 metrów i zwiększenie jego głębokości z 17 do 18 metrów. Za prace odpowiedzialna jest firma Jan de Nul Group, która do modernizacji toru wodnego używa jednej z największych na świecie pogłębiarek Leiv Eriksson. Nasi Czytelnicy mogą ją zobaczyć na poniższym filmie.

ZOBACZ FILM

 

W trakcie prac, które mają zostać ukończone we wrześniu, z dna morskiego wydobytych zostanie około 5 mln metrów sześciennych piasku.

- Trudno to sobie zwizualizować, ale gdyby poszukać przykładu, taką ilością piasku moglibyśmy zasypać miejscowość o powierzchni Jastrzębiej Góry na wysokość około 2 metrów - wyjaśnia Michał Gawroński z firmy Jan de Nul Group.

Warto zaznaczyć, że piasek wykorzystany do refulacji został przebadany pod względem geologicznym i chemicznym. Ten, który trafił i trafi na pomorskie plaże (mowa o niespełna 4 mln m sześc. piasku) jest bezpieczny dla człowieka. Dodatkowy 1 mln m sześc. piasku z dna morza zostanie zabezpieczony i być może wykorzystany do refulacji plaż w przyszłości.

Zakończyły się już prace poszerzania plaż w Jelitkowie i Brzeźnie (do wysokości stadionu letniego). Teraz wykonawca przeniesie się do Jastrzębiej Góry. Refulacja obejmuje także plaże na cyplu helskim, w Sztutowie i Stegnie, Kuźnicy, Ostrowie. Ostatnie prace, które zaplanowano we wrześniu, odbędą się na Westerplatte.

 

Piasek wydobyty z dna morza trafia najpierw na statek. Następnie astępnie dzięki rurociągom na plażę
Piasek wydobyty z dna morza trafia najpierw na składowisko znajdujące się na pogłębiarce. Następnie, dzięki rurociągom, odprowadzany jest na plażę
fot. Urząd Morski w Gdyni

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej