• Start
  • Wiadomości
  • Wideospotkanie z Arturem Przybysławskim - tłumaczem tybetańskiego, laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego

Wideospotkanie z Arturem Przybysławskim - tłumaczem tybetańskiego, laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego

„Pan Profesor” - to książka, która zwyciężyła w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca za 2019 rok. Spotkanie z jej autorem, Arturem Przybysławskim - który napisał m.in. „Buddyjską filozofię pustki” i „Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka”, jest także nagradzanym tłumaczem z języka angielskiego i tybetańskiego - odbędzie się online w piątek, 29 stycznia, na YouTubie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz na Facebooku.
28.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Artur Przybysławski jest filozofem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim (na Uniwersytecie Jagiellońskim), specjalizującym się w zakresie filozofii buddyjskiej i historii filozofii. Tłumaczy z języka angielskiego i tybetańskiego, sam też napisał wiele książek - m.in. nagrodzonego „Pana Profesora”
Artur Przybysławski jest filozofem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim (na Uniwersytecie Jagiellońskim), specjalizującym się w zakresie filozofii buddyjskiej i historii filozofii. Tłumaczy z języka angielskiego i tybetańskiego, sam też napisał wiele książek - m.in. nagrodzonego „Pana Profesora”
mat. WiMBP w Gdańsku

„Pan Profesor” to obrazoburcza i zjadliwa parodia polskiego życia naukowego, przedstawionego poprzez uniwersyteckie losy Zenona Eli robiącego karierę naukową. Polski uniwersytet przedstawiony jest w bardzo krzywym zwierciadle ukazującym większość absurdów i powierzchowności życia naukowego, a jej absurdalny humor przywodzi na myśl słynny „Paragraf 22” Josepha Hellera

W warstwie językowej książka jest literackim przetworzeniem i wykorzystaniem zarówno naukowego slangu jak i języka filozoficznego do opisu zjawisk życia codziennego i funkcjonowania uniwersytetu, co daje z jednej strony efekt komiczny, a z drugiej stanowi nową jakość w języku polskiej literatury.

Książka zawiera sporo odniesień do literatury i filozofii zarówno w warstwie językowej, jak i tematycznej (Kafka, Witkiewicz, Gombrowicz, Bernhard, Joyce, Kartezjusz, Heidegger, Kant, kultura grecka, Sterne, Rabelais). Nie jest więc tylko swoistą krytyką uniwersytetu, ale i po prostu zabawą z literaturą i filozofią, które mają nierzadko - jak sam uniwersytet - tendencję do zbyt poważnego traktowania samych siebie. Z filozofii jednakże korzysta się w książce w sposób, który nie wymaga od czytelnika znajomości jej dziedzictwa i historii.

Ciekawą treść i formę doceniła komisja Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca za 2019 rok - Artur Przybysławski za „Pana Profesora” otrzymał pierwszą nagrodę. Publikację można wypożyczać w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z autorem będzie można się spotkać wirtualnie w piątek, 29 stycznia, na YouTubie i Facebooku biblioteki. Rozmowę poprowadzi Anna Burzyńska. Początek o godzinie 18:00.

O autorze:

Artur Przybysławski - pracownik Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, autor książek „Coincidentia oppositorum” (2004), „Buddyjska filozofia pustki” (2009), „Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka” (2010), „Tales i początki refleksji europejskiej” (2016), „Buddyjska epistemologia Tybetu” (2017), „Cognizable object in Sa skya Pandita” (2017), „Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka” (2018) i innych. Tłumacz z języka angielskiego i tybetańskiego, wyróżniony przez Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich za przekład „Ostatnich dni Immanuela Kanta” Thomasa De Quincey'a.

Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca (nazwę gdańscy radni przyjęli w kwietniu 2020 roku podczas sesji Rady Miasta Gdańska dla dotychczasowego, organizowanego od 1991 roku, Konkursu Literackiego Miasta Gdańska, którego inicjatorem był Bolesław Fac) skierowany jest do członków literackich stowarzyszeń twórczych i autorów niezrzeszonych, zamieszkałych w Gdańsku bądź poruszających w swoich utworach tematykę związaną z Gdańskiem. Można do niego zgłaszać teksty wcześniej niepublikowane i w dowolnym gatunku (zbiór wierszy, opowiadań, esejów, a także powieść, utwór dramatyczny czy reportaż). Nagrodą jest publikacja nagrodzonego utworu. Od 2020 roku operatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Organizatorem Konkursu jest Miasto Gdańsk.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej