PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Wideoczat. Radni PO zagłosują za udzieleniem absolutorium, opozycja będzie przeciw
Wideoczat. Radni PO zagłosują za udzieleniem absolutorium, opozycja będzie przeciw
Gościem naszego wideoczatu: „Wszystkie strony miasta”, nadawanego na żywo z sali posiedzeń rady Miasta Gdańska, był szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej Piotr Borawski. Klub, który ma większość w Radzie zagłosuje za udzieleniem prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi absolutorium z wykonania budżetu za 2016 rok.

Piotr Borawski - przewodniczący klubu radnych PO
Piotr Borawski - przewodniczący klubu radnych PO
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

- Trzymamy budżet w ryzach, zadłużenie miasta spada – mówił w programie Piotr Borawski. - Jak tylko pojawi się „turbodoładowanie” w postaci środków europejskich to jesteśmy na to gotowi. Zresztą już na tej sesji pojawią się pierwsze projekty, w których wykorzystane mają być pieniądze z UE. Kolejny budżet wspólnoty – ze względu na Brexit – będzie mniejszy, dlatego chcemy wykorzystać obecne środki i mamy zabezpieczone pieniądze na wkład własny – dodał szef klubu PO.

Zobacz cały program:

Jak mówił w programie Piotr Borawski radni założyli sobie, że ten budżet będzie przejściowy. Jest bowiem na razie mniej inwestycji dofinansowanych ze środków UE. Postawiono więc większy nacisk na kwestie społeczne i na niezbędne remonty w dzielnicach. Na przykład zainicjowane zostały budowy 4 pływalni (dwie już działają, a dwie są w budowie). Zwiększona też była w 2016 roku pula środków na budżety obywatelskie.

Dużą wagę przy konstruowaniu budżetu przywiązywano do mieszkalnictwa komunalnego – w ubiegłym roku Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wyremontował 300 mieszkań, w tym roku wyremontuje kolejne 300. Powstają też mieszkania budowane przez TBS.

Zwiększona została liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach. W ciągu roku wzrosła ona o 15%. Wszystko dzięki inwestycjom w nowe placówki. 

- To był dobry budżet. Zagłosujemy za udzieleniem prezydentowi Gdańska absolutorium z jego wykonania. - powiedział Piotr Borawski

Kazimierz Koralewski niestety, z przyczyn obiektywnych, nie dotarł na rozmowę. Portal gdansk.pl rozmawiał z szefem klubu radnych PiS. Zapowiedział on, że opozycja w Radzie będzie na czwartkowej sesji głosować przeciwko udzieleniu absolutorium prezydentowi Gdańska. Inne ważne kwestie, którymi zajmą się radni to m.in.:

- przystąpienie do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;

- przyjęcie Regulaminu określającego zasady wyznaczania składu oraz zasady działania Komitetu Rewitalizacji;

- zmiany zasad stosowanych przy wznoszeniu pomników na terenie Gdańska;

- lokalizacja kasyna gry w Gdańsku;

Portal gdansk.pl prowadzić będzie transmisję na żywo z sesji 29.06.2017 od godz. 9.00.